Zarządzanie załącznikami wiadomości w Starej Poczcie home.pl

<

Informujemy, że opisana w tym artykule wersja serwisu Poczty home.pl nie jest już rozwijana oraz wkrótce zostanie wyłączona!

Zapraszamy do korzystania z nowej wersji serwisu Poczty home.pl dostępnej pod adresem www.poczta.home.pl. 
Logowanie do nowego serwisu przebiega analogicznie jak do tej pory – login/nazwa użytkownika to adres e-mail, hasło przypisane do konta pocztowego.

Dodatkowe informacje dot. przenoszenia danych pomiędzy serwisami poczty home.pl znajdziesz w bazie wiedzyprzeczytaj więcej o obsłudze i konfiguracji Nowej Poczty home.pl.

Wprowadzenie

Jedną z zalet poczty e-mail jest możliwość przesyłania załączników, czyli różnego rodzaju plików dołączanych do wiadomości. Dzięki temu w sposób zdalny możesz wysyłać aplikacje, arkusze, dokumenty, grafikę oraz inne pliki.

Stara Poczta home.pl w pełni obsługuje zarówno możliwość przesyłania plików, jak i ich odbioru w dostarczonych wiadomościach e-mail.

WAŻNE! Wielkość wiadomości e-mail wysyłanych za pomocą Starej Poczty home.pl jest ograniczona i wynosi 100 MB na jedną wiadomość e-mail. Nie ma ograniczeń co do ilości załączników dołączanych do wiadomości e-mail.
WAŻNE! Pamiętaj, że powyższe ograniczenie występuje tylko gdy obsługujesz swoją skrzynkę e-mail za pomocą Starej Poczty home.pl. W przypadku programów do obsługi poczty e-mail (np. Microsoft Outlook) ograniczenie wielkości wiadomości e-mail nie występuje.

Jak wysłać wiadomość e-mail z załącznikiem przez Starą Pocztę home.pl?

 1. Kliknij przycisk “Nowa”, który rozpocznie pisanie nowej wiadomości e-mail.
  webmailx25.jpg
  Rys. Przycisk “Nowa” znajduje się w górnej części ekranu.
 2. Po wpisaniu adresu e-mail odbiorcy, tematu i treści, kliknij przycisk “Dodaj załączniki”, który znajduje się w górnym menu nowej wiadomości e-mail.
  webmailx26.jpg
  Rys. Przycisk “Dodaj załączniki” znajduje się w górnym menu okna nowej wiadomości.
 3. Po kliknięciu przycisku “Dodaj załączniki” zostanie wyświetlone nowe okno służące do wybrania plików, które mają zostać dodane do wiadomości jako załączniki.
  webmailx27.jpg
  Rys. Przykładowe okno służące do wybrania odpowiednich plików jako załączniki do wiadomości e-mail.
 4. Zaznacz odpowiednie pliki (jeśli przytrzymasz klawisz “ctrl”, to będziesz mógł zaznaczyć większą ilość plików na raz). Po wybraniu plików, kliknij przycisk “Otwórz”, aby dodać je jako załączniki do wiadomości e-mai.
 5. Po kliknięciu przycisku “Otwórz” zostanie wyświetlone nowe okno, w którym będzie przedstawiony postęp wysyłania wybranych plików.
  webmailx28.jpg
  WAŻNE! Podczas dodawania załączników możesz również skorzystać z zasady “Drag and Drop”, która w wolnym tłumaczeniu oznacza “Przeciągnij i upuść”. Polega ona na kliknięciu lewym klawiszem myszy na wybranym pliku, następnie nie puszczając lewego klawiszu myszy należy dany plik przeciągnąć do obszaru “Upuść pliki tutaj”. Gdy puścisz lewy klawisz myszy w odpowiednim miejscu, to wgrywanie załącznika zostanie rozpoczęte. Funkcja ta jest dostępna przy przeglądarkach Firefox, Chrome oraz Opera.
 6. Kliknij przycisk “Dodaj załączniki”, aby dodać większą ilość plików do danej wiadomości lub kliknij przycisk “Zapisz załączniki”, aby dodać wyświetlone pliki do wiadomości e-mail jako załączniki.
  WAŻNE! Kliknij przycisk “Usuń” przy pliku, aby go usunąć. Usunięty plik nie zostanie dodany do wiadomości e-mail jako załącznik.

  Czas ładowania załącznika jest zależny od wielkości dołączanego pliku oraz szybkości (przepustowości) Twojego łącza internetowego.

  WAŻNE! W taki sam sposób możesz dodać załącznik do wiadomości e-mail, na którą odpowiadasz.
 7. Po dodaniu załączników, na ekranie zostanie wyświetlony komunikat potwierdzający wykonanie tej operacji.
  webmailx29.jpg
  Rys. Komunikat potwierdzający poprawne dodanie załączników do wiadomości e-mai.

Jak zapisać załącznik z odebranej wiadomości e-mail?

 1. Na liście wiadomości e-mail w skrzynce odbiorczej kliknij nazwę nadawcy lub temat wiadomości e-mail, która zawiera załącznik (oznaczony jest ikoną spinacza).
  WAŻNE! Podwójne kliknięcie spowoduje wyświetlenie danej wiadomości e-mail w nowym oknie.
  webmailx30.jpg
  Rys. Ikona “spinacza” przy wiadomości e-mail symbolizuje, że do danej wiadomości został dodany załącznik.
 2. Bezpośrednio nad treścią otwartej wiadomości e-mail znajdziesz odnośniki, które symbolizują załączone do wiadomości e-mail pliki. Kliknij nazwę załącznika, aby rozpocząć pobieranie danego pliku na komputer lokalny.
  WAŻNE! Kliknij “Pobierz wszystkie załączniki”, aby pobrać wszystkie pliki dołączone do wiadomości e-mail. Pliki zostaną pobrane w postaci archiwum zip na Twój komputer lokalny.
  webmailx31.jpg
  Rys. W sekcji załączniki bedą wyświetlone wszystkie pliki, które zostały dołączone do wiadomości e-mail.
 3. Pamiętaj, że po kliknięciu na nazwę pliku, należy jeszcze wybrać odpowiednią akcję, czyli otwarcie pliku lub zapisanie go na dysku twardym komputera lokalnego.
  WAŻNE! Załączniki, które są plikami graficznymi możesz pobrać na dysk lokalny w sposób opisany powyżej lub wyświetlić je pod tekstem wiadomości, klikając odnośnik “Pokaż załączniki graficzne”.

  W trosce o bezpieczeństwo użytkowników Starej Poczty home.pl przy zapisywaniu załącznika na twardy dysk, niektóre znaki mogą być usuwane z nazwy załącznika lub zastępowane innymi znakami. Zmiana zapisu wspomnianej nazwy pliku nie ma wpływu na zawartość załącznika.

 • Czy artykuł był pomocny?
 • TAK   Nie
Tematy powiązane
Więcej informacji na forum dyskusyjnym:   Kliknij tutaj, aby przejść na forum.home.pl