Co to jest FTP?

FTP to sposób na przesyłanie plików przez Internet, pomiędzy Twoim komputerem a serwerem, hostingiem strony WWW. FTP to jeden z protokołów czyli kanałów komunikacji z Twoim serwerem plików, jeden z protokołów które budują podstawę Internetu, umożliwiając, m.in umieszczanie stron online. Dzięki protokołowi a zarazem połączeniu FTP, możesz, np. umieścić pliki strony CMS WordPress na serwerze, przechowywać zdjęcia z wakacji, a także pobrać na dysk komputera kopię zapasową swojej witryny.

FTP, SMTP, IMAP, POP3, SSH

Analogicznie jak protokoły IMAP, POP3 czy SMTP umożliwiają obsługę poczty e-mail, przesyłanie i odbieranie wiadomości,np. w programie pocztowym, tak FTP pozwala na przesył danych, plików, między urządzeniami. Ich udostępniania w sieci.

Z języka angielskiego FTP oznacza File Transfer Protocol i jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych sposobów na przesyłanie plików. Wraz z protokołem FTP nieodłącznym elementem jego działanie jest tzw. serwer FTP, oferujący dostęp do plików i katalogów. Za połączenie z serwerem FTP, tj serwerem plików, odpowiada protokół FTP, a ten z kolei otwierany jest (uruchamiany) w dedykowanej aplikacji, tzw. kliencie FTP.

  • Najpopularniejsze programy do obsługi połączenia FTP, to, np. Total Commander, FileZilla oraz każdego rodzaju aplikacje typu WebFTP oferujące dostęp do serwera FTP z poziomu przeglądarki.

FTP, HTTP i udostępnianie treści

Warto wspomnieć, że protokół FTP powstał znacznie wcześniej niż HTTP, a to przecież ten drugi, daje nam dziś dostęp do nieskończonej ilości witryn WWW i zasobów Internetu. To protokół FTP zapewniał przepływ informacji, a dokładnie możliwość ich udostępniania i pobierania.

O ile początki FTP sprowadzały się do wydawania poleceń w konsoli, która umożliwia pobieranie i przesyłanie plików, dziś obsługa FTP nie różni się niczym od widoku okna eksploratora Windows, struktury plików i katalogów.

Login, hasło, adres – pobierz plik

Nawiązanie połączenia z serwerem FTP sprowadza się do wprowadzenia nazwy użytkownika oraz hasła, adresu serwera, często wyrażonego adresem domeny oraz opcjonalnie (jesli nie jest podany domyślnie) wprowadzenia numeru portu do połączenia. Dane dostępu do serwerów FTP mogą różnić się w zależności od tego jak, gdzie i po co taki dostęp chcemy uzyskać.

Korzystając z funkcjonalności FTP na hostingu w home.pl, możesz tworzyć dowolną liczbę użytkowników nadając im rozmaite prawa dostępu. Wydzielając nawet osobne foldery, do których będą mieli dostęp. Ponadto istnieje także funkcjonalność tzw. anonimowego użytkownika (anonymous), który korzystając z domyślnych danych logowania umożliwia dostęp do wydzielonej sekcji serwera. Uzytkownik anonimowy ma zawsze te same dane do logowania na każdym serwerze FTP, u każdego operatora, co sprawia, że samo pojęcie takiego typu połączenia, jest powszechnienie znane. Nie oznacza to jednak, że każdy ma dostęp do naszego serwera, gdyż jako jego administratorzy, możemy zawsze włączyć lub wyłączyć tę funkcjonalność.

Kiedy nawiążemy połączenie z serwerem FTP, za pomocą protokołu FTP, otrzymamy dostęp do całej zawartości naszego serwera. W przypadku usług home.pl będzie to zawartość wprowadzona przez użytkownika oraz foldery kopii zapasowej, którą dla Ciebie wykonujemy każdej nocy. Możesz zmieniać i wymieniać zawarte na serwerze FTP pliki, dodawać muzykę, filmy i dokumenty. Tworzyć katalogu, listować zawartość folderów. Serwer FTP może dzielić się także na zawartość ukrytą, a więc obecną na serwerze ale niedostępną online z zewnątrz, oraz tę publiczną. M.in. z tego powodu umieszczając stronę WWW do dyspozycji użytkowników, należy pamiętać o jej dodaniu w folderze ?public_html.

FTP w codziennej pracy z serwerem plików

Chociaż wydaje się, że protokół FTP to relikt przeszłości, to nadal jeden z najpopularniejszych protokołów i sposobów przesyłania plików. Można napisać, że jego następcą są usługi cloud (chmury) oferującej dostęp do dysków online. Posiadają one znacznie więcej możliwości współpracy i synchronizacji danych między urządzeniami, chociaż podobnie jak FTP, nadal zapewniają możliwość przesyłania plików.

Z protokołem FTP w home.pl będziesz mógł spotkać się przy okazji:

Korzystaj z serwera FTP jak prywatnej chmury przechowując na niej pliki, filmy i dokumenty. Zawartość serwera możesz kontrolować z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. WebFTP zapewni Ci łatwy i szybki dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, ale możesz też korzystać z licznych aplikacji dostępnych i dedykowanych Twojemu urządzeniu.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie