Jak spakować i rozpakować archiwum ZIP za pomocą WebFTP?

Podczas zarządzania plikami na serwerze FTP za pośrednictwem naszej aplikacji WebFTP, masz możliwość operowania także skompresowanymi archiwami danych, np. plików ZIP. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli umieszczamy na serwerze cały folder lub przechowujemy skompresowane pliki bezpośrednio na dysku komputera.

Skompresowane pliki zajmują zwykle mniej miejsca, niż zajmuje ich faktyczna struktura. Dodatkowo, podczas zmiany lokalizacji czy kopiowania skompresowanego archiwum, system wykonuje proces zawsze na jednym pliku naszego archiwum.

Pakowanie danych na serwerze FTP jest przydatne m.in. kiedy chcemy spakować wybrane pliki i foldery np. do jednej paczki, a następnie pobrać ją lub przenieść w inną lokalizację. Tego typu operacje wykonywane są często podczas aktualizacji aplikacji stron WWW, wykonywania kopii zapasowych bezpośrednio na serwerze FTP.

Rozpakowywanie danych na serwerze FTP najczęściej można spotkać podczas instalacji stron WWW. Autorzy oprogramowania często dostarczają całe struktury strony w postaci tzw. jednej paczki (archiwum danych, np. ZIP), które szybko można przenieść na serwer FTP i dopiero rozpakować (oszczędność czasu).

Pakowanie danych

 1. Przejdź do wybranego katalogu, podkatalogu lub pozostań w katalogu głównym serwera, w którym będziesz wykonywał kompresję plików do jednego archiwum.
 2. Zaznacz checkboxem pliki, foldery lub inne zasoby, które chcesz skompresować.
  WebFTP - Zaznacz zasoby, które chcesz skompresować
 3. W pasku nawigacji kliknij przycisk Spakuj do ZIP.
  WebFTP - Widok katalogów - W pasku nawigacji kliknij przycisk Spakuj do ZIP
 4. Wpisz nazwę nowego archiwum, np. nowy-plik.zip
  WebFTP - Widok katalogów - Spakuj do ZIP - Wpisz nazwę nowego archiwum

  WAŻNE! Podając nazwę archiwum na jego końcu wpisz również format (np. .zip), w którym ma być plik zapisany.
  W ramach usługi WebFTP możesz skorzystać z rozszerzeń: ZIP, TAR, TGZ i GZ, podając ich nazwy po kropce. Wskazane powyżej rozszerzenia są archiwami w pełni obsługiwanymi przez serwer, oznacza to że będziesz mógł z nich korzystać zarówno za pomocą WebFTP, ale także również przez SSH.
 5. Potwierdź wykonanie operacji przyciskiem ZIP.
 6. Nowe archiwum zostało utworzone.
  WebFTP - Widok nowego archiwum, które zostało utworzone

Rozpakowanie danych

 1. Przejdź do wybranego katalogu, podkatalogu lub pozostań w katalogu głównym serwera, w którym dostępne jest spakowane archiwum danych.
 2. Zaznacz checkboxem pliki do rozpakowania.
  WebFTP - Archiwum ZIP - Zaznacz pliki do rozpakowania

  W ramach usługi WebFTP możesz skorzystać z rozszerzeń: ZIP, TAR, TGZ i GZ. Wskazane archiwa są archiwami w pełni obsługiwanymi przez serwer, oznacza to że będziesz mógł z nich korzystać zarówno za pomocą WebFTP, ale także za pośrednictwem SSH.
 3. Potwierdź wykonywanie operacji, klikając w pasku nawigacji przycisk Rozpakuj ZIP.
  WebFTP - Archiwum ZIP - W pasku nawigacji kliknij przycisk Rozpakuj ZIP
 4. W nowym widoku skorzystaj z przycisku LISTA, aby zmienić folder docelowy, do którego archiwum zostanie wypakowane.
  WebFTP - Archiwum ZIP - Rozpakuj ZIP - Kliknij przycisk Lista, aby zmienić folder docelowy, do którego archiwum zostanie wypakowane

  Jeśli spakowane archiwum zostało stworzone jako zbiór plików, bez ich wcześniejszego umieszczenia w folderze, po rozpakowaniu, pliki zostaną umieszczone bezpośrednio w katalogu, który wskażesz. Aby zachować porządek plików i uniknąć dodatkowych operacji przenoszenia danych, sugerujemy rozpakować pliki do nowego folderu.
 5. Potwierdź rozpakowanie archiwum, klikając UNZIP.
 6. Archiwum zostało rozpakowane.
  WebFTP - Rozpakowane archiwum - Przykładowy widok przetwarzania archiwum

Więcej rozwiązań

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie