Jak usunąć niepotrzebne wtyczki i szablony WordPress?

Jeśli korzystasz z CMS  WordPress wiesz, że daje on nieograniczone możliwości w instalowaniu i zarządzaniu wtyczkami (pluginami) oraz szablonami stron internetowych. To często prowadzi do sytuacji, kiedy nasza witryna staje się „ciężka” a ciężarem dla niej jest nie ilość treści, a niepotrzebne elementów. Nieużywane wtyczki  i szablony.

Mnogość funkcji i dodatków sprawiają, że bardzo łatwo zapełnić nasz CMS niepotrzebnymi elementami. Nie tylko wpłynie to na rozmiar strony internetowej na serwerze, ale także prędkość jej wczytywania, pozycję w Google czy sposób w jaki będzie postrzegana przez odbiorców. Budując optymalną stronę internetową, warto posłużyć się powiedzeniem: mniej znaczy lepiej. Szybkie działanie witryny internetowej nie tylko spowoduje, że będzie łatwiejsza w obsłudze ale także poprawi jej pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Poniższy artykuł wyjaśnia najprostszy sposób na usunięcie niepotrzebnych szablonów i wtyczek WordPress. Nie wyczerpuje tematu optymalizacji strony internetowej.

Jak usunąć niepotrzebne wtyczki WordPress?

Usuwanie wtyczek w panelu administratora WordPress możliwe jest po ich wcześniejszej dezaktywacji. Nie zaleca się także kasowania wtyczek z serwera FTP bez ich wcześniejszego wyłączenia w CMS.

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress. Przeczytaj jak zalogować się do WordPress?
 2. Przejdź do sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki.Jak usunąć wtyczki i szablony w CMS WordPress?
 3. Wyłącz wybrane wtyczki, które chcesz usunąć. Jak usunąć wtyczki i szablony w CMS WordPress?
 4. Usuń wtyczkę.
 5. Potwierdź usunięcie wtyczki (może pojawić się komunikat w przeglądarce z prośbą o potwierdzenie akcji).

Powyższy sposób jest szybki i wygodny, z pewnością dla wielu użytkowników będzie to najlepsze rozwiązanie. Jednak nie jest ono idealne. Usunięte w ten sposób wtyczki mogą pozostawiać ślady, np. pliki na serwerze FTP lub wpisy w bazie danych SQL. Przejdź do folderu / wp-content / plugins /. Następnie usuń folder wtyczki z serwera. Dopiero usunięcie tych elementów da Ci pewność, że nie pozostał żaden ślad po wtyczce.

Przy niedużej ilości usuwanych elementów może to nie mieć większego znaczenia dla działania strony internetowej. Informacja ta może przydać Ci się podczas optymalizacji strony internetowej.

Skorzystaj z poniższych instrukcji aby uzyskać dodatkowe informacje:

Jak usunąć niepotrzebne szablony WordPress?

Usuwanie wtyczek w CMS WordPress w podstawowym zakresie jest dosyć proste, co pokazała powyższa instrukcja. Jeśli optymalizujesz stronę internetową, mogą być wymagane dodatkowe czynności, tj. edycja bazy danych lub przejście do serwera FTP.

Usunięcie szablonu strony internetowej WordPress odbywa się w bardzo zbliżony sposób. Możesz to wykonać w Panelu administratora WordPress poprzez kliknięcie przycisku Usuń.

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress. Przeczytaj jak zalogować się do WordPress?
 2. Przejdź do Wyglądy > Motywy
 3. Znajdź motyw, który chcesz usunąć. Kliknij w niego.Jak usunąć wtyczki i szablony w CMS WordPress?
 4. Kliknij link Usuń.  Usunąć możesz tylko szablon który nie jest w tej chwili ustawiony jako aktywny (nie jest używany).
  Jak usunąć wtyczki i szablony w CMS WordPress?

Skorzystaj z poniższych instrukcji aby uzyskać dodatkowe informacje:

 

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.