Co to jest VPN? Jak działa wirtualna sieć prywatna?

VPN (Virtual Private Network) to prywatna sieć, która szyfruje i przesyła dane podczas podróży z jednego miejsca do drugiego w sieci. Korzystanie z VPN do łączenia się z internetem pozwala prywatnie i bezpiecznie surfować po stronach internetowych, a także uzyskać dostęp do ograniczonych stron internetowych i pokonać blokady cenzury. VPN nie są przeznaczone tylko do komputerów stacjonarnych i laptopów – możesz także skonfigurować VPN na swoim iPhonie, iPadzie lub telefonie z Androidem.

AVG VPN

W poniższym artykule opracowanym na podstawie materiałów edukacyjnych firmy AVG dowiesz się, czym jest VPN, jak działa wirtualna sieć prywatna, jak używany jest podczas codziennego korzystania z komputera i internetu (np. do zakupów online, do grania w gry komputerowe).

SPIS TREŚCI

home.pl rekomenduje korzystanie z usługi VPN. W ofercie naszej firmy znajdziesz m.in. AVG Secure VPN. Usługę zapewniającą anonimowe przeglądanie internetu, bezpieczne połączenie z Internetem jednym kliknięciem, 256-bitowe szyfrowanie AES klasy wojskowej, 50 lokalizacji serwerów do wyboru, do 5 urządzeń jednocześnie.

Jak działa usługa VPN?

Korzystanie z VPN w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych działa w następujący sposób:

 1. Po nawiązaniu połączenia z internetem przy włączonej usłudze VPN nastąpi połączenie z jednym z serwerów dostawcy.
 2. Jednocześnie otrzymasz adres IP (unikalny zestaw liczb identyfikujących twoje urządzenie) tego konkretnego serwera. Zamiast używać własnego adresu IP, używasz adresu należącego do dostawcy usługi.
 3. Twoje połączenie internetowe jest również szyfrowane (proces konwersji danych na kod, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi) między Twoim urządzeniem a serwerem, z którym jesteś połączony.
 4. Ukrywanie adresu IP umożliwia prywatny dostęp do internetu i pomaga zapobiegać śledzeniu przeglądania. Możesz wtedy bezpiecznie i prywatnie surfować po internecie.
Dowiedz się więcej o tym, jak bezpieczny jest VPN.

Szyfrowanie: co to znaczy?

Szyfrowanie to proces pobierania niektórych informacji (danych) i szyfrowania ich, aby nie można było ich odczytać. Gdy łączysz się z internetem za pomocą VPN, Twoje połączenie jest szyfrowane, co oznacza, że ​​gdyby cyberprzestępcy przechwycili strumień Twoich danych, otrzymaliby tylko niezrozumiały ciąg znaków.

Możesz rozważyć szyfrowanie jako formę tajnego kodu. Sposób szyfrowania danych nazywa się szyfrem, a istnieje klucz (lub logika), który pozwala odszyfrować wiadomość, aby znów miała sens.

Najwyższy dostępny standard szyfrowania jest znany jako 256-bitowy AES (Advanced Encryption Standard) i jest używany przez najbardziej polecanych dostawców VPN. Co oznacza 256-bit? Jest to rozmiar (lub złożoność) szyfru używanego do szyfrowania. Im większy, tym więcej możliwości i trudniej odgadnąć klucz. W przypadku szyfrowania 256-bitowego istnieje więcej kombinacji niż gwiazd we wszechświecie. W rzeczywistości ten poziom szyfrowania jest tak bezpieczny, że jest używany przez banki i rządy na całym świecie w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich danych.

Dlaczego adresy IP są ważne?

Twój adres IP jest unikalnym zestawem cyfr identyfikującym Twoje urządzenie po podłączeniu do internetu. Potraktuj to jako adres domowy urządzenia, który zwykle wygląda mniej więcej tak: 216.3.128.12. Każde urządzenie ma jeden adres IP, a kiedy łączysz się z witryną, adres wpisany w celu uzyskania dostępu jest tłumaczony na adres IP serwera tej witryny. Twój komputer potrzebuje adresu IP tego serwera, by się z nim połączyć. Jednocześnie serwery każdej witryny, z którą się łączysz, potrzebują adresu IP Twojego urządzenia.

Twój adres IP łączy Twoje urządzenie z usługodawcą internetowym, a także z regionem, w którym działasz. W ten sposób usługi ograniczają zawartość według regionu. Najprościej można to wyjaśnić posługując się przykładem Netflixa – korzystając z VPN możesz uzyskać dostęp do filmów i seriali, które nie są dostępne w Polsce.

Kiedy łączysz się z serwerem VPN, skutecznie uzyskujesz adres IP jednego z jego serwerów w dowolnym regionie – ukrywając swój adres IP za tym procesem. Każdy, kto będzie szperał w Twoich działaniach, będzie mógł znaleźć tylko adres IP twojego dostawcy VPN. Nie Twój.

VPN to narzędzie i korzystanie z niego w Polsce jest legalne. Nielegalne mogą być jednak czynności, do których wykonania wykorzystuje się VPN. Dowiedz się więcej na temat tego, czy używanie VPN jest legalne i kiedy może takie nie być.

Na prędkość połączenia internetowego przy korzystaniu z VPN może mieć wpływ kilka czynników. Przeczytaj więcej o tym, czy VPN spowalnia internet.

Dlaczego warto korzystać z usługi VPN?

Technologia ta była pierwotnie używana do umożliwienia pracownikom zdalnym dostępu do plików i folderów firmowych podczas pracy z lokalizacji poza centralą. Oznaczało to, że mogli uzyskać dostęp do poufnych dokumentów za pośrednictwem bezpiecznego i szyfrowanego połączenia internetowego. Chociaż nadal tak jest, kiedy mówimy o VPN-ach w tym artykule, mamy na myśli usługi komercyjne, które zapewniają ludziom bezpieczeństwo i prywatność podczas uzyskiwania dostępu do sieci.

VPN nie tylko zabezpiecza Twoje przeglądanie za pomocą szyfrowanego połączenia, ale także może dać Ci więcej możliwości, pozwalając Ci wybrać lokalizację. Ta kombinacja bezpieczeństwa i zamiany lokalizacji sprawia, że VPN ma wiele zalet:

 • Uczyń publiczne Wi-Fi bezpieczniejszym.
 • Przesyłaj strumieniowo treści zablokowane regionalnie.
 • Uzyskaj dostęp do zablokowanych stron internetowych.
 • Unikaj cenzury.
 • Zapobiegaj śledzeniu ISP.
 • Zapobiegaj dyskryminacji cenowej.

Jak widać, VPN mogą być obecnie używane do wszelkiego rodzaju rzeczy. Niektóre osoby używają go nawet do grania w gry komputerowe. Dowiedz się więcej o tym, czy warto używać VPN.

Nie czekaj, skorzystaj z wyjątkowej oferty na usługi VPN dla 5 urządzeń już teraz. Zarejestruj usługę i aktywuj klucz licencji w ciągu kilku minut, zacznij korzystać z bezpiecznego połączenia z siecią Internet. Sprawdź ofertę AVG Secure VPN w home.pl.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie