Bezpieczne połączenie FTPS z serwerem w home.pl

FTPS jest rozszerzeniem do powszechnie stosowanego protokołu File Transfer Protocol (FTP). FTPS jest najczęściej mylony z protokołem SFTP, który powoduje szyfrowanie przesyłanych plików oraz loginu i hasła podczas połączenia z serwerem.
WAŻNE! Pamiętaj, że FTPS powoduje wyłącznie szyfrowanie loginu i hasła do serwera FTP! Pliki przesyłane podczas połączenia FTPS nie są szyfrowane! Z tego względu sugerujemy korzystać z połączenia SFTP (jeśli jest ono dostępne przy Twoim serwerze).
WAŻNE! Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o połączeniu SFTP z serwerem w home.pl.

Jak połączyć się z serwerem w home.pl za pomocą FTPS?

Przesyłając plik przy użyciu standardowej wersji protokołu FTP zyskujemy dobrą przepustowość wymiany plików, ale tracimy na bezpieczeństwie połączenia. Hasła oraz inne dane nie są szyfrowane podczas przesyłania, co potencjalnie stwarza zagrożenie ich kradzieży.
WAŻNE! Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną włamań jest kradzież hasła do serwera FTP. Z tego względu nie powinno się zapamiętywać haseł w programach służących do obsługi połączenia i/lub powinno się korzystać z funkcjonalności połączenia FTPS!
Aby móc korzystać z bezpiecznego połączenia SSL, wymagane jest uprzednie zainstalowanie dodatkowego, bezpłatnego narzędzia – oprogramowania OpenSSL, które możesz pobrać tutaj.

Aby połączyć się z serwerem FTP w sieci home.pl za pomocą programu Total Commander:

 1. Uruchom program Total Commander. Przeczytaj więcej, czym jest Total Commander.
 2. Użyj kombinacji klawiszy Ctrl+N.
 3. W wywołanym oknie wpisz (nazwę „jan-kowalski” zamień na identyfikator wybranego serwera w home.pl, na adres skrzynki e-mail z dostępem do serwera FTP lub nazwę utworzonego konta FTP):
  Total Commander - FTP - Wpisz identyfikator wybranego serwera w home.pl
 4. Jako nazwę użytkownika wpisz nazwę serwera lub nazwę użytkownika konta FTP i następnie kliknij na przycisk „OK”.
  Total Commander - FTP - Połącz z (host lub URL) - Wpisz nazwę użytkownika i przyciśnij przycisk OK
 5. Podaj hasło dostępu i następnie kliknij przycisk „OK”.
  Total Commander - FTP - Połącz z (host lub URL) - Wpisz hasło użytkownika i przyciśnij przycisk OK
 6. Po podaniu poprawnych danych autoryzacyjnych zostaniesz połączony z wybranym serwerem FTP, a w jednym z okien programu Total Commander pojawi się zawartość serwera.
W przypadku innych klientów FTP sam proces definiowania połączenia może się różnić, jednakże dane należy podać takie same jak w programie Total Commander.

Zapisanie połączenia w pamięci programu Total Commander

Jeżeli chciałbyś zapisać wybrane połączenie w pamięci programu to od razu po uruchomieniu aplikacji Total Commander należy użyć kombinacji „Ctrl+F„.

Po wybraniu opcji „Nowe połączenie” zostaniesz poproszony o podanie kilku informacji, np. nazwę hosta, użytkownika i hasło. Po ich wpisaniu, dane dla wybranego połączenia zostaną zapamiętane, a połączenie z serwerem FTP ograniczy się tylko do wybrania odpowiedniej pozycji w menu (po kliknięciu kombinacji klawiszy „Ctrl+F”).
Total Commander - FTP - Połączony z - Nowe połączenie - Podaj informacje dla nowego połączenia FTP
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie