Czy VPN jest zawsze skuteczny i wskazany?

VPN w dzisiejszych czas i możliwościach dostępu do Internetu, uznawany jest za narzędzie równie niezbędne, co posiadanie dobrego programu antywirusowego. VPN zapewnia nam bezpieczne połączenie z Internetem oraz zwiększa jego prywatność. O tym jednak czy to bezpieczeństwo i ochrona prywatności są nam potrzebne, zależy też to, co chcemy w sieci Internet robić i co chcemy ukryć.

Ukrywanie naszej aktywności w sieci Internet może mieć oczywiście dwojakie znaczenie: jeśli wykonujemy coś niezgodnego z prawem oraz gdy chcemy chronić naszą aktywność, prywatność i przesyłane informacje. Jednak czy fakt, że posiadasz samochód czyni Cię od razu piratem drogowym lub planujesz napad na bank i ucieczkę autostradą? Zapewne nie.

VPN może być niezbędny w codziennym użytkowaniu

Istnieją główne trzy powody dla których VPN jest postrzegany jako narzędzie zbędne. Nie koniecznie z punktu widzenia prawa, ale także dostępu do informacji o użytkowniku. Służą one często szeroko pojętej analityce internetowej, co w dzisiejszych czasach, ma ogromne znaczenie dla wielu firm ale pozwala też lepiej dopasowywać wszelkie treści, reklamy, produkty i usługi. Podobnie jest z plikami cookie i analizą ruchu na stronach WWW, z jednej strony dzięki udostępnianiu niewielkiej ilości danych, pomagamy wielu firmom rozwijać usługi, a sobie zapewniamy np. spersonalizowane i dopasowane do naszych potrzeb reklamy.

Z drugiej strony często bronimy się przed ujawnianiem czegokolwiek. VPN działa jednak na znacznie większą skalę. VPN zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, ale nie zatrze wszystkich śladów w 100%. Powinieneś być tego świadomy zarówno wtedy gdy planujesz działać zgodnie z prawem w celu ochrony swojej prywatności, ale i wtedy gdy zechcesz to prawo naruszyć.

  1. Anonimowość . Nadrzędnym zadaniem VPN jest po prostu przenieść użytkownika (wirtualnie) z jednej lokalizacji do innej. W ten sposób przenosisz generowany ruch w inne miejsce. To co jednak pozwala Ci ukryć się przed dostawcą usług Internetowych, nie ukryje się przed dostawcą VPN a także przed dostawcą usług internetowych w punkcie wyjścia VPN. W teorii więc nasza anonimowość może istnieć, ale i tak jest ona ograniczona do usług, które tę anonimowość zapewniają. Dlatego trzeba pamiętać, że w sieci Internet nic nie ginie, a decydując się na wybór usługodawcy VPN stawiać na zaufane firmy i rozwiązania, które maksymalnie pomogą nam zadbać o własne bezpieczeństwo. Zwłaszcza gdy chcemy robić legalne rzeczy, ale zachować przy tym pełną prywatność i poufność danych.
  2. Dostęp do treści zablokowanych geograficznie . Używanie systemów VPN zaburza system geolokalizowania treści. Z jednej strony, wiele osób docenia możliwość korzystania z VPN bo mogą dotrzeć do treści, które nie są im przeznaczone, np. serwisy VOD działające w określonych krajach. Z drugiej strony, na tym etapie działania, sieci VPN potrafią mocno ograniczyć wydajność Internetu, przez co zamiast korzystać z wysokiej jakości treści dla naszej lokalizacji, doprowadzamy do popsucia tej jakości korzystając z niskiej jakości obrazu.
  3. Nielegalne treści za pośrednictwem peer-to-peer . VPN przenosi twoją tożsamość Internetową z jednego adresu IP na inny. Z jednej strony pozwala Ci to dostęp do treści do których często nie masz uprawnień ze względu na lokalizację czy blokady dostawcy usług Internetowych. Z drugiej strony, VPN staje się zachętą do nielegalnej aktywności w sieci Internet. Musisz jednak pamiętać, że fakt korzystania z VPN nie zatrze wszystkich śladów.
  4. VPN w firmie: korzystanie z sieci VPN np. w firmie to także dodatkowe zobowiązania wobec firmy i ochrony sprzętu. Jeśli pracodawca decyduje się na korzystanie z sieci VPN chce aby wszystkie przekazywane wewnątrz fimy dane, pozostały w niej. Jeśli dysponujesz sprzętem umożliwiającym połączenie VPN do sieci firmowej poza biurem, ochrona tego sprzętu może stać się priorytetem. Analogicznie jeśli Twoja prywatna aktywność będzie opierała się w głównej mierze na sieci VPN, musisz pamiętać, aby wybierać narzędzia które zapewnią Ci ciągłość połączenia czy to w skali minut i godzin oraz drobnych przerw w dostępie do sieci, czy w skali kilku lat, gdy chcesz ukrywać swoją aktywność w sieci Internet niezależnie od ilości urządzeń z jakich korzystasz.
Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest NordVPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. NordVPN pozwoli Ci chronić połączenia nawet z 6 urządzeń jednocześnie.  NordVPN zapewnia wysoką prywatność oraz dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

NordVPN zabezpiecza całą sieć ponad 5000 serwerów m.in.  dzięki podwójnemu szyfrowaniu danych. Wszystkie aplikacje NordVPN mają wbudowany przełącznik zabijania i ochronę przed wyciekiem DNS / IP. Zapewniają to przy doskonałej prędkości połączenia obsługując jednocześnie do 6 urządzeń w ramach jednego abonamentu. NordVPN wspaniale współpracuje z przesyłanym strumieniowo treściami.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak