Domyślne rekordy domeny – jak je przywrócić?


Podczas przypisywania domeny do hostingu w home.pl zapisywane są domyślne rekordy A i MX.

Rekordy domeny umożliwiają konfigurowanie “ruchu w Twojej domenie”. Za każdym razem, gdy użytkownik Internetu otwiera Twoją stronę WWW albo gdy Ty wysyłasz lub odbierasz e-maila z adresem Twojej domeny lub gdy korzystasz z innych usług, np. ftp czy ssh to wtedy generowany jest tzw. ruch w Twojej domenie.

Czym są domyślne rekordy w strefie domeny?

Podczas przypisywania domeny do hostingu w home.pl zapisywana jest domyślna konfiguracja rekordów. Oznacza to, że w Panelu klienta home.pl zapisywana jest wartość rekordów A i MX, które zostały utworzone w momencie, gdy przypisywałeś domenę do hostingu. Domyślną konfigurację rekordów domeny możesz później przywrócić.

WAŻNE! Funkcja przywracania domyślnych rekordów obejmuje tylko rekordy A i MX. Po przywróceniu domyślnych rekordów domeny, usuwane są wszystkie nadmiarowe rekordy A oraz MX dla domeny głównej (np. twojadomena.pl). Usuwane są tylko wszystkie nadmiarowe rekordy A oraz MX, które zostały utworzone po przypisaniu domeny do serwera w home.pl. Pozostałe rekordy, np. A i MX utworzone dla subdomen lub rekordy CNAME, TXT pozostaną nienaruszone podczas przywracania domyślnych rekordów domeny.

Na czym polega przywrócenie domyślnej konfiguracji rekordów?

Przywrócenie domyślnej konfiguracji rekordów domeny jest możliwe w dwóch sytuacjach:

 • gdy domena została przypisana do serwera, ale zostały dodane dodatkowe rekordy A lub MX,
 • gdy domena została przypisana do serwera, ale domyślne rekordy A lub MX, utworzone automatycznie podczas przypisywania domeny, zostały usunięte.

W powyższych sytuacjach, po przejściu do ustawień domeny w Panelu klienta home.pl, masz możliwość przywrócenia domyślnej konfiguracji rekordów domeny (czyli przywrócenia rekordów A i MX zapisanych podczas przypisywania domeny do serwera w home.pl).

Jako domyślny rekord A oraz MX zapamiętywana jest wartość, która została zapisana podczas przypisywania domeny do hostingu w home.pl.

Przykład 1: jeśli podczas procesu przypisywania domeny wybrałeś opcję: Główny katalog na serwerze, to jako domyślny rekord A zostanie uznany rekord A z wartością prezentującą adres IP hostingu, do którego domena jest przypisana.

Przykład 2: jeśli podczas przypisywania domeny do serwera ustawiłeś przekierowanie domeny rekordem A na inny adres IP, to ten adres IP zostanie zapamiętany jako wartość dla domyślnego rekordu A.

Powyżej opisane przykłady analogicznie obowiązują też przy rekordach MX.

Po przywróceniu domyślnych ustawień rekordów domeny, zostaną usunięte wszystkie nadmiarowe rekordy A oraz MX, które zostały utworzone po tym jak przypisałeś domenę do serwera.

WAŻNE! Zalecamy ostrożność podczas korzystania z funkcji przywracania domyślnej konfiguracji rekordów, ponieważ podczas przywracania domyślnych rekordów usuwane są wszystkie rekordy A i MX, które zostały utworzone po tym jak przypisałeś domenę do serwera w home.pl.

Przywracanie domyślnej konfiguracji rekordów domeny dotyczy tylko rekordów A oraz MX. Po przywróceniu domyślnej konfiguracji rekordów, zostaną przywrócone wartości rekordów A oraz MX z momentu, gdy przypisywałeś domenę do serwera w home.pl. Pozostałe rekordy, np. A i MX utworzone dla subdomen lub rekordy CNAME, TXT pozostaną nienaruszone podczas przywracania domyślnych rekordów domeny.

Jak przywrócić domyślne rekordy domeny?

Opcja przywracania domyślnych rekordów domeny jest dostępna tylko wtedy, gdy edytowałeś już rekordy domeny i zostały one zmienione względem pierwowzoru. Jeśli nic nie zmieniałeś w ustawieniach domeny, opcja będzie niedostępna.

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 2. Kliknij sekcję menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
  Panel klienta home.pl - sekcja Domeny - Domyślne rekordy
 3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich Twoich domen. Kliknij nazwę domeny, dla której chcesz przywrócić domyślną konfigurację rekordów.
 4. Na wyświetlonym ekranie znajdź moduł: Hosting i kliknij: Opcje -> Przywróć domyślną konfigurację rekordów.
 5. Na ekranie zostanie wyświetlone okno z informacjami na temat przywracania domyślnej konfiguracji rekordów domeny. Kliknij przycisk: Przywróć rekordy, aby potwierdzić chęć przywrócenia domyślnej konfiguracji.
  Domyślne rekordy - Przywracanie domyślnych rekordów w strefie domeny.
 6. Po kliknięciu przycisku: Przywróć rekordy, domyślna konfiguracja rekordów domeny zostanie natychmiast przywrócona.

Domeny internetowe już za 1 grosz dziennie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie