Czy używanie VPN jest legalne?

Używanie VPN w Polsce jest legalne. Nielegalne może być używanie VPN do prowadzenia niezgodnej z prawem działalności. VPN nie jest narzędziem, które samo w sobie robi coś nielegalnego. Jego przeznaczeniem jest m.in. ochrona naszej prywatności. Przekłada się to zarówno na lepsze działanie firm, które tworzą swoje własne środowisko pracy (firmowe sieci), a także na prywatność użytkowników Internetu, którzy mają prawo do tego aby chronić dane udostępniane w sieci.

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest NordVPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. NordVPN pozwoli Ci chronić połączenia nawet z 6 urządzeń jednocześnie.  NordVPN zapewnia wysoką prywatność oraz dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

Powinieneś jednak wiedzieć, że niezależnie od tego do czego używasz VPN istnieją kraje, ja np. Rosja czy Chiny, gdzie stosowanie VPN jest nielegalne. Sytuacja ta, może mieć nie tylko związek z tym, że rząd lub określone firmy chcą mieć dostęp do Twoich danych, ale także z obowiązującej w kraju cenzury lub przekonania, że korzystanie z takich narzędzi ma zwykle cel prowadzenia nielegalnych działalności. M.in. z tego powodu VPN jest zabroniony chociażby w Iraku.

Korzystanie z VPN może mieć zarówno legalne jak i nielegalne przeznaczenie. To co dla jednych wydaje się ochroną danych, dla innych może być narzędziem anonimowych przestępstw. Warto pamiętać, że VPN nie daje 100% anonimowości w sieci Internet. A przynajmniej nie każdy z usługodawców deklaruje ten sam mechanizm działania. Istnieje jednak wiele legalnych i praktycznych zastosowań VPN, które zdecydowanie przeważają nad tymi negatywnymi i często niedozwolonymi, co sprawia, że usługi VPN cieszą się dużą popularnością w codziennym użytkowaniu.

Kiedy korzystanie z VPN jest nielegalne

Jeśli znajdziemy się w miejscu, gdzie korzystanie z VPN jest nielegalne, ogólnie wynika to z braku możliwości rejestracji aktywności użytkowników w sieci. Twoja aktywność nie jest monitorowana ani rejestrowana, a odpowiada za to właśnie usługodawca połączenia VPN. To on oferując Ci tego typu usługę, deklaruje, że nie prowadzi żadnych dzienników aktywności ani nie śledzi Twojej aktywności.

Wydaje się to niemożliwe aby ktoś chciał ominąć szansę na pozyskanie takich informacji, nawet celem przedłożenia ich organizacjom rządowym, ale taki właśnie jest główny zamysł dobrych i płatnych usług VPN. Z tego powodu wybrane kraje zabraniają na ich stosowane lub zezwalają, ale oczekują mimo to raportów z aktywności użytkowników.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że dostawcy usług VPN muszą przestrzegać przepisów lokalnych, kraju w którym zarejestrowali działalność a tym samym gdzie uruchomione są serwery VPN. Nie bez powodu zwróciliśmy na ten element uwagę, m.in. w artykule dot. wyboru najlepszego serwera VPN w usłudze NordVPN. Dlatego, że nawet najlepsza usługa VPN może opierać się na serwerach VPN zlokalizowanych w miejscach, gdzie ich działanie będzie różniło się od tego z innych krajów.

Chociaż takie kraje jak Chony, Turcja, Białoruś, Oman, Rosja, Iran, Irak czy Zjednoczone Emiraty Arabskie zakazują lub kontrolują sposób używania usług VPN, nie oznacza, że w każdym innym kraju twoja nielegalna działalność będzie bezkarna. Dlatego zachęcamy do patrzenia na usługi VPN przez pryzmat korzyści przekładających się na legalne korzystanie z globalnej sieci Internet i możliwości jakie takie połączenie z siecią daje.

Popularne zastosowanie usług VPN

Jeśli nie korzystasz z usług VPN ale chciałbyś bliżej poznać ich możliwości, to najlepiej zrobić to właśnie sprawdzając, w jaki sposób usługi VPN mogą Ci pomóc i otworzyć nowe możliwości korzystania z sieci Internet. Oczywiście legalne i założenia mające na celu poprawić Twój komfort korzystania z sieci Internet.

  • zbuduj sieć VPN w swojej firmie: korzystanie z sieci VPN w korporacjach nakłada dodatkową warstwę bezpieczeństwa i chroni wrażliwe dane, w tym własność intelektualną. Każdy z użytkowników takiej sieci może mieć pewność że jego dane pozostaną bezpieczne i dostępne wyłącznie w obrębie firmy. O ile nie upubliczni ich.
  • korzystanie z publicznych sieci WiFi: uznawane jest za mało bezpieczne. O ile jednak samo przeglądanie Internetu nie powinno przysporzyć nam większych problemów, to nie zaleca się w takich sieciach wykonywania skomplikowanych transakcji czy logowania do zamkniętych systemów.
  • ograniczenia geograficzne: istnieje wiele serwisów i usług sieciowych, których oferta może różnić się w zależności od kraju w którym z nich korzystamy. O ile wybrane treści nie są prawnie ograniczone dla innych krajów, dzięki połączeniu VPN będziesz miał możliwość, np. obejrzenia filmów czy seriali, które mogą nie być dostępne dla Twojego kraju. Taka sytuacja może wynikać także z braku zainteresowania, np. lokalnych firm, przed wprowadzeniem tłumaczeń, a jeśli bariera językowa nie jest dla Ciebie problemem, to ich oglądanie nie jest zabronione,
  • sieć VPN zapewnia anonimowość: nie można uznać aby była w 100% pozbawiona szansy na identyfikację Twojej aktywności w sieci, ale może umożliwić odcięcie wybranych organizacji lub firm, od danych, których nie chcemy ujawniać. Popularnym przykładem jest np. śledzenie historii przeglądanych stron, a także personalizacji reklam.
  • połączenie VPN w komunikacji: pozwala na zaszyfrowanie twojego połączenia realizowanego np. za pomocą usług VOIP. Chociaż te coraz bardziej przypominają tradycyjne połączenia telefoniczne, podobnie jak w każdym innym przypadku ochrony, VPN pozwala nałożyć dodatkową warstwę bezpieczeństwa eliminując ryzyko podsłuchu.

Komplet usług do ochrony prywatności

Jeśli oczekujesz najlepszego zabezpieczenia swoich danych, a jednocześnie szukasz rozwiązań VPN do ochrony prywatności, sugerujemy skorzystać z dwóch usług jednocześnie (na każdym z urządzeń. Usługę VPN warto wesprzeć działaniem dobrego oprogramowania antywirusowego. O ile jednak oba rozwiązania chronią dwa pod wieloma względami różne obszary naszej pracy, to połączone, stworzą kompleksową ochronę.

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest NordVPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. NordVPN to usługa płatna, która w ramach jednej licencji pozwoli Ci chronić połączenia nawet z 6 urządzeń jednocześnie. Oprócz oferowania silnych zasad dotyczących braku dzienników, NordVPN zapewnia dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

Jeśli szukasz sprawdzonego oprogramowania antywirusowego, sprawdź ofertę home.pl na:

 

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie