Darmowy VPN czy płatny VPN?

Jak wyjaśniliśmy w osobnych artykułach Centrum Pomocy, usługa VPN ma za zadanie szyfrować połączenie z Internetem. Robi to m.in. zmieniając naszą lokalizację (adres IP) i wprowadzając dodatkową ochronę. W ten sposób pozwala nam zachować prywatność i chroni przekazywane dane.

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest NordVPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. NordVPN pozwoli Ci chronić połączenia nawet z 6 urządzeń jednocześnie.  NordVPN zapewnia wysoką prywatność oraz dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

bezpieczne połączenie VPN w NordVPN

Z każdym miesiącem zainteresowanie usługami VPN rośnie. Szukając dziś najlepszego rozwiązania dla siebie, bez problemu znajdziemy dziesiątki płatnych jak i bezpłatnych usług gotowych do uruchomienia od zaraz. Niektóre z nich można uruchomić nawet bezpośrednio w przeglądarce jako wbudowaną funkcję, np. Opera VPN – za darmo, bez ograniczeń.

Czy bezpłatne usługi VPN są tak samo niezawodne i godne zaufania, jak ich płatne odpowiedniki? Obsługa sieci VPN kosztuje, tak samo jak utrzymanie strony internetowej oraz bezpiecznej poczty e-mail. Jeśli chcesz aby Twoje usługi pozostały online przez cały czas, a Twoje połączenie z siecią było stabilne konieczny jest stały rozwój infrastruktury sieciowej oraz wsparcie operatora. W jaki sposób płacą za to darmowi dostawcy usług?

Jakie są zalety i wady darmowych i płatnych sieci VPN?

Istnieje wiele powodów dla których jedno rozwiązanie jest lepsze nad drugim. Czasami wygrywa cena, innym razem bezpieczeństwo lub sam fakt skorzystania z VPN do zmiany lokalizacji. Zakładając wyłącznie legalne korzystanie z usługi, nie zawsze odpowiedź będzie jednoznaczna.

W praktyce płatne rozwiązanie, jak ceniony na świecie i także rekomendowany przez home.pl NordVPN jest usługą uniwersalną. Uniwersalną w rozumieniu usługi, która oferuje szereg rozwiązań, które charakteryzują cenione usługi VPN. NordVPN oferuje m.in. wiele rodzajów połączeń, nie jest drogi w przeliczeniu na ilość obsługiwanych urządzeń, jest cały czas rozwijany i wspierany, jest bezpieczny, a każdy z serwerów działających w sieci VPN działa naprawdę dobrze. Zapewnia wysoki poziom ochrony danych i dba o naszą prywatność.

W ten sposób decydując się na NordVPN masz pewność, że przez cały okres świadczenia usługi korzystasz z najlepszego rozwiązania dla całego domu.

Jak na tle tego i innych płatnych usług VPN wypadają ich bezpłatne odpowiedniki? Zależy czego oczekujemy. Jeśli wyznacznikiem naszej decyzji będzie tylko i wyłącznie cena – płatne rozwiązania przegrywają. Jeśli jednak dodasz do ceny jakikolwiek powód, jak np. prywatność, wysokiej jakości serwery VPN, stabilne i szybkie połączenie w sieci, różne typy połączeń dopasowane do Twoich potrzeb, itp. okazuje się, że pomiędzy płatnymi i bezpłatnymi usługami VPN istnieje ogromna różnica.

Bezpłatne usługi bywają bardzo kosztowne

Nie ma usług które były by w pełni bezpłatne. Zawsze istnieje opłata, jeśli nie widoczna od razu to ukryta, np. w postaci reklamy lub braku określonych funkcjonalności. Czasami ich brak, może podważyć zasadność używania połączenia VPN.

Niektóre bezpłatne aplikacje w ogóle nie szyfrują połączenia lub korzystają z protokołu tunelowania  PPP (Point to Point). Jeśli szyfrują dane, najczęściej korzystając ze 128 bitowego szyfrowania.

Darmowe usługi najczęściej obarczone są pewnym ryzykiem –  sprzedaży. Nawet jeśli nie kupujemy nic (nie płacimy za to) to najpewniej sprzedaży podlegają nasze dane, np. prywatność o którą zabiegamy korzystając z VPN. Dotyczy to także reklam, które z pozoru nie są inwazyjne ale jednak widoczne i opłacane przez podmioty trzecie. Brak funduszy na rozwój, wiąże się także często  z niską jakością świadczonej usługi. Kiepskie połączenie, brak lub słabe szyfrowanie danych, nieliczne i niestabilne serwery VPN.

Ten brak zaplecza technicznego powoduje, że sieć VPN działa w oparciu o rozwiązania firm trzecich. Kolejny podmiot zaangażowany w świadczoną usługę. Dodatkowo, wielu bezpłatnych operatorów VPN (usługi sieciowej jak i samych serwerów VPN) zapisuje aktywność swoich użytkowników. Te dane przekazywane są dalej – odsprzedawane

Bezpłatne ale przydatne

Pamiętając o legalnym zastosowaniu sieci VPN możemy znaleźć też pozytywne strony bezpłatnych rozwiązań. Umożliwiają one m.in. skorzystanie z podstawowych funkcjonalności sieci VPN jaką może być min. wprowadzenie dodatkowej warstwy ochrony użytkownika. Zakładając, że takowa istnieje. A także usługę zmiany lokalizacji adresu IP. Ten drugi element bezpłatnej usługi VPN stanowi dziś jeden z ważniejszych powodów korzystania z takich usług. Dzięki sieci możemy szybko przenieść się w dowolny region na świecie a następnie, np. zrobić zakupy online.

Podsumowanie

Najlepsze usługi VPN pozwalają zachować pełną anonimowość w sieci Internet dbając o nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo danych oraz ochronę prywatności. Dając przy tym dostęp do witryn internetowych z geo-ograniczeniem. Prowadzenie niezawodnych usług VPN nie jest bezpłatne. Zarówno dla operatorów jak i ich klientów.

Tam gdzie opartorzy płatnych usług VPN zarabiają na opłatach abonamentowych dostarczając wysokiej jakości usługi (np. NordVPN), tam dostawcy bezpłatnych rozwiązań muszą generować dochody w inny sposób, np. z użytkowania sieci, np. narażając Twoją prywatność na niebezpieczeństwo. Czy to przez rejestrowanie aktywności czy dostarczając wątpliwej jakości usług.

Jeśli korzystasz z usługi VPN okazjonalne, bezpłatne rozwiązania mogą okazać się najlepszym wyborem. Pamiętaj, aby sprawdzić dokładnie ofertę usługodawcy i dopasować ją do swoich potrzeb, pamiętając o wszystkich ograniczeniach. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę i prywatność w sieci, polecamy płatne rozwiązania jak rekomendowany przez home.pl – NordVPN.

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest NordVPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. NordVPN pozwoli Ci chronić połączenia nawet z 6 urządzeń jednocześnie.  NordVPN zapewnia wysoką prywatność oraz dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

NordVPN zabezpiecza całą sieć ponad 5000 serwerów m.in.  dzięki podwójnemu szyfrowaniu danych. Wszystkie aplikacje NordVPN mają wbudowany przełącznik zabijania i ochronę przed wyciekiem DNS / IP. Zapewniają to przy doskonałej prędkości połączenia obsługując jednocześnie do 6 urządzeń w ramach jednego abonamentu. NordVPN wspaniale współpracuje z przesyłanym strumieniowo treściami.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie