Konfiguracja połączenia FTP w programie FileZilla

W ramach usługi hostingu w home.pl, możesz skorzystać z klienta FTP dostępnego w panelu administracyjnym. Takie rozwiązanie nie wymaga konfiguracji dodatkowego oprogramowania. Sprawdź, jak uruchomić WebFTP i zarządzać zawartością serwera FTP.

Poniżej znajdziesz instrukcje konfiguracji nowego połączenia FTP z serwerem home.pl w popularnym programie np. FileZilla

Pamiętaj, że konfiguracja we wszystkich klientach FTP jest dosłownie analogiczna (podczas konfiguracji wpisujesz te same dane). Jedyna różnica między klientami FTP to interfejs wybranej aplikacji, który określa miejsce zdefiniowania nowego połączenia.

Jeśli posiadasz serwer w home.pl i chcesz umieścić na nim pliki, to w tym celu użyj tzw. klienta FTP. Klient FTP jest to program umożliwiający połączenie się z serwerem w home.pl i przesłanie plików z dysku Twojego komputera na serwer home.pl. Na serwerze home.pl możesz umieścić stronę WWW lub przechowywać pliki celem ich udostępniania poprzez Internet.

Poradnik Video: Konfiguracja połączenia FTP w programie FileZilla

Konfiguracja klienta FTP na przykładzie programu FileZilla

Aby połączyć się z serwerem home.pl za pomocą klienta FTP FileZilla (program możesz pobrać tutaj), postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Uruchom program FileZilla,
 2. Kliknij zaznaczoną poniżej ikonę, aby uruchomić menadżera stron:
  FileZilla - Kliknij w ikonę Menadżera stron
 3. Wpisz niezbędne dane podczas konfiguracji połączenia wybierając opcję „Nowy Adres” lub skorzystaj z wcześniej zapisanych danych konfiguracyjnych:
  • Serwer: nazwa_uslugi.home.pl (np. serwer123456.home.pl),
  • Port: 21,
  • Protokół: wybierz opcję SFTP lub FTP.
  • Typ logowania: wybierz opcję „Pytaj o hasło” (sugerowane, bezpieczne połączenie) lub „Normalne”.
  • Użytkownik: nazwa_uslugi (np. serwer123456) lub nazwa użytkownika dla konta FTP (np. kowalski@twojadomena.pl),
  • Hasło: jeśli w polu „Typ logowania” wybrałeś opcję „Normalne”, to podaj w tym polu hasło do serwera.
   WAŻNE! Zapamiętanie hasła przez program jest najczęstszą przyczyną nieautoryzowanego dostępu do Twojego serwera w home.pl – z tego powodu sugerujemy skorzystać z opcji „Pytaj o hasło”! Zdecydowanie odradzamy zapamiętanie hasła w programie, ponieważ może przyczynić się to do zainfekowania Twoich plików na sewerze w home.pl – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dlaczego moja strona WWW jest zainfekowana wirusem.
   FileZilla - Menadżer Stron - Wpisz niezbędne dane podczas konfiguracji połączenia
 4. Następnie przejdź do zakładki „Ustawienia przesyłania” i ustaw tryb transferu na „Pasywny”:
  FileZilla - Menadżer Stron - Ustawienia przesyłania - Ustaw tryb transferu na Pasywny
 5. Następnie kliknij w przycisk „Połącz”, aby połączyć się z wybranym serwerem FTP lub kliknij przycisk „OK”, aby zapisać skonfigurowane połączenie. Kliknij tutaj, jeśli po połączeniu, a dokładniej na liście plików i katalogów nie widzisz polskich znaków narodowych (z ogonkami).

WAŻNE! Pamiętaj, że połączenie z FTP możliwe jest tylko wtedy gdy posiadasz usługę hostingową:

Jeśli posiadasz tylko domenę (np. „twojadomena.pl”) wtedy niezbędne jest zakupienie jednej z powyżej wymienionych usług hostingowych, abyś mógł się połączyć z Twoim serwerem w home.pl.

Połączenie FTPS oraz SFTP z serwerem w home.pl

Następne artykuły:

Bezpieczne połączenie SFTP z serwerem w home.pl
Poprzedni
Konfiguracja innych programów FTP
Następny
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie