Darmowy VPN czy płatny VPN?

Jak wyjaśniliśmy w osobnych artykułach Centrum Pomocy, usługa VPN ma za zadanie szyfrować połączenie z Internetem. Robi to m.in. zmieniając naszą lokalizację (adres IP) i wprowadzając dodatkową ochronę. W ten sposób pozwala nam zachować prywatność i chroni przekazywane dane.

SPIS TREŚCI

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest AVG Secure VPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. AVG Secure VPN pozwoli Ci chronić połączenia nawet z 10 urządzeń jednocześnie. Zapewnia przy tym wysoką prywatność oraz dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

bezpieczne połączenie VPN

Z każdym miesiącem zainteresowanie usługami VPN rośnie. Szukając dziś najlepszego rozwiązania dla siebie, bez problemu znajdziemy dziesiątki płatnych jak i bezpłatnych usług gotowych do uruchomienia od zaraz. Niektóre z nich można uruchomić nawet bezpośrednio w przeglądarce jako wbudowaną funkcję, np. Opera VPN – za darmo, bez ograniczeń.

Czy bezpłatne usługi VPN są tak samo niezawodne i godne zaufania, jak ich płatne odpowiedniki? Obsługa sieci VPN kosztuje, tak samo jak utrzymanie strony internetowej oraz bezpiecznej poczty e-mail. Jeśli chcesz, aby Twoje usługi pozostały online przez cały czas, a Twoje połączenie z siecią było stabilne, konieczny jest stały rozwój infrastruktury sieciowej oraz wsparcie operatora. W jaki sposób płacą za to darmowi dostawcy usług?

Jakie są zalety i wady darmowych i płatnych sieci VPN?

Istnieje wiele powodów, dla których jedno rozwiązanie jest lepsze nad drugim. Czasami wygrywa cena, innym razem bezpieczeństwo lub sam fakt skorzystania z VPN do zmiany lokalizacji. Zakładając wyłącznie legalne korzystanie z usługi, nie zawsze odpowiedź będzie jednoznaczna.

W praktyce płatne rozwiązanie, jak ceniony na świecie i także rekomendowany przez home.pl AVG Secure VPN jest usługą uniwersalną. Jego zalety to m.in.:

  • wiele rodzajów połączeń,
  • stały rozwój i wsparcie,
  • bezpieczeństwo,
  • stabilne działanie serwerów działających w sieci VPN,
  • wysoki poziom ochrony danych,
  • dbałość o prywatność użytkowników.

W ten sposób decydując się na AVG Secure VPN, masz pewność, że przez cały okres świadczenia usługi korzystasz z najlepszego rozwiązania dla całego domu.

Jak na tle tego i innych płatnych usług VPN wypadają ich bezpłatne odpowiedniki? Zależy, czego oczekujemy. Jeśli wyznacznikiem naszej decyzji będzie tylko i wyłącznie cena – płatne rozwiązania przegrywają. Jeśli jednak dodasz do ceny jakikolwiek powód, jak np. prywatność, wysokiej jakości serwery VPN, stabilne i szybkie połączenie w sieci, różne typy połączeń dopasowane do Twoich potrzeb, itp. okazuje się, że pomiędzy płatnymi i bezpłatnymi usługami VPN istnieje ogromna różnica.

Bezpłatne usługi bywają bardzo kosztowne

Nie ma usług, które byłyby w pełni bezpłatne. Zawsze istnieje opłata, jeśli nie widoczna od razu to ukryta, np. w postaci reklamy lub braku określonych funkcjonalności. Czasami ich brak, może podważyć zasadność używania połączenia VPN.

Niektóre bezpłatne aplikacje w ogóle nie szyfrują połączenia lub korzystają z protokołu tunelowania PPP (Point to Point). Jeśli szyfrują dane, najczęściej korzystając ze 128-bitowego szyfrowania.

Darmowe usługi najczęściej obarczone są pewnym ryzykiem –  sprzedaży. Nawet jeśli nie kupujemy nic (nie płacimy za to) to najpewniej sprzedaży podlegają nasze dane, np. prywatność, o którą zabiegamy, korzystając z VPN. Dotyczy to także reklam, które z pozoru nie są inwazyjne, ale jednak widoczne i opłacane przez podmioty trzecie. Brak funduszy na rozwój, wiąże się także często z niską jakością świadczonej usługi. Kiepskie połączenie, brak lub słabe szyfrowanie danych, nieliczne i niestabilne serwery VPN.

Ten brak zaplecza technicznego powoduje, że sieć VPN działa w oparciu o rozwiązania firm trzecich. Kolejny podmiot zaangażowany w świadczoną usługę. Dodatkowo wielu bezpłatnych operatorów VPN (usługi sieciowej jak i samych serwerów VPN) zapisuje aktywność swoich użytkowników. Te dane przekazywane są dalej – odsprzedawane

Bezpłatne, ale przydatne

Pamiętając o legalnym zastosowaniu sieci VPN, możemy znaleźć też pozytywne strony bezpłatnych rozwiązań. Umożliwiają one m.in. skorzystanie z podstawowych funkcjonalności sieci VPN, jaką może być wprowadzenie dodatkowej warstwy ochrony użytkownika. Zakładając, że takowa istnieje. A także usługę zmiany lokalizacji adresu IP. Ten drugi element bezpłatnej usługi VPN stanowi dziś jeden z ważniejszych powodów korzystania z takich usług. Dzięki sieci możemy szybko przenieść się w dowolny region na świecie, a następnie, np. zrobić zakupy online.

Podsumowanie

Najlepsze usługi VPN pozwalają zachować pełną anonimowość w sieci Internet, dbając o nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo danych oraz ochronę prywatności. Dając przy tym dostęp do witryn internetowych z geo-ograniczeniem. Prowadzenie niezawodnych usług VPN nie jest bezpłatne. Zarówno dla operatorów jak i ich klientów.

Tam, gdzie operatorzy płatnych usług VPN zarabiają na opłatach abonamentowych, dostarczając wysokiej jakości usługi (np. AVG Secure VPN), tam dostawcy bezpłatnych rozwiązań muszą generować dochody w inny sposób, np. z użytkowania sieci, np. narażając Twoją prywatność na niebezpieczeństwo. Czy to przez rejestrowanie aktywności, czy dostarczanie wątpliwej jakości usług.

Jeśli korzystasz z usługi VPN okazjonalne, bezpłatne rozwiązania mogą okazać się najlepszym wyborem. Pamiętaj, aby sprawdzić dokładnie ofertę usługodawcy i dopasować ją do swoich potrzeb, pamiętając o wszystkich ograniczeniach. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę i prywatność w sieci, polecamy płatne rozwiązania, jak rekomendowany przez home.pl AVG Secure VPN.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie