W sieci i social mediach każdy jest w stanie stworzyć i udostępniać treści, które będą zmanipulowane i sfałszowane. Takie treści mogą zostać skierowane do ogromnego grona odbiorców. Dowiedz się, czym są fake newsy i jak się przed nimi chronić.
SPIS TREŚCI
Co to jest dezinformacja?
Dezinformacja to celowe tworzenie i rozprzestrzenianie informacji, które nie są zgodne z prawdą. Ma ona na celu przede wszystkim manipulację. Kluczowe w dezinformacji są celowość i świadomość tych działań.
O dezinformacji możemy mówić, gdy ktoś rozprzestrzenia jakąś informację ze świadomością, że nie jest ona prawdziwa. Dodatkowo robi to w jakimś konkretnym celu, np. chce wpłynąć na nasze poglądy polityczne lub pewne decyzje.
Wiele osób nie jest w stanie rozróżnić, czy dana informacja jest prawdziwa, czy fałszywa. Każdą informację powinniśmy „przesiewać przez sito”. Źródło, które uważamy za sprawdzone też może się mylić i paść ofiarą dezinformacji.
Co to jest fake news?
Fałszywe wiadomości, czyli inaczej fake news są częścią szerszego zjawiska występującego w internecie, jakim jest fałszowanie rzeczywistości i wizerunku.
Fake newsy tworzy się i rozpowszechnia przede wszystkim ze względów politycznych czy finansowych. Mogą one być również tworzone w celach rozrywkowych, aby m.in. zwrócić uwagę na promujące je medium lub osobę. Fake newsy rozpowszechnianie są nie tylko w mediach społecznościowych, ale również w mediach tradycyjnych.
Jak rozpoznać fake newsa?
Aby sprawdzić rzetelność informacji, a tym samym zweryfikować, czy nie jest ona fake newsem, przejdź przez poniższe kroki:
-
Zastanów się nad źródłem
Sprawdź wiarygodność źródła, z którego chcesz skorzystać. Przeanalizuj stronę, na której się znajdujesz.
Odpowiedz sobie na dwa pytania:- Czy strona publikuje informacje na swój temat? (cel działania, wartości)
- Czy możesz skontaktować się z właścicielami strony? (poprzez wiadomość e-mail, formularz kontaktowy)
-
Przeczytaj więcej niż sam nagłówek
Nagłówki mogą być tworzone świadomie prowokacyjne, aby skłonić do kliknięcia, ale nie muszą mieć wiele wspólnego z treścią materiału. Zapoznaj się z całym tekstem. Nie osądzaj ani nie podejmuj żadnej decyzji jedynie po przeczytaniu nagłówka.
-
Sprawdź wiarygodność autorów
Jeśli artykuł posiada podanego autora, to sprawdź jego wiarygodność, a także fakt, czy dana osoba jest prawdziwa.
-
Sprawdź źródła podane w linkach
Zweryfikuj, czy podane w linkach źródła istnieją i czy rzeczywiście odnoszą się do danej informacji.
-
Sprawdź datę publikacji
Nie wszystkie newsy w sieci mają wpisaną trwale datę pierwotnej publikacji. Nie zawsze jest łatwo zweryfikować pierwotną datę powstania danego newsa. Spróbuj poszukać innych publikacji o danym zdarzeniu i sprawdzić datę najwcześniejszej z nich.
-
Sprawdź, czy dana informacja nie jest żartem
Nawet jeśli informacja brzmi wiarygodnie, to należy pamiętać, że może być żartem lub satyrą. A tym bardziej, jeśli brzmi mało prawdopodobnie.
-
Uważaj na własną stronniczość
Zastanów się, czy twoje własne uprzedzenia lub przekonania nie wpływają na odbiór informacji. Czy to ty sam, przez określone nastawienie, nie odczytujesz z danego newsa informacji, których w nim tak naprawdę nie ma.
Posiadanie oprogramowania antywirusowego i chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem jest niezbędnym pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa w Internecie i tego, że Twoje dane będą bezpieczne.
Czytaj więcej
- Co zrobić, kiedy mój email został zhakowany?
- Jak sprawdzić, czy mój email wyciekł do sieci?
- Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
- Ochrona przed phishingiem. Jak się chronić przed złodziejami danych w sieci?
- Ochrona dzieci w Internecie