Przykład interpretacji statystyk oglądalności

Najlepszy hosting dla stron WWW

Artykuły dotyczące NOWEJ wersji statystyk dla serwera znajdziesz pod tym adresem.
Bogactwo parametrów powoduje, że możesz czuć się trochę zagubiony wśród liczb prezentowanych w statystykach oglądalności. Dlatego warto zapoznać się z poniższym opisem, który pozwoli poprawnie zinterpretować statystyki w przyszłości. 
Istnieją dwa sposoby sprawdzenia statystyk oglądalności. Obie możliwości dostępne są po zalogowaniu się w Panelu klienta home.pl do serwera. Za pomocą Panelu klienta home.pl możesz sprawdzić nową oraz poprzednią wersję statystyk generowanych dla serwera w home.pl. Poniżej znajdziesz informacje na temat poprzedniej wersji statystyk.

Jak interpretować statystyki oglądalności – na przykładzie

W statystykach zazwyczaj szukamy ogólnej liczby odwiedzających. Informację tę znajdziemy w kolumnie oznaczającej “Wejścia”. Każde wejście to pojedyńczy użytkownik (adres IP), który rozpoczął zwiedzanie Twojej strony WWW. Adres URL, od którego zwiedzanie Twojej strony WWW zostało rozpoczęte odnajdziesz w kolumnie “Odwołanie”.

Statystyki WWW - Odwołanie - Kolumna Wejścia - Przykład statystyk oglądalności

W podanym przykładzie serwis odwiedzono 5 razy w sytuacji, gdy pierwszym dokumentem był “http://home.pl/pomoc”. Ilość 5 wejść na Twoją stronę WWW jest równoznaczna z 5 unikalnymi użytkownikami (5 różnych adresów IP), którzy odwiedzili Twój serwis w ciągu danego dnia.

Niektóre pozycje są wyróżnione spośród innych kolorem tła. Wskazuje to na duży ruch generowany poprzez ściąganie danego dokumentu. Niekoniecznie możesz to zinterpretować jako oznakę popularności, częściej będzie to wielki dokument, którego rozmiar na tyle przewyższa pozostałe, że nie są one w stanie wygenerować podobnej wielkości ruchu.

Statystyki WWW - Odwołanie - Przykład statystyk oglądalności z pozycja wyróżnioną żółtym kolorem tła

Zauważ, że w przypadku, gdy liczba pozycji w danej kategorii jest duża, system zaprezentuje Ci (obok pozycji najpopularniejszych) także te najrzadziej prezentowane. Daje to z pewnością materiał do przemyśleń, który jest pomocny np. podczas zmiany prezentowanych treści lub polepszenia dostępności.
  • Kliknij tutaj, aby zobaczyć słowniczek pojęć, który jest pomocny podczas interpretacji statystyk oglądalności.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić opis wszystkich sekcji, na które zostały podzielone statystyki oglądalności.

Czy moge uzyskać dostęp do logów serwera, na których podstawie generowane są statystyki?

Integralną częścią systemu statystyk są pliki tekstowe (dostępne na samej górze ekranu), zawierające szczegółowe logi WWW/HTTP serwera. Dane te dotyczą piętnastu ostatnich dni i są udostępnione w formacie akceptowalnym przez najpopularniejsze programy do analizy. W logach serwera są zapisywane wszystkie operacje, które wykonywane są podczas zwiedzania strony WWW przez każdego użytkownika.

Statystyki WWW - Logi WWW/HTTP - Statystyka ogólna - poprzedni dzień

Logi WWW/HTTP przedstawiają dane na temat wszystkich nawiązanych połączeń HTTP do serwera. To właśnie za pomocą logów WWW/HTTP generowane są statystyki oglądalności Twojego serwera.

  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o statystykach oglądalności.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić logi WWW/HTTP przez Panel klienta home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić logi WWW/HTTP, MTA oraz FTP przez SSH.

Czy mogę prowadzić statystyki oglądalności we własnym zakresie (samodzielnie)?

Jeżeli chcesz prowadzić statystyki oglądalności samodzielnie to pobierz plik logów WEB (plik tekstowy, na podstawie którego są generowane statystyki oglądalności) do katalogu na dysku lokalnym i zainstaluj odpowiednie oprogramowanie.

Najpopularniejszym programem tego typu jest “WebTrends”, który możesz pobrać np. z archiwum Tucows pod adresem http://www.tucows.com w kategorii “Network Tools/Log Analyzers”. Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania wczytaj pobrany plik logów WEB do aplikacji, aby móc pracować na statystykach oglądalności Twojego serwera w home.pl.

WAŻNE! WebTrends to swego rodzaju analizator log-ów serwera Web rozszerzony o dodatkowe możliwości. Oferuje zintegrowaną funkcję “Site Manager”, która umożliwia wizualną prezentację struktury strony WWW oraz jej rozplanowanie.
Jak sprawdzić statystyki oglądalności dla serwera w home.pl? Poprzedni Pojęcia występujące przy statystykach WWW Następny

Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie