FileZilla – Obsługa serwera FTP w aplikacji

FileZilla to obok Total Commandera jeden z najpopularniejszych programów używanych do obsługi połączenia FTP. W przeciwieństwie do tego drugiego, FileZilla jest aplikacją dedykowaną do obsługi serwerów FTP, a nie plików komputera. Posiada prosty panel graficzny pomagający w obsłudze niezbędnych funkcji przydatnych na serwerze FTP.

Program FileZilla jest bezpłatny, rozpowszechniany na licencji GPL. Jest oprogramowaniem otwartym, pozbawionym ograniczeń w zakresie celu jego używania oraz rozpowszechniania.

Oprogramowanie FileZilla w standardzie obsługuje połączenia za pomocą protokołów FTP, SFTP oraz FTPS wraz ze wszystkimi ich funkcjami. Pozwala bez większego wysiłku, na zasadzie przeciągnij i upuść, przenosić pliki między komputerem a serwerem plików. Umożliwia pełną synchronizację plików, porównanie ich między katalogami lokalnymi a sieciowymi. Pozwala na komunikację miedzy serwerami.

Funkcje FileZilla

Chociaż FileZilla dedykowana jest do obsługi połączeń FTP, posiada bardzo wiele przydatnych funkcji. Najpopularniejsze a zarazem najważniejsze z nich to:

  • Site Manager – umozliwia tworzenie i zapisywanie listy serwerów FTP oraz powiązanie z nimi danych dostępu. Dzięki tej funkcji możesz zarządzać wieloma serwerami z poziomu jednej aplikacji,
  • Porównanie katalogów – pozwala użytkownikowi porównać zawartość katalogu lokalnego i zdalnego poprzez pełną synchronizację,
  • Widok plików i folderów – widok znany z mendadżerów plików, np. Total Commander. Ekran podzielony jest na dwie części, a to pozwala modyfikować pliki i foldery oraz umożliwia przeciąganie i upuszczanie między katalogami lokalnymi i zdalnymi.
  • Kolejka transferu – wyświetla status transferów plików w toku lub oczekujących na przetworzenie, dzięki temu dokładnie wiesz jak postępuj transfer plików oraz ile czasu pozostało do końca.

Wsparcie dla SFTP – SSH File Transfer Protocol

Niewątpliwą zaletą FileZilla jest wsparcie dla protokołu SFTP i popularnych w obsłudze serwera połączeń SSH. Połączenie SSH rozszerza możliwości zarządzania serwerem i jego zawartością. Połączenie SSH to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. Przesyłane pliki można ukryć w ramach szyfrowanego połączenia Secure Shell (SSH).

Obsługa Google Drive, OneDrive i DropBox

FileZilla posiada niewątpliwą zaletę w postaci prostej obsługi i konfiguracji dysków w chmurze, np. popularnych Google Drive, OneDrive czy DropBox. Usługi te dostępne są także w ramach portfolio usług firmy home.pl. Dyski w chmurze stały się częścią naszego życia. Pozwalają na przechowywanie niezliczonej ilości danych na dyskach sieciowych, do których mamy dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Nad bezpieczeństwem danych sprawują pieczę administratorzy w/w serwisów, a cała zawartość naszego dysku podlega wielokrotnym kopiom zapasowym.

Dyski w chmurze można integrować z różnymi urządzeniami w zależności od potrzeb, np. z telewizorem celem wyświetlania plików multimedialnych.

Połączenie FTP za pomocą VPN

VPN umożliwia rozpoczęcie zdalnej pracy w zamkniętym środowisku z ograniczonym dostępem.

VPN to wirtualna sieć prywatna, która szyfruje połączenie i pozwala użytkownikom na bezpieczne korzystanie z Internetu z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie od tego czy jesteś połączony do otwartej, darmowej sieci WiFi czy korzystasz z domowego internetu, połączenie szyfrowane sprawia, że twoje działania w sieci nie są widoczne dla innych, zwłaszcza dla hakerów.

FileZilla w obsłudze usług home.pl

Podczas obsługi serwera w home.pl, możesz często spotkać się z poleceniem przez nas użycia programu FileZilla. Możesz dzięki niemu skonfigurować połączenie FTP lub SSH. Zobacz jak to zrobić:

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie