Co to jest FTP?

FTP to sposób na przesyłanie plików przez Internet, pomiędzy Twoim komputerem a serwerem, hostingiem strony WWW. FTP to jeden z protokołów, czyli kanałów komunikacji z Twoim serwerem plików, które budują podstawę Internetu, umożliwiając, m.in umieszczanie stron online. Dzięki protokołowi a zarazem połączeniu FTP, możesz, np. umieścić pliki strony CMS WordPress na serwerze, przechowywać zdjęcia z wakacji, a także pobrać na dysk komputera kopię zapasową swojej witryny.

FTP, SMTP, IMAP, POP3, SSH

Analogicznie jak protokoły IMAP, POP3 czy SMTP umożliwiają obsługę poczty e-mail, przesyłanie i odbieranie wiadomości, np. w programie pocztowym, tak FTP pozwala na przesył danych, plików, między urządzeniami i ich udostępnianie w sieci.

FTP to skrót od File Transfer Protocol. Jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych sposobów na przesyłanie plików. Nieodłącznym elementem działania protokołu FTP jest tzw. serwer FTP, oferujący dostęp do plików i katalogów. Za połączenie z serwerem FTP, tj serwerem plików, odpowiada protokół FTP, a ten z kolei otwierany jest (uruchamiany) w dedykowanej aplikacji, tzw. kliencie FTP.

  • Najpopularniejsze programy do obsługi połączenia FTP, to, np. Total Commander, FileZilla oraz każdego rodzaju aplikacje typu WebFTP oferujące dostęp do serwera FTP z poziomu przeglądarki.

FTP, HTTP i udostępnianie treści

Warto wspomnieć, że protokół FTP powstał znacznie wcześniej niż HTTP, a to przecież ten drugi, daje nam dziś dostęp do nieskończonej ilości witryn WWW i zasobów Internetu. To protokół FTP zapewniał przepływ informacji, a dokładnie możliwość ich udostępniania i pobierania.

O ile początki FTP sprowadzały się do wydawania poleceń w konsoli, która umożliwia pobieranie i przesyłanie plików, dziś obsługa FTP nie różni się niczym od widoku okna eksploratora Windows, struktury plików i katalogów.

Login, hasło, adres – pobierz plik

Nawiązanie połączenia z serwerem FTP sprowadza się do wprowadzenia nazwy użytkownika oraz hasła, adresu serwera, często wyrażonego adresem domeny oraz opcjonalnie (jeśli nie jest podany domyślnie) wprowadzenia numeru portu do połączenia. Dane dostępu do serwerów FTP mogą różnić się w zależności od tego jak, gdzie i po co taki dostęp chcemy uzyskać.

Korzystając z funkcjonalności FTP na hostingu w home.pl, możesz tworzyć dowolną liczbę użytkowników nadając im rozmaite prawa dostępu. Możesz nawet wydzielić pojedyncze foldery, do których będą mieli dostęp użytkownicy.

Kiedy nawiążemy połączenie z serwerem FTP, za pomocą protokołu FTP, otrzymamy dostęp do całej zawartości naszego serwera. W przypadku usług home.pl będzie to zawartość wprowadzona przez użytkownika oraz foldery kopii zapasowej, którą dla Ciebie wykonujemy każdej nocy. Możesz zmieniać i wymieniać zawarte na serwerze FTP pliki, dodawać muzykę, filmy i dokumenty. Tworzyć katalogi, listować zawartość folderów. Serwer FTP może dzielić się także na zawartość ukrytą, a więc obecną na serwerze, ale niedostępną online z zewnątrz, oraz tę publiczną. M.in. z tego powodu umieszczając stronę WWW do dyspozycji użytkowników, należy pamiętać o jej dodaniu w folderze /public_html.

FTP w codziennej pracy z serwerem plików

FTP to nadal jeden z najpopularniejszych protokołów i sposobów przesyłania plików. Można napisać, że jego następcą są usługi cloud (chmury) oferujące dostęp do dysków online. Posiadają one znacznie więcej możliwości współpracy i synchronizacji danych między urządzeniami, chociaż podobnie jak FTP, nadal zapewniają możliwość przesyłania plików.

Z protokołem FTP w home.pl możesz spotkać się przy okazji:

Korzystaj z serwera FTP jak z prywatnej chmury przechowując na nim pliki, filmy i dokumenty. Zawartość serwera możesz kontrolować z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. WebFTP zapewni Ci łatwy i szybki dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, ale możesz też korzystać z licznych aplikacji kompatybilnych z Twoim urządzeniem.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie