Dlaczego nie widzę prawidłowego rozmiaru/zajętości folderów?

Nowy Cloud VPS
Szybki hosting dla WordPressa

Podczas korzystania z narzędzia WebFTP jedną z informacji jaka wyświetlana jest w ekranie głównym, jest rozmiar pliku lub katalogu.

W praktyce kolumna Rozmiar dostarcza informacji o faktycznej przestrzeni, podanej w bajtach [B] jaką zajmuje dany obiekt na serwerze.
WebFTP - Przykładowy widok ekranu głównego

W przypadku wyświetlania informacji o plikach, w tym spakowanych archiwach danych, informacja ta będzie zawsze podawana prawidłowo, w przeciwieństwie do informacji o rozmiarze folderu.

Domyślnie protokół FTP nie obsługuje takiej funkcjonalności. W języku technicznym, polecenie SIZE odpowiedzialne w aplikacjach za wyświetlenie tych wartości, działa tylko i wyłącznie dla pojedynczych plików. Dlatego też, korzystając z narzędzia WebFTP Rozmiar dla katalogów przyjmuje wartość 4096 bajtów, co odpowiada 4 kb. Na serwerach Unixowych, np. linii Business Cloud dostępnej w ofercie home.pl, folder traktowany jest jako plik. Podana wartość jest to minimalna zajętość informacji o utworzonym obiekcie, w tym przypadku folderze.
WebFTP - Ekran główny - Sprawdź rozmiar zajętość informacji o utworzonym obiekcie

Niezależnie od tego czy skorzystamy z połączenia FTP za pomocą funkcjonalności WebFTP czy klienta FTP, np. Total Commander, rezultat będzie zawsze identyczny.

Rozwiązaniem, jest skorzystanie z przycisków funkcjonalnych, odpowiadających bardziej złożonym poleceniom systemowym, w tym poleceniom odpowiedzialnym za zliczanie zajętości obiektów. W przypadku klienta WebFTP, możesz zaznaczyć checkboxem wybrany plik, katalog lub grupę plików i katalogów, a następnie skorzystać z przycisku Rozmiar. WebFTP - Ekran główny - Zaznacz wybrany plik lub katalog, a następnie kliknij przycisk Rozmiar

Wynikiem jego działania, będzie zwrócenie informacji o faktycznej zajętości zaznaczonych obiektów, w tym np. folderów.WebFTP - Ekran główny - Wybrany plik lub katalog - Rozmiar - Przykładowy widok zwrócenia informacji o faktycznej zajętości zaznaczonych obiektów

Jak przeliczać bajty na inne wartości?

Wyświetlane rozmiary/zajętość plików i folderów, podawane są jednostce bajt [B].

Aby zobrazować najprostszy przelicznik miary, wprowadzimy wartość kilobajtów [kB] oraz popularne megabajty [MB] (np. plik muzyczny mp3 zajmuje zwykle około 4 MB, film nagrany telefonem może zajmować np. 150 MB).

Jednostki i ich wartości: 1 MB = 1024 kB = 1 048 576 B
Przykład: plik na serwerze zajmuje 93456399 B (bajty)/1024 = 91266 kB (kilobajty)/1024 = 89,13 MB (megabajty)
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak