Podczas połączenia FTP nie wyświetlają się polskie znaki

Wprowadzenie

Z powodu niepoprawnej konfiguracji klienta FTP, podczas połączenia FTP mogą być błędnie wyświetlane znaki narodowe (z ogonkami). W nazwach plików i katalogów zamiast polskich znaków wyświetlane będą inne litery bez ogonków (np. ą -> a lub ę -> e).Znaki innych systemów pisma (alfabetów) również będą zmieniane na litery łacińskie (np. Ну, погоди! -> Nu, poghodi! lub 你好 -> NiHao). Sytuacja ta może spowodować niedogodności podczas operacji na plikach.Skorzystaj z poniższego artykułu, aby sprawdzić jak włączyć wyświetlanie polskich znaków w nazwach plików oraz katalogów w popularnych programach FTP.

WAŻNE! Nie zaleca sie stosowania polskich znaków i spacji w nazwach plików oraz katalogów umieszczanych na serwerze FTP.

Brak polskich znaków w programie Total Commander

W przypadku programu Total Commander należy włączyć kodowanie UTF w ustawieniach połączenia. Dzięki temu polskie znaki narodowe (z ogonkami) będą wyświetlane w nazwach plików oraz katalogów. 

 

Aby ustawić kodowanie UTF w programie Total Commander, należy przejść do edycji ustawień wybranego połączenia. W wyświetlonym oknie należy kliknąć zakładkę „Zaawansowane” i następnie w polu „Kodowanie nazw plików” należy wybrać opcję „UTF-8”.

 

Total Commander - Szczegóły połączenia - Zaawansowane - W polu Kodowanie nazw plików wybierz opcje UTF-8

Brak polskich znaków w programie WinSCP

W przypadku programu WinSCP należy również włączyć kodowanie UTF-8. Nazwy plików oraz katalogów, które zostały wgrane na serwer FTP będą wtedy wyświetlane prawidłowo. Możliwe będą wszystkie operacje na plikach, np. usunięcie pliku, jego skopiowanie, zmiana nazwy.

WinSCP - Ustawienia - Środowisko - Włącz opcje Kodowanie UTF-8 dla nazw pliku

Brak polskich znaków w programie FileZilla

W przypadku programu FileZilla należy włączyć w ustawieniach połączenia opcję wymuszania kodowania UTF-8 oraz dodatkowo trzeba wpisać jedno polecenie. Aby wymusić kodowanie UTF-8 w programie FileZilla przejdź do ustawień wybranego połączenia i wybierz zakładkę „Kodowanie”.

FileZilla - Ustawienia połączenia - Kodowanie - Zaznacz opcje Wymuś kodowanie UTF-8

Pamiętaj, że dodatkowo wymagane jest wpisanie polecenia, które wymusi korzystanie z kodowania UTF-8. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na polu, w którym wyświetlane są logi połączenia i wybierz opcję „Wprowadź dowolne polecenie…”
FileZilla - Logi połączenia - Kliknij prawym przyciskiem myszy na polu i wybierz opcje Wprowadź dowolne polecenie…
W wyświetlonym oknie wpisz następujące polecenie: opts utf-8 on i kliknij przycisk „OK”. Po wykonaniu polecania warto kliknąć przycisk F5, aby odświeżyć program FileZilla. Wykonanie opisanych powyżej kroków spowoduje poprawne wyświetlanie polskich znaków na liście plików.
FileZilla - Logi połączenia - Wprowadź dowolne polecenie… - W wyświetlonym oknie wpisz następujące polecenie: opts utf-8 on
WAŻNE! Nie zaleca się stosowania polskich znaków i spacji w nazwach plików oraz katalogów umieszczanych na serwerze FTP.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie