Bezpieczne połączenie SFTP z serwerem w home.pl

SPIS TREŚCI

Co to jest SFTP?

SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol) jest protokołem, który służy do bezpiecznej transmisji plików z serwera i na serwer FTP (czyli na Twój hosting).

W porównaniu do protokołu FTP oraz FTPS protokół SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych danych, jak i samego loginu i hasła. W protokole FTPS szyfrowaniu poddawane są tylko login i hasło.

WAŻNE! Do SFTP i SSH można logować się za pomocą: konta głównego oraz wszystkich kont FTP, które posiadają dostęp do całej zawartości serwera FTP i kontem FTP z ograniczonym dostępem (wtedy oczywiście zalogujemy się tylko do danego katalogu).

Konfiguracja połączenia SFTP z serwerem w home.pl

Konfiguracja połączenia SFTP polega na zmianie protokołu na SFTP oraz użyciu portu 22222. Taką konfigurację należy ustawić podczas konfiguracji połączenia FTP (nazwa użytkownika oraz hasło dostępu przez SFTP są takie same jak przy tradycyjnym połączeniu FTP). Połączenie SFTP jest możliwe do skonfigurowania, np. w aplikacji FileZilla. Dowiedz się wiecej czym jest klient FTP – FileZilla. 

Jeśli utworzyłeś konto FTP z dostępem do całej zawartości serwera, to możesz skorzystać z połączenia SFTP z Twoim serwerem, podając następujące dane:

 • Serwer (adres host serwera): wpisz pełny adres serwera FTP.
  Przykład: twojadomena.pl (jeśli twojadomena.pl jest przypisana do serwera) lub serwer123456.home.pl (jeśli nie masz jeszcze domeny).
 • Port: wpisz numer portu 22222.
 • Protokół: wybierz opcję połączenie SFTP w wybranym kliencie FTP, np. FileZilla.
 • Uzytkownik: wpisz nazwę użytkownika FTP (np. nazwa konta głównego lub konta FTP).
  Przykład: jan.kowalski@mojadomena.pl

  Przed połączeniem z SSH warto sprawdzić, czy w ramach serwera nie została włączona blokada połączeń SSH.

 • Hasło: wpisz hasło dostępu dla wskazanego użytkownika FTP.

Więcej rozwiązań związanych z SSH lub FTP

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie