Antywirus na Androida

Android oraz system operacyjny iOS od Apple to dwa najpopularniejsze systemy dostępne w telefonach komórkowych obecnych na rynku. Dwa systemy, w których można doszukiwać się wielu podobieństw, ale jednocześnie różnic. Te drugie wynikają nie tyle z popularności systemów i funkcji, a z ich otwartości na modyfikacje, a więc i możliwość edycji kodu źródłowego.

SPIS TREŚCI

Czy telefon z systemem Android jest bezpieczny?

Apple iOS – najbezpieczniejsze rozwiązanie dla smartfona?

Nie bez powodu mówi się, że to system Apple iOS jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem w telefonach komórkowych. Czemu? Najprościej można uzyskać odpowiedź, przywołując hasło: kod źródłowy systemu. iOS jest systemem zamkniętym. Nie mamy możliwości modyfikacji kodu źródłowego, co powoduje, że użytkownicy telefonów Apple mają bardzo ograniczone możliwości. Oczywiście dotyczy to możliwości jego edycji, rozbudowy, wprowadzania zmian. Jeśli istnieją, są one praktycznie niezauważalne lub dostępne w zakresie niezbędnym do stworzenia aplikacji i dostosowania jej do systemu, celem dalszej dystrybucji za sprawą Apple App Store.

Otwarty system Android

Zupełnie inaczej sytuacja tyczy Androida. System ten jest dystrybuowany w systemie Open Source, co oznacza, że każdy ma możliwość jego modyfikacji i dostosowania do własnych potrzeb. Nie bez powodu znajdziemy ten system w telewizorach, samochodach, mini urządzeniach przenośnych i wielu innych. Znajdziemy też setki gotowych modyfikacji. Custom ROM-y, czyli system operacyjny oparty o Androida, który zastępuje jego oryginalną wersję. Napisany przez programistów. Powstanie custom ROM-ów było spowodowane m.in. bardzo długim czasem oczekiwania na aktualizacje wydawane przez producentów telefonów. Nie należy jednak traktować custom ROM-ów jako czegoś niebezpiecznego, gdyż w dużej części przypadków stanowią one znakomite alternatywy dla systemu (nakładki) producenta lub oryginalnej wersji systemu Android.

Większa funkcjonalność Android

System Android daje jednak użytkownikom dwie podstawowe funkcje, które nawet na poziomie umiejętności przeciętnego użytkownika, mogą otworzyć „zagrożeniom” wszystkie drzwi: dotyczy to dostępu do telefonu nieautoryzowanym aplikacjom oraz dostępu do modyfikacji ustawień samego bootloadera – programu rozruchowego uruchamiającego właściwy system operacyjny. Jego odpowiednikiem w komputerach jest BIOS. Ze względu na funkcję, jaką pełni, działa on na minimalnym poziomie zabezpieczeń, a jednocześnie musi w pełni być dostosowany do zainstalowanych podzespołów. To właśnie o dostęp do tej „funkcji” zabiega wielu użytkowników oraz liczne programy, które mogą otworzyć nam możliwości, np. telefonu, ale jednocześnie otworzyć wszystkie furtki do jego zawartości.

Przeczytaj o antywirusach na urządzenia systemem Android na blogu home.pl:

Użytkownik odpowiada za bezpieczeństwo

Jak nie trudno się domyślić, poziom zabezpieczeń Androida będzie więc w głównej mierze zależał od tego czy jego użytkownik, właściciel telefonu, otworzy drzwi aplikacjom do zawartości telefonu czy też nie. M.in. z tego powodu obie wyżej wskazanej funkcje, są zawsze domyślnie wyłączone dla nowych telefonów. Co jednak daje nam ich włączenie? M.in. najpopularniejszym wariantem jest dostęp do nowych aplikacji, np. spoza Google Play, które mogą znacząco zwiększyć funkcjonalność urządzenia. Pozwoli nam to także na instalację oprogramowania, które niekoniecznie pochodzi z legalnego źródła, np. aktywne wersje płatnych aplikacji.

Skąd bierze się zagrożenie na urządzeniach mobilnych, skoro jego najważniejsze funkcje dostępu są wyłączone? Z samych aplikacji, które chociaż zaufane, wymagają od użytkownika wyrażenia zgody na dostęp do różnych mniej lub ważniejszych zasobów. Z tego m.in. powodu od kilku lat, każda aplikacja instalowana na telefonie z systemem Android, musi wskazać użytkownikowi, do jakich zasobów potrzebuje dostęp, przykład: aplikacje typu czasomierz nie potrzebują dostępu do książki kontaktów.

Jaki program antywirusowy dla Androida?

home.pl oferuje płatne programy antywirusowe dostępne dla systemu operacyjnego Android:

Każdy z programów antywirusowych dla Androida ma wysoki poziom ochrony urządzenia, przydatne funkcje rozszerzające możliwości oprogramowania i wysoką wydajność w pracy z Androidem oraz w szeroko pojętej ochronie antywirusowej. W testach skuteczności opracowanych przez niezależne serwisy, np. AV TEST, PC MAG, każda z aplikacji zajmuje wysoką pozycję w rankingach wśród kilkudziesięciu dostępnych programów.

Zabezpiecz się za pomocą oprogramowania antywirusowego

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie malware niż użycie oprogramowania antywirusowego. Sprawdź bogatą ofertę oprogramowania chroniącego i optymalizującego pracę Twojego komputera i urządzeń mobilnych. Nie czekaj, dodaj usługę do swojego konta w home.pl już dziś lub skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, aby dobrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie