Jeśli Twój zespół nie może zawsze pracować w biurze, stwórz mu warunki do pracy zdalnej. Niezależnie od tego, czy podróżują w interesach czy pracują z domu, możesz użyć najlepszych narzędzi do zapewnienia im bezpiecznego dostępu do danych firmy. VPN dostępu zdalnego to mechanizm oparty na połączeniu sieciowym i stworzeniu wirtualnego tunelu. Połączenie powstaje między urządzeniem pracownika a siecią firmy. Tunel ten przechodzi przez publiczny internet, ale dane przesyłane w jego wnętrzu, w obu kierunkach, są chronione przez szyfrowanie i protokoły bezpieczeństwa. W ten sposób zachowana jest prywatność i bezpieczeństwo.
SPIS TREŚCI
VPN – ochrona prywatności i szyfrowanie danych
Usługi VPN to często rekomendowany sposób na podniesienie bezpieczeństwa pracy w Internecie, stworzenie lepszej ochrony prywatności. Odbywa się to poprzez połączenie z dedykowanymi serwerami, które chronią nas w sieci Internet poprzez dodatkowe funkcje, np. zmianę lokalizacji, adresu IP, szyfrowanie sieci, brak logowania aktywności.
Użytkownicy Internetu często korzystają z sieci VPN, aby poprawić swoją skuteczność działań, uzyskać dostęp do nowych treści lub zwyczajnie dla ochrony prywatności.
VPN w pracy zdalnej
Usługa VPN do pracy zdalnej umożliwia pracownikom zdalnym nawiązywanie bezpiecznych połączeń online z siecią komputerową firmy. Z dowolnego miejsca na świecie. Główną rolą VPN w obsłudze pracy zdalnej jest zabezpieczenie komunikacji między użytkownikiem a biznesową siecią komputerową. Wiele firm tworząc sieć firmową, korzysta przy tym z VPN. W ten sposób mają pewność, że nikt z zewnątrz kto nie jest uprawniony, nie otrzyma dostępu do określonych zasobów, np. systemów zarządzania klientami.
Ten sam mechanizm używany jest przy obsłudze pracy zdalnej. Korzystając z aplikacji do obsługi połączeń VPN, pracownik może nawiązać połączenie z siecią firmową. Mogą być do tego konieczne dodatkowe klucze przydzielane np. przez helpdesk. To dzięki nim pracownik próbujący uzyskać dostęp do sieci, będzie mógł to zrobić. W praktyce oznacza to, że nawet korzystanie z sieci VPN przez osoby nieuprawnione, nie daje im żadnej szansy na dostęp do sieci firmy, nie dysponując kluczami do zabezpieczeń tej sieci.
Firmy używają więc sieci VPN dostępu zdalnego, aby utworzyć bezpieczne połączenie między urządzeniami do pracy zdalnej pracowników a swoją siecią wewnętrzną. Po połączeniu pracownicy mają dostęp do zasobów w sieci, tak jakby ich urządzenia były fizycznie podłączone w biurze. Takie rozwiązanie opiera się na dwóch elementach: serwerze dostępu do sieci oraz oprogramowaniem klienckim VPN (instalowanym na urządzeniu pracownika).
Chroń dane firmy
Najważniejszą zaletą korzystania z połączenia VPN w relacji sieć firmowa a urządzenie pracownika jest oczywiście bezpieczeństwo danych. Przesyłane dane są szyfrowane, a samo połączenie jest zabezpieczone. Ogranicza to ryzyko przechwycenia danych i ich użycia przez osoby niepowołane. Ma to największe znaczenie zwłaszcza podczas podróży i np. korzystania z publicznych sieci WiFi. Ale to też ochrona sieci firmy w biurze. Ochrona informacji, które nie powinny wyjść poza obszar firmy. Sieci VPN z dostępem zdalnym są niedrogie i bezpieczne, a firmy korzystające z nich mogą zaoferować pracę zdalną swoim pracownikom. Pracownicy, którzy mogą pracować tam, gdzie chcą i kiedy chcą, również są szczęśliwsi i bardziej produktywni.
Sprawdź informacje dodatkowe:
- Rekrutacja online – jak ją przeprowadzić?
- Home Office. Jak pracować z domu?
- Jak połączyć się z drugą osobą za pomocą TeamViewer?
- Narzędzia do organizacji pracy zdalnej dla webmastera i freelancera
- Czy praca zdalna przez internet jest bezpieczna?
- Google Classroom – jak to działa? Poradnik dla nauczycieli