Co to jest praca zdalna?

W branży IT pojęcie pracy zdalnej jest dobrze znane wielu pracownikom. Wielu specjalistów home.pl ma także możliwość wykonywania takiej pracy. W wielu przypadkach związane może to być z miejscem zamieszkania, w innych, z efektywnością pracy (otoczenia, w którym przebywamy), a także czasem, który poświęcamy na przemieszczanie się. Czym jest praca zdalna? Czy taka forma pracy ma realny wpływ na jej jakość i efektywność?

SPIS TREŚCI

Pracujesz w trybie home office? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw pomysłów na organizację pracy zdalnej i narzędzia, które uczynią ją bezstresową i efektywną. Sprawdź narzędzia, które przydadzą Ci się w pracy zdalnej

Wady i zalety pracy zdalnej - telepraca - home office

Dobry czas dla pracy zdalnej

Praca zdalna to nic innego jak określenie stylu pracy, wykonywanej poza typowym i tradycyjnym środowiskiem biurowym. Ten styl pracy, pracy zdalnej, jest znany wielu pracownikom od lat. To żadna nowość, ale tak naprawdę ostatnie kilka lat sprawiły, że taka forma pracy nie tylko jest pożądana przez pracowników, ale bardzo doceniana także przez pracodawców. Wiąże się to z komfortem osób, które wykazują chęci do takiej pracy.

Dla wielu firm to ogromna szansa na pozyskanie cennych i doświadczonych pracowników, do tej pory dostępnych wyłącznie poza regionem ich działalności, np. na drugim końcu świata. Popularność pracy zdalnej sprawiła, że wielu pracowników postanowiło zaoferować swoje doświadczenie i usługi tylko w takiej formie zatrudnienia. Nie chcą być związani z firmą na miejscu, bo np. świadczą usługi w sieci i pracują na własnych zasadach.

Bez wątpienia taki model pracy wymaga zarówno od pracodawcy, jak i pracownika odpowiedniego przygotowania. Zarówno w zakresie monitorowania postępów pracy, zapewnienia odpowiednich warunków jak i sprzętu do pracy, a także zadbania o bezpieczeństwo informacji i danych firmy. Wielu freelancerów podejmujących się pracy na własny rachunek powinna pamiętać o ryzyku, jakim jest przenoszenie narzędzia pracy z miejsca na miejsce. O tym także muszą pamiętać pracodawcy, tworząc reguły pracy zdalnej. Zapewnią one zarówno bezpieczeństwo firmie, jak i komfort pracownika.

Praca zdalna – korzyści dla pracodawcy

Ponieważ model pracy zdalnej podoba się pracownikom, bez wątpienia jego dostępność wpływa pozytywnie na zaangażowanie i produktywność. Badania pokazują, że pracownicy zdalni wykazują się o wiele większą produktywnością dzięki elastyczności godzin pracy oraz warunków. W pełni kontrolują to co robią, pracując w chwilach najlepszej koncentracji. Dodatkowym atutem jest budowanie zaangażowania pracowników. Nie zawsze dotyczy to jednak wyłącznie zmiany modelu pracy już zatrudnionych osób, ale budowaniu całego zespołu składającego się z ludzi zatrudnionych w tym modelu pracy. To wspomniani wcześniej specjaliści z bogatym doświadczeniem operujący do tej pory poza obszarem zatrudnienia firmy.

Dla pracodawców zatrudnienie pracowników zdalnych to także oszczędności, związane z utrzymaniem stanowiska pracy. W firmach, w których model pracy zdalnej jest głównym modelem zatrudnienia, często koszty te nie maleją, a potrafią nawet rosnąć poprzez dofinansowanie pracowników zdalnych, np. w specjalistyczny sprzęt biurowy do domu, a nawet wynajem własnego biura blisko miejsca ich zamieszkania.

Praca zdalna – korzyści dla pracownika

Jedną z największych korzyści, jakie płyną z tego modelu pracy, jest elastyczność wyboru miejsca i czasu pracy. Dla wielu osób to świetny sposób do pogodzenia podróży z pracą lub pracy zapewniającej inne korzyści np. wychowanie dzieci czy możliwość studiowania. Ten model sprawdza się idealnie w każdym zawodzie, gdzie kluczowym jest uzyskiwanie efektów na czas, realizowanie pracy terminowej, a nie praca wg harmonogramu godzin.

Elastyczność pracy, tworzenie własnej przestrzeni biurowej ma też ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Oczywiście tak samo jak przy organizowaniu pracy, tak i w tym przypadku należy wykazać się rozsądkiem, determinacją i sumiennością, ale wiele osób docenia, że nie muszą tracić czasu na dojazdy. Zmniejsza się też ich poziom stresu, a ten czynnik wyzwala kreatywność. Radość jest produktywna i wiele osób z niej korzysta, czerpiąc garściami inspirację ze środowiska, w którym przebywają.

Sprawdź informacje dodatkowe:
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie