Domeny ze znakami narodowymi (IDN)

Standardy internetowe w przeszłości określały, iż w nazwie domeny mogą wystąpić tylko:

  • litery alfabetu łacińskiego (bez znaków narodowych),
  • cyfry,
  • znak myślnika („-„).
Możliwa jest także rejestracja domen z polskimi znakami diakrytycznymi w nazwie (np. ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź). Można rejestrować domeny np. „żółty.pl” czy „miś.pl”.
Rejestracja domeny IDN nie oznacza równoczesnego zajęcia równoległej nazwy składającej się tylko z łacińskich liter np. „żółty.pl” oraz „zolty.pl” – są to dwie różne, niezależne domeny.
Jeśli decydujesz się na zarejestrowanie domeny z polskimi znakami diakrytycznymi zalecamy równoległą rejestracje tego samego adresu bez znaków narodowych. Chociaż domeny ze znakami narodowymi funkcjonują od lat, nie są one na tyle popularne aby mieć pewność, że każdy użytkownik wpisze adres takiej domeny poprawnie.

Jak funkcjonują domeny z narodowymi znakami diakrytycznymi?

Każda domena IDN np. „żółć.pl” ma dwie postaci nazwy, tzw.:

  • zewnętrzną – ze znakami diakrytycznymi np. „żółć.pl” (taką nazwę wpisujesz w przeglądarce),
  • wewnętrzną – techniczną, rozpoczynającą się znakami „xn--” np. „xn--kda4b0koi.pl”.
Kiedy rejestrujesz domenę IDN np. „żółć.pl” to zgadzasz się na użytkowanie domeny w postaci technicznej, czyli „xn--kda4b0koi.pl” (standard Punycode). W przeglądarce internetowej wpiszesz adres „żółć.pl”, a przeglądarka przekonwertuje go do postaci technicznej, aby strona WWW mogła zostać wyświetlona (Ty jako Użytkownik tego nie będziesz widział).

 

Starsze wersje przeglądarki Internet Explorer wymagają zainstalowania dodatkowej wtyczki, w celu zapewnienia poprawnej obsługi domen IDN. Inne dostępne przeglądarki są kompatybilne z domenami IDN – jeśli natomiast będziesz miał niedogodności z ich obsługą, to w pierwszej kolejności sprawdź dostępne aktualizacje dla danej przeglądarki internetowej.

Pożyteczne rady i wskazówki

Użytkowanie domen ze znakami narodowymi to wciąż mało znany temat, służymy zatem radami, które pozwolą zminimalizować niedogodności związane z użytkowaniem takiej nazwy:
  • nie ograniczaj się do rejestracji wyłącznie domeny ze znakami polskimi, zarezerwuj równocześnie odpowiednik tej nazwy bez polskich znaków,

  • jeśli posiadasz dwie domeny (jedną z polskimi znakami, drugą bez polskich znaków) to we wszelkich materiałach podawaj adresy dwóch Twoich domen,

  • jeśli posiadasz dwie domeny (jedną z polskimi znakami, drugą bez polskich znaków) to publikuj adres e-mail tylko w formie tradycyjnej, bez polskich znaków (aby uniknąć problemów z obsługą domeny z polskimi znakami w programach pocztowych),

  • na stronach internetowych informuj o zasadach korzystania z nowej nazwy domenowej, załączając odnośnik do plugina dla programów pocztowych oraz przeglądarek internetowych. Niektóre aplikacje nie obsługują domen IDN bez zainstalowania dodatkowego oprogramowania, a Twoi klienci mogą z nich korzystać.

Zastanawiasz się, którą domenę wybrać? Szukasz odpowiedniej nazwy?

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie