Zhakowane e-maile to dla cyberprzestępców kopalnia złota. Dzięki nim uzyskują dane osobowe, ale też dostęp do wszystkich kont połączonych z adresem mailowym. Z kontami mailowymi łączymy wszystko, od bankowości internetowej po rozliczenia podatków. Jeśli Twój e-mail został zhakowany, musisz działać szybko i ostrożnie, chcąc zminimalizować szkody dla swojej tożsamości czy finansów.
SPIS TREŚCI
Po czym poznać, że mój e-mail został zhakowany?
-
Twoje hasło zostało zmienione
Jedną z najbardziej oczywistych oznak włamania na Twoją pocztę e-mail jest fakt, że nie możesz się do niej zalogować. Jeśli przy próbie zalogowania się do poczty otrzymujesz komunikat, że Twoje hasło jest nieprawidłowe, a nie zostało ono przez Ciebie zmienione, oznacza to, że zmienił je ktoś inny. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie robi wielu hakerów, jest zmiana hasła, aby uniemożliwić Ci logowanie do poczty.
-
W swojej skrzynce odbiorczej widzisz wiadomości, których nie rozpoznajesz
Zdarza się, że haker nie zmieni Twojego hasła, więc na pierwszy rzut oka nie zauważysz, że coś jest nie tak. Sprawdź folder wysłanych wiadomości, aby zobaczyć, czy nie ma tam maili, które nie zostały przez Ciebie wysłane. Jeśli jakieś znajdziesz, to haker prawdopodobnie ma dostęp do Twojego konta. Kolejnym znakiem, na który należy zwrócić uwagę, są niewnioskowane wiadomości e-mail dotyczące resetowania hasła z innych witryn. Haker może użyć dostępu do Twojego adresu e-mail, aby spróbować zmienić Twoje hasło w innych witrynach.
-
Otrzymujesz wiadomości, których się nie spodziewasz
Hakerzy, którzy uzyskają dostęp do Twojego konta mailowego, mogą wyszukiwać Twoich informacji osobistych (czyli np. z jakiego banku korzystasz). Oszuści mogą wykorzystać te informacje do tworzenia wiadomości phishingowych (próba wyłudzenia danych) od Twojego banku. Wiadomości takie będą zawierać Twoje dane osobowe, aby nadać wiadomościom pozory autentyczności. Mogą nawet próbować do Ciebie zadzwonić, powołując się na te informacje. Może to utrudnić ustalenie, czy poczta/połączenie jest autentyczne. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim bankiem, aby potwierdzić autentyczność wiadomości.
-
Występują logowania z podejrzanych adresów IP
Adres IP to zasadniczo adres cyfrowy, który ujawnia Twoją fizyczną lokalizację. Niektórzy dostawcy usług poczty e-mail dają możliwość sprawdzenia logów pocztowych, które ujawnią Twój adres IP i za każdym razem, gdy logujesz się na swoje konto, adres IP jest rejestrowany. Jeśli uzyskujesz dostęp do konta tylko z domu lub pracy, w logach serwera powinny widnieć te same adresy. Jeśli w dzienniku logów znajdują się różne numery IP, oznacza to, że dostęp do Twojego konta jest również uzyskiwany z innej lokalizacji.
-
Znajomi otrzymują od Ciebie wiadomości spamowe
Jeśli dowiesz się od swoich znajomych, że otrzymali spam z Twojego adresu e-mail, możesz założyć, że ktoś się włamał na Twoją skrzynkę mailową.
Mój e-mail został zhakowany — co dalej?
Jeśli Twoje konto e-mail zostało zhakowane, możesz wykonać kilka prostych kroków, aby przywrócić jego bezpieczeństwo:
-
Sprawdź i zaktualizuj zabezpieczenia swojego urządzenia
Większość hakerów zbiera hasła za pomocą złośliwego oprogramowania, które zostało zainstalowane na Twoim urządzeniu. Upewnij się, że Twoje programy antywirusowe i system są aktualne. Pamiętaj również o regularnym skanowaniu swojego urządzenia.
-
Ustaw nowe, silne hasło
Pamiętaj, aby zrobić to po zaktualizowaniu programów antywirusowych i przeskanowaniu swojego urządzenia. Jeśli hakerzy mają dostęp do Twojego urządzenia, mogą przechwycić również Twoje nowe hasło.
- Sprawdź, jak tworzyć bezpieczne i silne hasła
-
Wyślij wiadomość e-mail do swoich kontaktów z informacją, że Twój e-mail został zhakowany
Jeśli podejrzewasz, że Twój e-mail mógł zostać wykorzystany do wysyłki podejrzanych wiadomości, pomóż powstrzymać rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania, ostrzegając osoby z Twojej listy kontaktów, aby uważały na wszelkie wysyłane przez Ciebie wiadomości. Mogą one bowiem zawierać złośliwe oprogramowanie, czy też linki, które mają na celu wyłudzenie danych.
-
Rozważ zastosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA)
Jeśli masz możliwość uruchomienia uwierzytelniania dwuskładnikowego, to włącz je przy swoim koncie. Ta metoda wymaga podania zarówno hasła, jak i innej formy identyfikacji, jak np. kod SMS wysłany na Twój numer telefonu.
Posiadanie oprogramowania antywirusowego i chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem jest niezbędnym pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa w Internecie i zapewnieniu, że Twoja poczta e-mail nie zostanie zhakowana.
Czytaj więcej
- Co to jest phishing?
- Ochrona przed phishingiem. Jak się chronić przed złodziejami danych w sieci?
- Fake news – co to jest i jak się przed nim chronić?
- Jak chronić się przed wirusami?
- Ochrona dzieci w Internecie