Działalność gospodarcza: formalności po rejestracji firmy

Zarejestrowałeś już swoją firmę? Świetnie. Działalność gospodarcza formalności – zanim na dobre zaczniesz rozkręcać swój biznes upewnij się, że załatwiłeś wszystkie niezbędne formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chcesz wiedzieć, jakie kroki dzielą Cię od legalnego funkcjonowania Twojej firmy? Zaczynamy!

SPIS TREŚCI

Działalność gospodarcza – formalności: uzyskanie numeru NIP oraz REGON

Dobra wiadomość: numer NIP oraz REGON zostaną Ci przypisane automatycznie po rejestracji firmy. Procedura jest prosta: urząd, w którym złożyłeś wniosek zgłosi Cię jako płatnika, po czym otrzymasz numery NIP oraz REGON dla swojej działalności.

  • NIP (numer w rejestrze Głównego Urzędu Statystycznego) jest niezbędny podczas odprowadzania podatków. Po nadaniu NIP informacja powinna dotrzeć do urzędu skarbowego kolejnego dnia roboczego po wpłynięciu wniosku z CEiDG.
  • REGON (numer nadawany przez Główny Urząd Statystyczny) będzie Ci potrzebny podczas formalności z urzędem skarbowym i ZUS, a także przy rozliczeniach i zawieraniu umów.
Jeśli miałeś wcześniej nadany NIP, to nie ulegnie on zmianie. Jeśli jednak nie posiadasz Numeru Identyfikacji Podatkowej, to zostanie on nadany po założeniu firmy.

Działalność gospodarcza – formalności: zgłoszenie do ubezpieczenia ZUS


Działalność gospodarcza formalności. Zgłoszenie firmy do ZUS
Rejestrując swoją firmę w urzędzie, musisz wybrać dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Urząd przekaże informacje o tym terminie do ZUS, co uczyni Cię płatnikiem składek począwszy od wybranego terminu.

Musisz jednak pamiętać o zgłoszeniu się do ubezpieczenia w ZUS (lub KRUS, jeśli prowadzisz działalność rolniczą). Jeśli to Twoja pierwsza firma, to jesteś uprawniony do skorzystania z ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców. Zgłoszenie do ubezpieczenia ZUS możesz wykonać podczas składania wniosku lub w terminie max. 7 dni po rejestracji.

Działalność gospodarcza – formalności: zgłoszenie jako podatnik VAT

Chcąc odprowadzać podatek VAT (podatek od towarów i usług), powinieneś zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT. Rejestracja jest konieczna, jeśli wartość sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła kwotę 200 tys. zł. Dla początkujących przedsiębiorców zgłoszenie się jako vatowiec jest dobrowolne.

Jeśli chcesz stać się płatnikiem VAT, zgłoś taką chęć w urzędzie skarbowym.

Planujesz kupować usługi od innych firm w Unii Europejskiej i rozliczać VAT z tych zakupów? Zarejestruj się również jako płatnik VAT-UE.

Działalność gospodarcza – formalności: założenie konta firmowego w banku

Konto firmowe to dla Ciebie wygoda, transparentność budżetu firmowego i większe bezpieczeństwo. Warto je założyć, mimo że na mikroprzedsiebiorców nie nakłada się tego obowiązku.

Przy prowadzeniu większych firm konto bankowe jest niezbędne: to tu wpływają pieniądze od Twoich kontrahentów, z niego rozliczasz się z niego z pracownikami i dostawcami, robisz firmowe zakupy.

Wybór kont bankowych na rynku jest ogromny, warto więc przeanalizować oferty banków i wybrać rachunek, który będzie najlepszą opcją dla Twojego biznesu.

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie