Budowa systemu statystyk oglądalności

Najlepszy hosting dla stron WWW

Artykuły dotyczące NOWEJ wersji statystyk dla serwera znajdziesz pod tym adresem.
Publikując serwis w Internecie oczekujesz, że szybko stanie się on podstawowym źródłem wiedzy o Tobie, Twojej firmie czy produktach, innymi słowy, że będzie on popularny. Do szczegółowej analizy oglądalności, poza szczątkowymi i subiektywnymi danymi prezentowanymi np. przez liczniki odwiedzin, powinieneś skorzystać z mechanizmu przetwarzającego wszystkie informacje dotyczące odwołań do dokumentów znajdujących się na Twoim koncie. Tym właśnie są statystyki oglądalności.
WAŻNE! Statystyki oglądalności wyświetlają globalną statystykę dla całego serwera w home.pl. Jeśli chcesz sprawdzić statystyki oglądalności tylko wybranej strony WWW to sprawdź statystyki dla wybranych katalogów znajdujących się na Twoim serwerze – w tym przypadku w podkatalogach powinny znajdować się opublikowane strony WWW.

Podstawowe informacje o budowie systemu statystyk

Istnieją dwa sposoby sprawdzenia statystyk oglądalności. Obie możliwości dostępne są po zalogowaniu się w Panelu klienta home.pl do serwera. Za pomocą Panelu klienta home.pl możesz sprawdzić nową oraz poprzednią wersję statystyk generowanych dla serwera w home.pl. Poniżej znajdziesz informacje na temat poprzedniej wersji statystyk.
Ze względu na poufny charakter większości danych zawartych w statystykach, umieszczane są one w katalogu o unikalnej dla każdego konta nazwie, którą znajdziesz w Panelu klienta home.pl dla serwera (“Konfiguracja usługi”, moduł “Serwisy WWW”).
WAŻNE! Statystyki oglądalności dla serwera w home.pl mogą być niedostępne po kliknięciu na odnośnik w Panelu klienta home.pl w sytuacji, gdy zgłosiłeś chęć zarejestrowania domeny, a proces ten jest w toku. W takim przypadku wpisz w pasku adresu przeglądarki WWW odnośnik do statystyk, używając funkcjonującej domeny (np. “nazwa_konta.home.pl”).

Blokada dostępu do statystyk oglądalności dla innych użytkowników (przez plik “.htaccess”)

Dostęp do statystyk oglądalności może zostać zabezpieczony hasłem – wywołanie strony WWW z zestawieniem spowoduje wyświetlenie żądania autoryzacji. Takie zabezpieczenie możesz aktywować samodzielnie za pomocą pliku “.htaccess” – więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Budowa okna, które wyświetla statystyki oglądalności

Okno wyświetlające wykaz statystyk oglądalności można podzielić na trzy sekcje:

  • ekran główny, na którym znajdują się statystyki oglądalności dotyczące poprzedniego dnia oraz odnośniki do pozostałych okresów,
  • zestawienia za poszczególne miesiące,
  • pliki tekstowe ze szczegółowymi logami serwera do wykorzystania przez zewnętrzne oprogramowanie. Są one spakowane do postaci gzip, rozszerzenie txt umożliwia ich dekompresję “w locie” przez większość przeglądarek WWW.
Dane w formie tabel oraz grafiki podzielone są z kolei na siedem sekcji, z których każda udostępnia informacje na temat pewnego aspektu np. odwołań do poszczególnych elementów serwisu czy oglądającego. Szerszy opis kategorii dostępny jest w tym artykule.

Jak sprawdzić statystyki oglądalności dla serwera w home.pl?

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jak sprawdzić statystyki oglądalności dla serwera w home.pl.

Pojęcia występujące przy statystykach WWW Poprzedni Statystyki oglądalności – czym są i do czego służą? Następny

Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie