Domyślne rekordy domeny – jak je przywrócić?

Podczas przypisywania domeny do hostingu w home.pl poza standardowymi rekordami domeny, tworzone są także domyślne rekordy A i MX.

 • Rekord A odpowiedzialny w domyślnej konfiguracji za wskazanie domenie adresu IP hostingu, do którego została domena przypisana i tym samym dający Ci możliwość wyświetlenia strony internetowej umieszczonej na Twoim hostingu,
 • Rekord MX, odpowiedzialny w domyślnej konfiguracji za wskazanie serwera poczty czyli konfiguracji, dzięki które utworzysz np. skrzynki e-mail na Twoim hostingu,

Rekordy domeny umożliwiają konfigurowanie „ruchu w Twojej domenie”. Za każdym razem, gdy użytkownik Internetu otwiera Twoją stronę WWW albo gdy Ty wysyłasz lub odbierasz e-maila z adresem Twojej domeny lub gdy korzystasz z innych usług, np. ftp czy ssh to wtedy generowany jest tzw. ruch w Twojej domenie. I to właśnie wynika z posiadania rekordów A oraz MX (i innych).

Na czym polega przywrócenie domyślnej konfiguracji rekordów?

Może zdarzyć się, że rekord A oraz MX zostanie przez Ciebie zmieniony ręcznie, np. wprowadzisz swoje własne wartości w żaden sposób nie związane z początkowym hostingiem do którego chciałeś przypisać domenę. Jeśli zmieniłeś wartości rekordów A oraz MX, a teraz chciałbym wrócić do stanu pierwotnego, możesz przywrócić domyślną konfigurację rekordów.

Przywrócenie domyślnej konfiguracji rekordów domeny jest możliwe w dwóch sytuacjach:

 • gdy domena została przypisana do serwera, ale zostały dodane dodatkowe rekordy A lub MX,
 • gdy domena została przypisana do serwera, ale domyślne rekordy A lub MX, utworzone automatycznie podczas przypisywania domeny, zostały usunięte.

W powyższych sytuacjach, po przejściu do ustawień domeny w Panelu klienta home.pl, masz możliwość przywrócenia domyślnej konfiguracji rekordów domeny (czyli przywrócenia rekordów A i MX zapisanych podczas przypisywania domeny do serwera w home.pl).

Jako domyślny rekord A oraz MX zapamiętywana jest wartość, która została zapisana podczas przypisywania domeny do hostingu w home.pl.

Przykład 1: jeśli podczas procesu przypisywania domeny wybrałeś opcję: Główny katalog na serwerze, to jako domyślny rekord A zostanie uznany rekord A z wartością prezentującą adres IP hostingu, do którego domena jest przypisana.

Przykład 2: jeśli podczas przypisywania domeny do serwera ustawiłeś przekierowanie domeny rekordem A na inny adres IP, to ten adres IP zostanie zapamiętany jako wartość dla domyślnego rekordu A.

Powyżej opisane przykłady analogicznie obowiązują też przy rekordach MX.

Po przywróceniu domyślnych ustawień rekordów domeny, zostaną usunięte wszystkie nadmiarowe rekordy A oraz MX, które zostały utworzone po tym jak przypisałeś domenę do serwera.

WAŻNE! Zalecamy ostrożność podczas korzystania z funkcji przywracania domyślnej konfiguracji rekordów, ponieważ podczas przywracania domyślnych rekordów usuwane są wszystkie rekordy A i MX, które zostały utworzone po tym jak przypisałeś domenę do serwera w home.pl.

Przywracanie domyślnej konfiguracji rekordów domeny dotyczy tylko rekordów A oraz MX. Po przywróceniu domyślnej konfiguracji rekordów, zostaną przywrócone wartości rekordów A oraz MX z momentu, gdy przypisywałeś domenę do serwera w home.pl. Pozostałe rekordy, np. A i MX utworzone dla subdomen lub rekordy CNAME, TXT pozostaną nienaruszone podczas przywracania domyślnych rekordów domeny.

Jak przywrócić domyślne rekordy domeny?

Opcja przywracania domyślnych rekordów domeny jest dostępna tylko wtedy, gdy edytowałeś już rekordy domeny i zostały one zmienione względem pierwowzoru. Jeśli nic nie zmieniałeś w ustawieniach domeny, opcja będzie niedostępna.

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 2. Kliknij sekcję menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
  Panel klienta home.pl - sekcja Domeny - Domyślne rekordy
 3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista wszystkich Twoich domen. Kliknij nazwę domeny, dla której chcesz przywrócić domyślną konfigurację rekordów.
 4. Na wyświetlonym ekranie znajdź moduł: Hosting i kliknij: Opcje -> Przywróć domyślną konfigurację rekordów.
 5. Na ekranie zostanie wyświetlone okno z informacjami na temat przywracania domyślnej konfiguracji rekordów domeny. Kliknij przycisk: Przywróć rekordy, aby potwierdzić chęć przywrócenia domyślnej konfiguracji.
  Domyślne rekordy - Przywracanie domyślnych rekordów w strefie domeny.
 6. Po kliknięciu przycisku: Przywróć rekordy, domyślna konfiguracja rekordów domeny zostanie natychmiast przywrócona.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie