Jak połączyć się z serwerem FTP przez przeglądarkę?

W ramach usługi hostingu w home.pl możesz skorzystać z klienta FTP dostępnego w panelu administracyjnym. Takie rozwiązanie nie wymaga konfiguracji dodatkowego oprogramowania. Sprawdź, jak uruchomić WebFTP i zarządzać zawartością serwera FTP.
Podgląd zawartości serwera FTP jest dostępny również za pomocą starszych wersji przeglądarek internetowych (np. Mozilla Firefox, Google Chrome). Po wpisaniu odpowiedniego adresu, w pasku adresu wybranej przeglądarki internetowej, możesz zalogować się do serwera FTP (np. w celu pobrania plików z serwera).
WAŻNE!
Pamiętaj, że połączenie z serwerem FTP za pomocą przeglądarki internetowej nie umożliwia wysłania plików na serwer. Połączenie tego typu pozwala na podgląd zawartości serwera, można to określić jako prawa tylko do odczytu. Otwieranie oraz pobieranie plików z serwera FTP jest zatem możliwe za pomocą takiego połączenia, niemożliwe jest natomiast opublikowanie nowych plików na serwerze za pomocą przeglądarki.

Poradnik Video: Gdzie znajdę dane dostępu FTP do serwera w home.pl?

WAŻNE!
W nowszych wersjach przeglądarek internetowych dostęp do FTP nie jest już możliwy. Sprawdź, jak uruchomić WebFTP i zarządzać zawartością serwera FTP.

Jak połączyć się z serwerem FTP za pomocą przeglądarki internetowej?

Aby połączyć się z serwerem FTP za pomocą starszej wersji przeglądarki internetowej, należy w jej pasku adresu wpisać odpowiedni format adresu do wybranego serwera. Istnieje kilka podobnych formatów, które w zależności od rodzaju wymagają podania tylko hasła lub loginu razem z hasłem.
 • Podanie loginu oraz hasła w pasku adresu przeglądarki internetowej:

  Połączenie z serwerem FTP - Pasek adresu w przeglądarce internetowej - Wpisz Login i Hasło

  WAŻNE! Po podaniu poprawnych danych zobaczysz zawartość katalogu głównego wybranego serwera FTP.
 • Podanie loginu (bez hasła) w pasku adresu przeglądarki internetowej:
  Połączenie z serwerem FTP - Pasek adresu w przeglądarce internetowej - Podaj login bez hasła
  WAŻNE! Po poprawnym wywołaniu powyższego adresu, zostaniesz poproszony o podanie hasła w celu autoryzacji.
  Pamiętaj, że w przypadku skrzynek e-mail (przypisanych do domeny oraz z włączonym dostępem do serwera FTP) oraz kont FTP (przypisanych do domeny) możesz podać jako login pełen adres skrzynki e-mail lub adres/nazwę konta FTP.
  Przykład znajdziesz na poniższym obrazku:

  Połączenie z serwerem FTP - Pasek adresu w przeglądarce internetowej - Jako login podaj pełen adres skrzynki e-mail lub adres/nazwę konta FTP
 • Podanie tylko adresu do serwera FTP:

  Połączenie z serwerem FTP - Pasek adresu w przeglądarce internetowej - Podaj tylko adres do serwera FTP

  WAŻNE! Po poprawnym wywołaniu zostaniesz poproszony o podanie loginu oraz hasła.
  WAŻNE! W tym przypadku występuje jeden wyjątek dla serwerów UNIX. Jeśli na serwerze FTP masz utworzony katalog „/pub”, to po wpisaniu adresu serwera od razu zostanie wyświetlona zawartość tego katalogu (bez konieczności wpisywania loginu i hasła). Jest to spowodowane tym, że katalog „/pub” pełni rolę katalogu publicznego, więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule. Dopiero po usunięciu lub zmianie nazwy katalogu „/pub”, pojawi się formularz do wpisania loginu oraz hasła do serwera FTP. Po poprawnej autoryzacji zobaczysz zawartość katalogu głównego wybranego serwera.

Po połączeniu z serwerem FTP zobaczysz ekran (z zawartością wybranego serwera FTP):

Połączenie z serwerem FTP - Zawartość wybranego serwera FTP w przeglądarce internetowej po zalogowaniu się

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie