Czy VPN jest zawsze skuteczny i wskazany?

VPN obecnie uznawany jest za równie niezbędny, co dobry program antywirusowy. VPN zapewnia nam bezpieczne połączenie z internetem oraz zwiększa jego prywatność. Czy aż takie bezpieczeństwo i ochrona prywatności są nam potrzebne? Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje VPN, a to, jakie daje korzyści, zdecydowanie warto z niego skorzystać.

Twoje bezpieczeństwo i prywatność są bezcenne. Zadbaj o nie jeszcze lepiej z AVG Secure VPN.

CHCĘ CHRONIĆ MOJĄ PRYWATNOŚĆ

VPN może być niezbędny w codziennym użytkowaniu

Istnieją główne trzy powody, dla których VPN jest postrzegany jako narzędzie zbędne. Nie koniecznie z punktu widzenia prawa, ale także dostępu do informacji o użytkowniku. Służą one często szeroko pojętej analityce internetowej, co w dzisiejszych czasach, ma ogromne znaczenie dla wielu firm ale pozwala też lepiej dopasowywać wszelkie treści, reklamy, produkty i usługi. Podobnie jest z plikami cookie i analizą ruchu na stronach WWW, z jednej strony dzięki udostępnianiu niewielkiej ilości danych, pomagamy wielu firmom rozwijać usługi, a sobie zapewniamy np. spersonalizowane i dopasowane do naszych potrzeb reklamy.

Z drugiej strony często bronimy się przed ujawnianiem czegokolwiek. VPN działa jednak na znacznie większą skalę. VPN zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, ale nie zatrze wszystkich śladów w 100%. Powinieneś być tego świadomy zarówno wtedy gdy planujesz działać zgodnie z prawem w celu ochrony swojej prywatności, ale i wtedy gdy zechcesz to prawo naruszyć.

  1. Anonimowość – Nadrzędnym zadaniem VPN jest po prostu przenieść użytkownika (wirtualnie) z jednej lokalizacji do innej. W ten sposób przenosisz generowany ruch w inne miejsce. To, co jednak pozwala Ci ukryć się przed dostawcą usług Internetowych, nie ukryje się przed dostawcą VPN, a także przed dostawcą usług internetowych w punkcie wyjścia VPN. W teorii więc nasza anonimowość może istnieć, ale i tak jest ona ograniczona do usług, które tę anonimowość zapewniają. Dlatego trzeba pamiętać, że w sieci Internet nic nie ginie, a decydując się na wybór usługodawcy VPN stawiać na zaufane firmy i rozwiązania, które maksymalnie pomogą nam zadbać o własne bezpieczeństwo. Zwłaszcza gdy chcemy robić legalne rzeczy, ale zachować przy tym pełną prywatność i poufność danych.
  2. Dostęp do treści zablokowanych geograficznie – Używanie systemów VPN zaburza system geolokalizacji treści. Z jednej strony, wiele osób docenia możliwość korzystania z VPN bo mogą dotrzeć do treści, które nie są im przeznaczone, np. serwisy VOD działające w określonych krajach. Z drugiej strony, na tym etapie działania, sieci VPN potrafią mocno ograniczyć wydajność Internetu, przez co zamiast korzystać z wysokiej jakości treści dla naszej lokalizacji, doprowadzamy do popsucia tej jakości, korzystając z niskiej jakości obrazu.
  3. Nielegalne treści za pośrednictwem peer-to-peer – VPN przenosi twoją tożsamość Internetową z jednego adresu IP na inny. Z jednej strony pozwala Ci to dostęp do treści, do których często nie masz uprawnień ze względu na lokalizację czy blokady dostawcy usług Internetowych. Z drugiej strony, VPN staje się zachętą do nielegalnej aktywności w sieci Internet. Musisz jednak pamiętać, że fakt korzystania z VPN nie zatrze wszystkich śladów.
  4. VPN w firmie – korzystanie z sieci VPN np. w firmie to także dodatkowe zobowiązania wobec firmy i ochrony sprzętu. Jeśli pracodawca decyduje się na korzystanie z sieci VPN, chce, aby wszystkie przekazywane wewnątrz firmy dane, pozostały w niej. Jeśli dysponujesz sprzętem umożliwiającym połączenie VPN do sieci firmowej poza biurem, ochrona tego sprzętu może stać się priorytetem. Analogicznie jeśli Twoja prywatna aktywność będzie opierała się w głównej mierze na sieci VPN, musisz pamiętać, aby wybierać narzędzia, które zapewnią Ci ciągłość połączenia czy to w skali minut i godzin oraz drobnych przerw w dostępie do sieci, czy w skali kilku lat, gdy chcesz ukrywać swoją aktywność w sieci Internet niezależnie od ilości urządzeń, z jakich korzystasz.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie