Hakerzy celują w urządzenia mobilne. Jak chronić telefon przed wirusami?

Cyberataki na telefony komórkowe są coraz częstsze. Hakerzy masowo wykradają nasze loginy do bankowości elektronicznej i poufne dane, korzystając z braku zabezpieczeń na telefonach. Nie daj się zaskoczyć – ochrona telefonu komórkowego przed wirusami i atakami hakerów jest prosta. Wystarczy sprawdzony program antywirusowy na telefon i czujność podczas codziennego użytkowania. Z artykułu dowiesz się, jak chronić telefon przed wirusami i dlaczego warto to robić. 

SPIS TREŚCI

Dlaczego warto chronić telefon komórkowy?

Ochrona telefonu komórkowego przed wirusami

Urządzenia mobilne są dziś kopalnią wiedzy o ich właścicielu. Znajduje się na nich większość naszych wrażliwych danych – korzystamy z bankowości elektronicznej, prowadzimy prywatną korespondencję, a w chmurze przechowujemy prywatne zdjęcia i informacje. Ochrona telefonu przed wirusami jest więc niezbędna, aby przechowywane tam dane były bezpieczne.

Okazuje się jednak, że niewielu z nas zadbało o zabezpieczenie smartfona. Według raportu Check Point aż 71% Polaków nie instaluje zabezpieczeń na swoich telefonach, a połowa doświadczyła ataku hakerskiego. [źródło: Rzeczpospolita]. To niebezpieczne zjawisko – na smartfonach wykonujemy operacje bankowe i przechowujemy cenne dane, a dla wielu osób jest to również narzędzie pracy. Z niezabezpieczonych telefonów wchodzimy na firmową pocztę i pobieramy poufne dokumenty.

Ochrona telefonu przed wirusami jest coraz ważniejsza

Zagrożenia ze strony hakerów nie maleją. Wprost przeciwnie – z każdym rokiem odnotowuje się coraz więcej oszustw komputerowych, z których najpopularniejszy jest phishing. Według Raportu Antyfraudowego BIK 2024 aż 37% Polaków miało w tym roku styczność z przynajmniej jedną z metod wyłudzeń przy wykorzystaniu socjotechniki.

Wystarczy jedno kliknięcie fałszywego linku, podanego w SMSie lub mailu, aby doprowadzić do instalacji aplikacji wykradającej dane. Powinniśmy pamiętać o tym zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. W dobie pracy zdalnej trzeba mieć na uwadze, że ataki phishingowe na pracowników mogą być trudniej wykrywalne przy zarządzaniu zespołem rozproszonym. Firmy powinny zadbać o zabezpieczenie antywirusem również telefonów komórkowych, a nie tylko komputerów, z których korzystają pracownicy. Na tym polu wciąż jednak jest wiele do zrobienia – z badania klientów instytucjonalnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że aż 30% firm nie korzysta z aplikacji chroniących urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem.

Antywirus nie sprawi, że cyberprzestępcy nie będą próbowali nas oszukać. Zabezpieczy nas jednak wtedy, gdy nasza czujność będzie osłabiona i nieopatrznie klikniemy fałszywy link.

Czy wiesz, jakie socjotechniki są stosowane przed hakerów? Sprawdź: Jak się chronić przed złodziejami danych w sieci?

6 sposobów na to, jak chronić telefon przed wirusami i atakami hakerów

Nie daj szansy hakerom. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad pozwoli Ci na bezpieczne korzystanie z urządzenia i ochronę telefonu przed wirusami:

✔ Silne hasła

Zmień fabryczne hasła na własne. Pamiętaj, żeby stosować bezpieczne hasła i cyklicznie je zmieniać. Unikaj prostych, łatwych do złamania haseł. Sprawdź: Jak tworzyć silne hasła?

✔ Tylko sprawdzone i aktualne aplikacje

Wirusy dostają się na telefon wraz z aplikacjami ściąganymi z niezweryfikowanych źródeł. Problemu można uniknąć, wybierając aplikacje dostępne w oficjalnych sklepach, np. Sklep Play lub App Store. Pamiętaj, żeby przed instalacją aplikacji przeczytać jej recenzję i wybierać jedynie programy pozytywnie zaopiniowane. Przed instalacją koniecznie przeczytaj też informacje dotyczące bezpieczeństwa danych: sprawdź, jakie dane może zbierać i udostępniać aplikacja, którą chcesz pobrać. Regularnie aktualizuj aplikacje do najnowszych wersji oraz usuwaj z telefonu te, z których już nie korzystasz.

✔ Podejrzany załącznik? Nie otwieraj!

Nie znasz nadawcy e-maila? Nie masz pewności, czy otrzymany SMS z linkiem jest od Twojego banku? Nie otwieraj załączników, co do których masz wątpliwości. To najprostszy sposób na phishing, który wykorzystują cyberprzestępcy, aby umieścić na Twoim telefonie złośliwe oprogramowanie.

✔ Unikaj otwartych sieci Wi-Fi

Otwarta sieć WI-Fi jest często wykorzystywana przez hakerów. Przesyłając poufne dane lub logując się do bankowości elektronicznej, unikaj łączenia się z niezweryfikowaną siecią. Jeśli naprawdę nie masz wyjścia i musisz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi, użyj VPN.

✔ Zainstaluj dobry program antywirusowy na komórkę

Programy antywirusowe na telefony pozwalają wykryć groźne trojany i wirusy. Zablokują też ich pobranie na Twój telefon wtedy, gdy Tobie zabraknie czujności, np. nieuważnie klikniesz link z fałszywego SMS-a.

✔ Aktualizuj!

Aktualizacje telefonów komórkowych pozwalają na uzupełnienie luk w oprogramowaniu.

Chcesz mieć pewność, że Twoje dane nie przepadną? Skorzystaj z automatycznej kopii zapasowej Acronis Mobile Backup

Jaki program antywirusowy na telefon wybrać?

Wybór odpowiedniego oprogramowania antywirusowego na komórkę pozwoli Ci korzystać z urządzenia mobilnego bez strachu przed utratą danych. Wybierz antywirus, który odpowiada Twoim codziennym potrzebom.

ESET for Android

ESET chroni Twój telefon przed wirusami, korzystając z nagradzanej technologii NED32:

  • ochrona antywirusowa
  • ochrona przed phishingiem
  • moduł antykradzieżowy
  • zdalna blokada karty SIM
  • lokalizacja zgubionego telefonu
  • ochrona sieci i przeglądarki mobilnej
Dowiedz się więcej: ESET for Android

Bitdefender Security for Android

Bitdefender ochroni Twój telefon przed wirusami, nie obciążając nadmiernie jego wydajności:

  • ochrona antywirusowa
  • blokada stron WWW wyłudzających dane
  • ochrona sieci i przeglądarki
  • lokalizacja zgubionego telefonu
  • zdalna blokada karty SIM
  • wykrywanie wycieków danych
  • moduł antykradzieżowy
  • znikomy wpływ na wydajność baterię
Dowiedz się więcej: Bitdefender Security for Android
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

TeamViewer narzędzie do dostępu zdalnego

Umożliwia zarządzanie i obsługiwanie komputerów, serwerów oraz innych urządzeń podczas połączenia zdalnego (nawet przez urządzenia mobilne). Pracuj zdalnie z każdego miejsca.