Jak sprawdzić, czy mój e-mail wyciekł do sieci?

Coraz więcej słyszy się o wycieku danych w sieci. Zastanawiasz się, czy Twój adres email lub hasło znalazło się w wycieku danych? Wykonaj kilka prostych kroków, aby to sprawdzić i uzyskać kontrolę nad bezpieczeństwem swojego konta.

SPIS TREŚCI

Wyciek danych

Czym jest wyciek danych?

Wyciek danych jest problemem, który może przydarzyć się w każdej firmie, w której przechowywane są informacje np. o użytkownikach serwisów. Wskutek wycieku danych firma naraża się nie tylko na utratę reputacji, czy możliwe straty finansowe. Główną konsekwencją jest narażenie użytkowników na działania cyberprzestępców. Cyberprzestępcy mogą uzyskać np. adresy e-mail, hasła, czy numery telefonów.

Wycieki danych się zdarzają – to jeden z niefortunnych skutków ubocznych współczesnego, połączonego z Internetem świata. Często nie mają one nic wspólnego z nieodpowiedzialnością użytkownika. Firmy mogą cierpieć z powodu kłopotliwych naruszeń bezpieczeństwa danych – poprzez włamania na ich serwery, błąd ludzki lub niewłaściwe postępowanie pracowników.

Firmy mają ścisły obowiązek terminowego zgłaszania naruszeń danych. Raporty te, a także analiza zhakowanych danych udostępnionych w Internecie, oraz praca tzw. hakerów „białych kapeluszy” (hakerów, którzy działają legalnie) oznaczają, że istnieją zasoby, które pomogą Ci dowiedzieć się, czy np. Twój mail lub hasło zostały ujawnione.

Jak sprawdzić czy mój e-mail i hasło wyciekły do sieci?

Najbardziej znana witryna do sprawdzania, czy Twój adres e-mail lub powiązane z nim konto zostało zhakowane, nazywa się Have I Been Pwned. Możesz wpisać tam swój adres e-mail, a witryna sprawdzi go pod kątem naruszenia danych w serwisach internetowych. Jeśli dane Twojego konta zostały uwzględnione w jednym z tych naruszeń, zostaniesz o tym poinformowany.

Zabezpiecz swojego smartfona i cenne dane. Norton 360 for Mobile ochroni urządzenie przed wirusami, atakami hakerskimi i niebezpiecznymi stronami. Jeśli Twoje dane wyciekły, aplikacja poinformuje Cię o tym.

CHCĘ ZABEZPIECZYĆ MOJEGO SMARTFONA

Przetestuj swoje służbowe i osobiste konta e-mail, aby sprawdzić, czy doszło do naruszenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz tego samego hasła na wielu swoich kontach (co jest oczywiście bardzo niezalecane).

Have I been pwned?

Strona https://haveibeenpwned.com jest prowadzona przez Troya Hunta – bardzo szanowaną osobę w branży bezpieczeństwa.

Sprawdź, czy Twoje dane wyciekły na stronie Bezpieczne Dane

W maju 2023 nastąpił duży wyciek danych obywateli Polski. Udostępnionych zostało kilka milionów loginów i haseł, a poszkodowanych osób mogło być ponad 100 tys. Oprócz stron takich jak facebook.com, allegro.pl czy morele.net, pojawiają się też w bazie z wycieku danych strony mBanku i ING.

Wówczas rząd uruchomił serwis Bezpieczne Dane, gdziej można było sprawdzić, czy dane wyciekły w tym konkretnym incydencie. Strona jest rozwijana – możesz tam też sprawdzić, czy Twoje dane znajdowały się w wycieku z laboratoriów. Do skorzystania ze strony bezpiecznedane.gov.pl konieczne jest zalogowanie się Profilem Zaufanym.

Czy należy obserwować SPAM?

Bardzo ważne jest obserwowanie spamu i wiadomości-śmieci – zwłaszcza jeśli dane Twojego konta wyciekły do sieci. Klikanie linków w spamie lub odpowiadanie na wiadomości stanowi ryzyko – informuje spamerów, że konto e-mail jest aktywne i ryzykujesz otrzymanie jeszcze większej ilości spamu. Może również narazić Twój adres e-mail na oszustów, lub w niektórych przypadkach zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze. Aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem w spamie, upewnij się, że korzystasz z aktualnego pakietu antywirusowego.

Miej również oko na oznaki, że Twój adres e-mail wysyła spam. Najbardziej prawdopodobnym objawem tego jest zalew wiadomości zwrotnych. Możesz zobaczyć automatyczne odpowiedzi lub wiadomości o nierozpoznanych adresach w odpowiedzi na e-maile, których nie wysłałeś celowo. Jeśli uważasz, że Twój własny adres był używany do wysyłania spamu, nie panikuj, istnieją kroki, które możesz wykonać, aby zabezpieczyć swoje konto i poinformować swoje kontakty, co się stało.

Mój e-mail wyciekł do sieci – co dalej?

Jeśli Twój adres e-mail zostanie ujawniony publicznie, konsekwencje mogą być różne – od irytującego spamu, po kradzież konta.

Najważniejsze, co należy zrobić po incydencie, to zmiana hasła w serwisie, w którym nastąpił wyciek danych oraz we wszystkich miejscach, w których dane hasło występowało. Bardzo ważne jest, aby Twoje hasło nigdy nie występowało więcej niż jeden raz w portalach i aplikacjach internetowych.

Dodatkowo dobrą praktyką jest używanie oprogramowania antywirusowego na swoim sprzęcie, a także programu do zarządzania hasłami (np. KeePass).
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie