Narzędzia do organizacji pracy zdalnej (freelancer / webmaster)


Pracujesz zdalnie z domu lub będąc w podróży? Twoja praca zdalna może być bardziej przyjemna i efektywna, jeśli wyposażysz się w odpowiednie narzędzia dla freelancera / webmastera. Zapoznaj się z biurowym niezbędnikiem każdego freelancera i poznaj przydatne programy oraz aplikacje, które mogą się przydać m.in. przy tworzeniu stron internetowych.

Pracujesz w trybie home office? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw pomysłów na organizację pracy zdalnej i narzędzia, które uczynią ją bezstresową i efektywną. Sprawdź: okazje.home.pl/homeoffice/

Jakie narzędzia dla freelancera? Pomocne programy w pracy zdalnej

Praca zdalna jest świetnym rozwiązaniem dla wielu zawodów kreatywnych lub wymagających ciszy i skupienia. Z zalet freelancingu korzysta coraz więcej osób: obowiązki programisty, grafika czy copywritera mogą być z powodzeniem wykonywane z zacisza własnego domu. Na ten model pracy coraz częściej decydują się też managerowie, którzy zarządzają swoją grupą pracowników korzystając z nowoczesnych rozwiązań.

Współczesne narzędzia biznesowe i technologiczne nowinki upraszczają wykonywanie obowiązków i umożliwiają swobodny przepływ informacji. Era chmurowych rozwiązań pozwala na wymianę komunikatów w czasie rzeczywistym, przez co synchronizacja freelancera z klientem lub współpracownikiem może następować natychmiastowo. Nastał czas wolnych strzelców, którzy mogą kontaktować się ze światem i dzielić pracą za jednym kliknięciem myszki.

Freelancerzy, którzy chcą bezstresowo i wydajnie pracować, powinni rozważnie wybrać programy i aplikacje pozwalające na szybkie przesyłanie i dzielenie się danymi. Oto ranking najciekawszych, bardzo pomocnych narzędzi, które warto wykorzystywać podczas wykonywania swoich obowiązków.

Narzędzia Microsoft: pakiet Office 365 w pracy zdalnej (narzędzia dla freelancera)

Office 365 to dla freelancera najważniejszy pakiet narzędzi, działający w środowisku chmurowym. To też świetna opcja dla osób, które od czasu do czasu pracują w ramach home office i chcą mieć dobry kontakt ze swoimi przełożonymi i współpracownikami. Dzięki rozwiązaniom chmurowym nie musisz instalować pakietu (programy są otwierane bezpośrednio przez przeglądarkę internetową i łączą się z aplikacjami znajdującymi się na serwerach Microsoftu). Daje to możliwość współpracy z dowolnego zakątka świata.

Office 365 dla freelancera

Jakie korzyści da Ci pakiet Office 365?

 • Przechowywanie plików w chmurze.
  Dokumenty znajdują się w chmurze OneDrive, skąd w wygodny sposób mogą być pobierane przez Twoich współpracowników lub klientów.
 • Bezpieczeństwo Twoich danych. Pliki przechowywanych plików w ramach pakietu Office 365 są chronione przez oprogramowanie antyspamowe i antywirusowe. Zabezpieczenia są regularnie aktualizowane.
 • Sprawna komunikacja.
  Office 365 zapewnia dostęp do aplikacji Teams, czyli komunikatora umożliwiającego rozmowę przez chat lub połączenie video.
 • Praca nad jednym projektem w kilka osób.
  W pakiecie Office 365 możesz w łatwy sposób udostępnić duże pliki z każdego miejsca na świecie. Wystarczy wysłać link do dokumentu w Wordzie, Excelu lub PowerPoincie do swojego współpracownika, aby mógł pracować nad tym samym projektem razem z Tobą.
 • Łatwe planowanie.
  W pakiecie Office 365 znajdziesz aplikację Planner, za pomocą której możesz zaplanować pracę swoją oraz swoich pracowników.
 • Działanie na różnych narzędziach.
  Korzystając z pakietu Office 365 możesz na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie lub telefonie z dowolnym oprogramowaniem: iOS lub Android.
 • Licencja, pozwalająca na korzystanie z pakietu na 5 urządzeniach.
  Licencja na Office 365 zakupiona jest na jednego użytkownika, ale można z niej korzystać nawet na 5 różnych urządzeniach. Licencje można przenosić z jednego urządzenia na drugie urządzenie bez żadnych przeszkód.
 • Prosta instalacja.
  Po zakupieniu licencji Office 365 wystarczy pobrać instalator i zainstalować pakiet na wybranym urządzeniu. Nie ma potrzeby korzystania z fizycznych nośników danych.

Microsoft Teams

Microsoft Teams dla freelancera (praca zdalna)

Microsoft Teams dołączył do rodziny produktów Office 365 w 2017 roku i z miejsca podbił serca użytkowników. Usługa pozwala na pracę zespołową i ułatwia zarówno komunikację w dużych korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorcach czy rozproszonych zespołach. Usługa jest zintegrowana z innymi aplikacjami Office 365.

One Drive

OneDrive to dobre narzędzie pracy dla freelancera

OneDrive to chmura, w której możesz przechowywać i współdzielić swoje dokumenty i duże pliki. Nad plikami możesz pracować nawet, jeśli nie masz dostępu do Internetu: synchronizacja online plików z Twoim urządzeniem pozwala na ich modyfikowanie bez dostępu do sieci. Po odzyskaniu łączności z siecią Internet, plik zostanie uaktualniony w usłudze OneDrive. Kopia zapasowa w chmurze chroni Cię przed utratą ważnych danych – na wirtualnym dysku dane są bezpieczne. Kopie zapasowe na dysku OneDrive tworzą się automatycznie.

Narzędzia Google: pakiet G Suite w pracy zdalnej (narzędzia dla freelancera)

Szerokie grono internautów od lat korzysta z narzędzi Google w celach prywatnych. Poczta Gmail czy dysk Google pozwalają na sprawną korespondencję i przechowywanie prywatnych danych w bezpiecznej przestrzeni. Google pomyślało również o biznesowym zastosowaniu swoich narzędzi – w tym celu powstał G Suite, który wspiera przedsiębiorców na wielu płaszczyznach.

G Suite jak narzędzie dla freelancera

G Suite może być wystarczającą przestrzenią do pracy dla freelancerów. Pakiet jest prosty w obsłudze i nie wymaga instalowania poszczególnych modułów z osobna, a możliwość dwustopniowej weryfikacji zapewnia pełne bezpieczeństwo danych. Scentralizowana konsola pozwala na łatwą konfigurację wszystkich ustawień swojego pakietu.

Praca z G Suite jest efektywna i pozwala na synchronizację ze współpracownikami, np. jednoczesną edycję jednego dokumentu przez wiele osób. Stworzone w nim dokumenty są dostępne w trybie online i offline. Dostęp do dokumentów jest wygodny i możliwy z każdego urządzenia połączonego z Internetem, jest to więc idealny pakiet dla mobilnych freelancerów. Do pakietu przynależy jeden z najpopularniejszych programów pocztowych Gmail, z którego warto korzystać w celach biznesowych.

Czytaj więcej:

Google Drive

Google Drive możesz stosować przy pracy zdalnej

Google Drive to kolejny wirtualny dysk, na których możesz gromadzić dane swojej firmy. Google zaprojektowało przestrzeń, pozwalającą na bezpieczne przechowywanie plików i dokumentów na serwerach. Witryna z zawartością może być wyświetlana z dowolnego urządzenia bez konieczności instalowania aplikacji. W razie potrzeby możesz przyznać dostęp do wybranych plików konkretnemu użytkownikowi i swobodnie zarządzać dostępem do zawartości utworzonych tam folderów.

Google Drive umożliwia nadawanie priorytetów umieszczonym w nim danych. Funkcja pozwala na segregowanie danych i szybki dostęp do najważniejszych plików, znajdujących się na dysku.

Google Docs

Google Docs w pracy freelancera

Dokumenty tekstowe mogą być tworzone i edytowane bezpośrednio z przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania, a każdy z plików może być edytowany w jednym czasie przez wiele osób.

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracują nad jednym projektem w zespole rozproszonym lub dają swoją pracę do wglądu klientom. Każdą zmianę wprowadzoną przez współautora zobaczysz w czasie rzeczywistym, a komentarze i czat umożliwią sprawną komunikację. Modyfikacje są automatycznie zapisywane, więc nie musisz się martwić utratą aktualnej wersji dokumentu. Starsze wersje dokumentu są przechowywane bezterminowo i można do nich wrócić w każdej chwili.

TeamViewer – zdalny dostęp do firmowych dokumentów i programów

TeamViewer w pracy zdalnej

TeamViewer jest oprogramowaniem, które pozwala na zdalne kontrolowanie systemu operacyjnego przez sieć internetową. To świetne rozwiązanie dla osób, które często korzystają z trybu pracy home office lub pracują w podróży. Możesz go włączyć na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym i połączyć się ze swoim komputerem roboczym, dzięki czemu miejsce pracy przestanie Cię ograniczać. TeamViewer pozwala na połączenie się ze swoim biurowym komputerem i pracę z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu, aby dostać się do swoich plików i aplikacji, zainstalowanych na komputerze biurowym.

TeamViewer proponuje rozwiązania dla każdego biznesu: od małych firm aż po rozwiązania dla dużych korporacji. Osoby, które chcą korzystać z TeamViewer w celach prywatnych nie muszą opłacać abonamentu.

Dowiedz się więcej:

Trello – aplikacja do zarządzania projektami (narzędzia dla freelancera)

Trello jest aplikacją, dzięki której możesz z łatwością zarządzać projektami w zespole rozproszonym lub planować własne zadania. Program pozwala na wymianę myśli i pomysłów z innymi osobami, pracę w oparciu o system kartek i tablic projektowych. Umożliwia tworzenie list pomysłów i rzeczy do zrobienia, co jest przydatne podczas wykonywania wieloetapowych projektów.

Useme – serwis pracy zdalnej (narzędzia dla freelancera)

Useme to polski serwis pracy zdalnej, który pozwala na prezentowanie swojego portfolio potencjalnym zleceniodawcom, odnalezienie interesującego projektu do wykonania i wystawianie faktury bez zakładania firmy. Korzystają z niego głównie freelancerzy wykonujący zawody kreatywne.

Serwis pozwala na zawieranie elektronicznych umów między obiema stronami transakcji i rozliczanie pracy przez Internet. Useme oferuje bezpieczne transakcje: środki dla wykonawcy zostają zabezpieczone, a po wykonaniu zlecenia w terminie i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami są wypłacane. Dodatkowo freelancer może w łatwy sposób zrzec się praw autorskich i otrzymać za to dodatkowe wynagrodzenie.

Sprawdź informacje dodatkowe:

TeamViewer narzędzie do dostępu zdalnego

Umożliwia zarządzanie i obsługiwanie komputerów, serwerów oraz innych urządzeń podczas połączenia zdalnego (nawet przez urządzenia mobilne). Pracuj zdalnie z każdego miejsca.


Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie