Jak sprawdzić, czy mój e-mail wyciekł do sieci?

Coraz więcej słyszy się o wycieku danych w sieci. Zastanawiasz się, czy Twój adres email lub hasło znalazło się w wycieku danych? Wykonaj kilka prostych kroków, aby to sprawdzić i uzyskać kontrolę nad bezpieczeństwem swojego konta.

SPIS TREŚCI

Wyciek danych

Czym jest wyciek danych?

Wyciek danych jest problemem, który może przydarzyć się w każdej firmie, w której przechowywane są informacje np. o użytkownikach serwisów. Wskutek wycieku danych firma naraża się nie tylko na utratę reputacji, czy możliwe straty finansowe. Główną konsekwencją jest narażenie użytkowników na działania cyberprzestępców. Cyberprzestępcy mogą uzyskać np. adresy e-mail, hasła, czy numery telefonów.

Wycieki danych się zdarzają – to jeden z niefortunnych skutków ubocznych współczesnego, połączonego z Internetem świata. Często nie mają one nic wspólnego z nieodpowiedzialnością użytkownika. Firmy mogą cierpieć z powodu kłopotliwych naruszeń bezpieczeństwa danych – poprzez włamania na ich serwery, błąd ludzki lub niewłaściwe postępowanie pracowników.

Firmy mają ścisły obowiązek terminowego zgłaszania naruszeń danych. Raporty te, a także analiza zhakowanych danych udostępnionych w Internecie, oraz praca tzw. hakerów „białych kapeluszy” (hakerów, którzy działają legalnie) oznaczają, że istnieją zasoby, które pomogą Ci dowiedzieć się, czy np. Twój mail lub hasło zostały ujawnione.

Czy mój e-mail i hasło wyciekły do sieci?

Najbardziej znana witryna do sprawdzania, czy Twój adres e-mail lub powiązane z nim konto zostało zhakowane, nazywa się Have I Been Pwned. Możesz wpisać tam swój adres e-mail, a witryna sprawdzi go pod kątem naruszenia danych w serwisach internetowych. Jeśli dane Twojego konta zostały uwzględnione w jednym z tych naruszeń, zostaniesz o tym poinformowany.

Przetestuj swoje służbowe i osobiste konta e-mail, aby sprawdzić, czy doszło do naruszenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz tego samego hasła na wielu swoich kontach (co jest oczywiście bardzo niezalecane).

Have I been pwned?

Strona https://haveibeenpwned.com jest prowadzona przez Troya Hunta – bardzo szanowaną osobę w branży bezpieczeństwa.

Czy należy obserwować SPAM?

Bardzo ważne jest obserwowanie spamu i wiadomości-śmieci – zwłaszcza jeśli dane Twojego konta wyciekły do sieci. Klikanie linków w spamie lub odpowiadanie na wiadomości stanowi ryzyko – informuje spamerów, że konto e-mail jest aktywne i ryzykujesz otrzymanie jeszcze większej ilości spamu. Może również narazić Twój adres e-mail na oszustów, lub w niektórych przypadkach zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze. Aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem w spamie, upewnij się, że korzystasz z aktualnego pakietu antywirusowego.

Miej również oko na oznaki, że Twój adres e-mail wysyła spam. Najbardziej prawdopodobnym objawem tego jest zalew wiadomości zwrotnych. Możesz zobaczyć automatyczne odpowiedzi lub wiadomości o nierozpoznanych adresach w odpowiedzi na e-maile, których nie wysłałeś celowo. Jeśli uważasz, że Twój własny adres był używany do wysyłania spamu, nie panikuj, istnieją kroki, które możesz wykonać, aby zabezpieczyć swoje konto i poinformować swoje kontakty, co się stało.

Mój e-mail wyciekł do sieci – co dalej?

Jeśli Twój adres e-mail zostanie ujawniony publicznie, konsekwencje mogą być różne – od irytującego spamu, po kradzież konta.

Najważniejsze, co należy zrobić po incydencie, to zmiana hasła w serwisie, w którym nastąpił wyciek danych oraz we wszystkich miejscach, w których dane hasło występowało. Bardzo ważne jest, aby Twoje hasło nigdy nie występowało więcej niż jeden raz w portalach i aplikacjach internetowych.

Dodatkowo dobrą praktyką jest używanie oprogramowania antywirusowego na swoim sprzęcie, a także programu do zarządzania hasłami (np. KeePass).
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie