Kto może korzystać z EZD RP? Wdrożenie systemu w placówkach publicznych

EZD RP to projekt, który może usprawnić pracę placówek publicznych i poprawić komfort petentów podczas załatwiania codziennych spraw. Narzędzie zostanie upublicznione na początku 2023 roku. Podpowiadamy, jak przygotować swoją placówkę na wdrożenie narzędzia.

SPIS TREŚCI

Czym jest EZD RP?

EZD RP

System EZD RP do zarządzania dokumentacją ma usprawnić działanie administracji publicznej, zwiększyć transparentność i otwartość polskich urzędów. Celem jest zapewnienie obywatelom możliwości łatwiejszego załatwiania urzędowych spraw i usprawnienie pracy urzędników. Testy narzędzia odbędą się już w 2022 roku, a od 2023 roku ma ono być dostępne bez ograniczeń dla wszystkich chętnych. Nie oznacza to jednak, że każdy otrzyma dostęp do wszystkich funkcjonalności. Pierwszeństwo otrzymają podmioty publiczne.

Jak pozyskać system EZD RP?

Do pobrania systemu nie EZD RP nie będzie trzeba rejestracji, ponieważ system będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Narzędzie wraz z pełną dokumentacją wdrożeniową i instrukcją instalacji będą podane do wiadomości publicznej pod koniec 2022 roku. Dostęp do usług wdrożeniowych, konfiguracji i utrzymania systemu otrzymają jednak jedynie zarejestrowane podmioty publiczne. Dodatkowo podmioty rządowe będą mogły korzystać z usługi w formie chmurowej.

Jak wdrożyć system EZD RP w placówce?

Wdrożenie będzie możliwe na dwa sposoby:

  1. Wdrożenie na infrastrukturze lokalnej (zainstalowanie oprogramowania na serwerach organizacji),
  2. Usługa chmurowa SaaS EZD RP (eliminuje konieczność posiadania infrastruktury serwerowej).

System będzie udostępniony bezpłatnie na zasadach licencji freeware. Według zapewnień twórców oprogramowania tuż przed upublicznieniem systemu do publicznej wiadomości zostanie podana instrukcja użytkowania, dokumentacja techniczna i filmy instruktażowe, usprawniające korzystanie z narzędzia.

Podmioty publiczne zyskają dodatkowo dostęp do dodatkowych usług, tj. wsparcie w zakresie użytkowania systemu i udział w kursach doszkalających. Twórcy oprogramowania udostępnią również narzędzie, umożliwiające migrację danych. Będzie ono pomocne zwłaszcza dla tych podmiotów, które w przeszłości korzystały z systemów EZD PUW oraz eDOK.

System EZD RP nie będzie udostępniany w formule open source. Kod źródłowy oprogramowania jest własnością Skarbu Państwa i nie będzie publicznie udostępniany

Ile kosztuje system EZD RP?

Narzędzie EZD RP będzie całkowicie darmowe dla wszystkich użytkowników. Zostanie ono udostępnione na zasadach licencji freeware, więc jego pobranie i użytkowanie nie wiąże się z żadnymi kosztami. System zostaje zaprojektowany w taki sposób, aby jego uruchomienie w środowisku usług chmurowych nie było problematyczne.

Samo narzędzie nie wiąże się z opłatami. Koszty może generować wdrożenie narzędzia, przeszkolenie pracowników i zmiana organizacyjna w placówce.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie