Czy używanie VPN spowalnia internet?

Jedni twierdzą, że korzystanie z połączenia VPN spowalnia prędkość internetu, inni, że skutecznie ją przyspiesza. Kto ma rację? Ta naprawdę to, czy VPN spowalnia internet czy wprost przeciwnie, zależy od tego, w jaki sposób i do czego się go używa.

SPIS TREŚCI

VPN a prędkość internetu

Prędkość połączenia z internetem przy korzystaniu z usług VPN będzie zależna od kilku podstawowych czynników. Te czynniki mogą mieć także decydujący wpływ na wybór najlepszego dla Ciebie dostawcy usług VPN.

Bezpieczne połączenie VPN w NordVPN

Większość dostawców usług z góry deklaruje, że połączenie internetowe może mieć mniejszą prędkość. Spadki te zwykle nie są większe niż kilka procent przepustowości, a ich powodem w większości przypadków jest sam proces szyfrowania i przejście przez serwer pośredni – serwer VPN. Nie bez znaczenia pozostaje więc wybór odpowiedniego serwera, który przy całym procesie szyfrowania będzie w stanie zapewnić maksymalną przepustowość. Jeśli masz sprawne i wydajne połączenie internetowe i dodasz do niego szyfrowanie oraz serwer proxy, prędkość na pewno spadnie.

Co może przyspieszyć korzystanie z internetu? Jest tym sama usługa VPN, która szyfrując i zabezpieczając dane (a więc ograniczając np. monitorowanie ruchu przez dostawcę usług sieciowych), eliminują czynniki, które mogą ograniczać lub zmieniać (kształtować) ten ruch. Brak możliwości kontrolowania Twojej aktywności zapobiegnie celowemu ograniczeniu prędkości połączenia internetowego, np. przez dostawcę usług internetowych. Analogicznie wybór właściwego serwera przy połączeniu z VPN, może spowodować szybszy dostęp do pewnych zasobów, do których ścieżka dostępu zostanie skrócona właśnie dzięki usłudze VPN.

Prędkość internetu podczas korzystania z VPN

Poniżej znajdziesz listę popularnych i kluczowych czynników mogących mieć wpływ na prędkość korzystania z internetu podczas nawiązanego połączenia VPN:

  • Lokalizacja serwerów VPN: chociaż działamy w globalnej sieci, nie bez znaczenia jest lokalizacja serwerów – fizyczna odległość jaka dzieli urządzenia. Serwer VPN stanowi jeden z przystanków w przepływie danych i często nie jest zlokalizowany najbliżej Ciebie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dostępie do treści ograniczonych regionem. Ruch online musi fizycznie dotrzeć do miejsca docelowego, aby można było się z kimkolwiek komunikować.
  • Płatne i bezpłatne rozwiązania: podobnie jak w usługach IT, np. hostingu, tak samo przy usługach sieci VPN darmowe rozwiązania, chociaż nie muszą być złe, często niosą za sobą szereg uwarunkowań i ograniczeń. Najczęściej przejawia się to niską wydajności serwerów lub ich przeludnieniem, wynikającym z dużego zainteresowania darmowym i względnie stabilnym rozwiązaniem. Brak możliwości rozwoju usługodawcy wynikający, np. z braku pieniędzy, może sprawiać, że oprogramowanie nie będzie optymalizowane a usługi i oferta nie będą rozwijane. Nie bez znaczenia będzie tu też ilość dostępnych serwerów: jeśli nie będzie ich wiele, konieczne będzie łączenie się z takimi, które znajdują się daleko, co doprowadzi ostatecznie do obniżenia prędkości połączenia.
  • Funkcje bezpieczeństwa: usługi VPN, jak, np. AVG Secure VPN posiadają szereg zabezpieczeń i zaawansowanych funkcji ochrony. Zwiększają one znacząco ochronę użytkowników, ale wiele działających równocześnie funkcji może przyczyniać się do spadku prędkości internetu. Jest to cena, jaką użytkownik zapłaci za dodatkowe szyfrowane o ochronę prywatności. To nie kwestia wad narzędzia, ale złożoności procesów, dzięki którym prywatność użytkowników jest chroniona na najwyższym poziomie.
  • Użycie serwerów VPN: im popularniejszy serwer i im więcej osób z niego korzysta, tym większe prawdopodobieństwo, że prędkość internetu spadnie. Ten problem najczęściej pojawia się przy bezpłatnych usługach, gdzie użytkownicy, chcąc uzyskać najlepsze połączenie, decydują się od razu na korzystanie z najbardziej wydajnych serwerów VPN. Sęk w tym, że w ten sposób działa wielu użytkowników, przez co wydajność popularnego serwera spada. W przypadku płatnych usług, ruch rozkładany jest równomiernie, co pozwala utrzymać optymalną wydajność każdego serwera.
  • Dostawca usług internetowych: tak samo jak używanie VPN może spowolnić prędkość internetu, tak samo może go przyspieszyć, co będzie zależne, np. od tego, co robi i w jaki sposób kieruje ruch Twój dostawca internetu. Przykładowo, VPN może ukrywać, skąd pochodzi Twój ruch i dokąd zmierza, więc Twój dostawca usług internetowych może wysłać go inną drogą niż zwykle. W takim przypadku VPN może zwiększyć prędkość internetu przy każdym połączeniu.

Komplet usług do ochrony prywatności

Jeśli oczekujesz najlepszego zabezpieczenia swoich danych, a jednocześnie szukasz rozwiązań VPN do ochrony prywatności, sugerujemy skorzystać z dwóch usług jednocześnie (na każdym z urządzeń). Usługę VPN warto wesprzeć działaniem dobrego oprogramowania antywirusowego. O ile jednak oba rozwiązania chronią dwa pod wieloma względami różne obszary naszej pracy, to połączone, stworzą kompleksową ochronę.

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest AVG Secure VPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. AVG Secure VPN to usługa płatna, która w ramach jednej licencji pozwoli Ci chronić połączenia nawet 5 urządzeń jednocześnie. Oprogramowanie zapewnia dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

Jeśli szukasz sprawdzonego oprogramowania antywirusowego, sprawdź ofertę home.pl na:

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie