Niższe stopy procentowe w 2020. Czy kredyty będą tańsze?

Rada Polityki Pieniężnej decyduje o ważnych zmianach dla kredytobiorców. Z powodu obniżonych stóp procentowych odsetki od zaciągniętych kredytów zmaleją. Co się dokładnie zmienia przy obniżaniu stóp procentowych? Jak decyzja RPP wpływa na dotychczasowe zobowiązania? Czego może się spodziewać kredytobiorca?

SPIS TREŚCI

Niższe stopy procentowe

Na początku 2020 roku Narodowy Bank Polski podjął decyzję, która w rezultacie odciąża obywatelu zaciągających kredyt. 18 marca 2020 stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 pkt procentowego, co oznacza, że stopa referencyjna wyniesie 1 proc. To pierwsza taka zmiana od wielu lat.

Niższe stopy procentowe ustalone przez RPP
Decyzja RPP odnośnie obniżenia stóp procentowych oznacza dla przeciętnego kredytobiorcy możliwość zaciągnięcia tańszego kredytu. Oznacza też niższe oprocentowanie lokat, co już nie jest pozytywną informacją dla osób posiadających lokaty w bankach.

Obniżenie stóp procentowych to udogodnienie i ulga dla osób z zobowiązaniami kredytowymi. Niższe stopy procentowe w 2020 to dla przeciętnego dłużnika obniżenie raty kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie (w skali roku może być to nawet 1000 zł więcej w kieszeni kredytobiorcy).

Zmiana wysokości stóp procentowych ma wpływ na raty kredytów zdecydowanej większości polskich kredytobiorców, spłacających zobowiązanie ze zmienną stopą kredytową.

Co to jest stopa procentowa?

Pojęcie stopy procentowej jest znane każdemu kredytobiorcy – to od niej zależy opłacalność zaciąganego kredytu. Stopa procentowa to inaczej cena, jaką trzeba zapłacić właścicielowi kapitału za jego pożyczenie.

Kredytobiorca pożycza kapitał na określony procent, liczony w skali roku. Z kolei WIBOR jest wskaźnikiem, który daje możliwość sprawdzenia wysokości oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Wysokość stóp procentowych wpływa na oprocentowanie zobowiązań kredytowych – im są one wyższe, tym kredyt mniej opłacalny.

Jakie są obecne stopy procentowe ustalone przez RPP?

RPP ustaliła, że stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego będą oscylowały na następującym poziomie:

  • 1,00% w skali rocznej – stopa referencyjna,
  • 1,50% w skali rocznej – stopa lombardowa,
  • 0,50% w skali rocznej – stopa depozytowa,
  • 1,05% w skali rocznej – stopa redyskonta weksli,
  • 1,10% w skali rocznej – stopa dyskontowa weksli.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie