Kotwice – wewnętrzne i zewnętrzne odsyłacze na stronie WWW

Korzystają ze strony WWW, za pomocą paska nawigacji (menu) możesz poruszać się po witrynie, przenosząc się między stronami. Dodatkowo, przeglądając jedną stronę, możesz, np. w opublikowanym tekście, dodawać hiperłącza (odnośniki) do innych witryn lub kolejnych akapitów tej samej strony i tekstu.

Definiując kotwice (odsyłacze czy inaczej etykiety) tworzymy punkty (w obrębie danej witryny lub podstrony), do których możemy odnosić się z innego miejsca witryny.

Kliknij tutaj, aby przejść na sam dół tego artykułu. To tylko mały przykład zastosowania kotwic.

Kotwice ułatwiają tworzenie, np. spisów treści, kiedy każdy punkt będzie odnośnikiem do konkretnego akapitu, a użytkownik będzie w stanie szybko przenieść się do wybranych informacji.

Nazwa każdej kotwicy musi być unikalna w zakresie całej podstrony, na której jest tworzona. Nazwy kotwic mogą powtarzać się, pod warunkiem ich występowania na różnych podstronach. W celu identyfikacji kotwic spoza podstrony, na której tworzymy odsyłacz, podajemy adres podstrony + nazwę odsyłacza. Dla odnośników do kotwic, które znajdują się na tej samej podstronie, wystarczy samo użycie nazwy kotwicy.

 • Kotwica zdefiniowane na tej samej stronie co odsyłacz:
  <a href="#nazwa_etykiety">opis odsyłacza</a>
  (...)
  <a name="nazwa_etykiety">(opis etykiety)</a>
 1. Kotwica zdefiniowana na innej stronie:
  <a href="ścieżka dostępu lub adres internetowy#nazwa_etykiety">opis odsyłacza</a>

Krok 1: tworzenie kotwicy w module Text.

Tworzenie kotwicy to prosta czynność, polegająca na dodaniu do modułu krótkiego fragmentu kodu, który utworzy znacznik. Warto pamiętać, że utworzona kotwica może działać w obrębie całej podstrony (np. kilku modułów wzajemnie powiązanych) lub całej witryny (znacznik z jednej podstrony połączony jest z przyciskiem z innej podstrony).

 1. Po wstawieniu modułu Tekst wprowadź zaplanowaną treść.
 2. Skorzystaj z przycisku Kod źródłowy, aby przejść do zaawansowanej edycji.
 3. Odszukaj miejsce, w którym chcesz wstawić kotwicę (punkt, do którego odniesiesz się z innego miejsca).
 4. Wstaw kod:
  <a name="nazwa_kotwicy">(opis_kotwicy)</a>

Krok 2: tworzenie odsyłacza do kotwicy w module Text

 1. Utworzyłeś punkt: nazwa_kotwicy. Wróć do początku tekstu i dodaj odnośnik, np. kliknij tutaj, aby przejść do punktu X.
 2. Zaznacz tekst i skorzystaj z przycisku tworzenia hiperłącza.
 3. Wybierz typ: strona zewnętrzna, a jako adres podaj: #nazwa_kotwicy
 4. Zapisz zmiany.

Kotwice + moduł Przycisk

Bazując na ww. konfiguracji, możesz do już utworzonych kotwic odwołać się także za pomocą modułu Przycisk. To rozwiązanie jest o tyle interesujące, że moduł ten, występuje sam w sobie jako obiekt na stronie WWW. Takie rozwiązanie znajdzie więc najlepsze zastosowanie, np. w odsyłaczach do stron informacyjnych, konkretnych punktów regulaminu, produktów, cytatach z innych wpisów publikowanych na stronie WWW.

Znalazłeś się tutaj, bo w tym miejscu znajduje się kotwica dla przycisku kliknij tutaj (hiperłącza) znajdującego się na górze strony. Kliknij tutaj, aby ponownie wrócić na początek strony. Tam także zdefiniowano kotwicę, do której z kolei zostaniesz przeniesiony teraz.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Łatwe tworzenie witryn – skorzystaj z kreatora stron WWW

Stwórz swoją stronę internetową w łatwy sposób dzięki metodzie „przeciągnij i upuść”.