FileZilla – Obsługa serwera FTP w aplikacji

Poczta wybrana przez tysiące firm

FileZilla to obok Total Commandera jeden z najpopularniejszych programów używanych do obsługi połączenia FTP. W przeciwieństwie do tego drugiego, FileZilla jest aplikacją dedykowaną do obsługi serwerów FTP, a nie plików komputera. Posiada prosty panel graficzny pomagający w obsłudze niezbędnych funkcji przydatnych na serwerze FTP.

Program FileZilla jest bezpłatny, rozpowszechniany na licencji GPL. Jest oprogramowaniem otwartym, pozbawionym ograniczeń w zakresie celu jego używania oraz rozpowszechniania.

Oprogramowanie FileZilla w standardzie obsługuje połączenia za pomocą protokołów FTP, SFTP oraz FTPS wraz ze wszystkimi ich funkcjami. Pozwala bez większego wysiłku, na zasadzie przeciągnij i upuść, przenosić pliki między komputerem a serwerem plików. Umożliwia pełną synchronizację plików, porównanie ich między katalogami lokalnymi a sieciowymi. Pozwala na komunikację miedzy serwerami.

Funkcje FileZilla

Chociaż FileZilla dedykowana jest do obsługi połączeń FTP, posiada bardzo wiele przydatnych funkcji. Najpopularniejsze a zarazem najważniejsze z nich to:

  • Site Manager – umozliwia tworzenie i zapisywanie listy serwerów FTP oraz powiązanie z nimi danych dostępu. Dzięki tej funkcji możesz zarządzać wieloma serwerami z poziomu jednej aplikacji,
  • Porównanie katalogów – pozwala użytkownikowi porównać zawartość katalogu lokalnego i zdalnego poprzez pełną synchronizację,
  • Widok plików i folderów – widok znany z mendadżerów plików, np. Total Commander. Ekran podzielony jest na dwie części, a to pozwala modyfikować pliki i foldery oraz umożliwia przeciąganie i upuszczanie między katalogami lokalnymi i zdalnymi.
  • Kolejka transferu – wyświetla status transferów plików w toku lub oczekujących na przetworzenie, dzięki temu dokładnie wiesz jak postępuj transfer plików oraz ile czasu pozostało do końca.

Wsparcie dla SFTP – SSH File Transfer Protocol

Niewątpliwą zaletą FileZilla jest wsparcie dla protokołu SFTP i popularnych w obsłudze serwera połączeń SSH. Połączenie SSH rozszerza możliwości zarządzania serwerem i jego zawartością. Połączenie SSH to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. Przesyłane pliki można ukryć w ramach szyfrowanego połączenia Secure Shell (SSH).

Obsługa Google Drive, OneDrive i DropBox

FileZilla posiada niewątpliwą zaletę w postaci prostej obsługi i konfiguracji dysków w chmurze, np. popularnych Google Drive, OneDrive czy DropBox. Usługi te dostępne są także w ramach portfolio usług firmy home.pl. Dyski w chmurze stały się częścią naszego życia. Pozwalają na przechowywanie niezliczonej ilości danych na dyskach sieciowych, do których mamy dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Nad bezpieczeństwem danych sprawują pieczę administratorzy w/w serwisów, a cała zawartość naszego dysku podlega wielokrotnym kopiom zapasowym.

Dyski w chmurze można integrować z różnymi urządzeniami w zależności od potrzeb, np. z telewizorem celem wyświetlania plików multimedialnych.

Połączenie FTP za pomocą VPN

VPN umożliwia rozpoczęcie zdalnej pracy w zamkniętym środowisku z ograniczonym dostępem.

VPN to wirtualna sieć prywatna, która szyfruje połączenie i pozwala użytkownikom na bezpieczne korzystanie z Internetu z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie od tego czy jesteś połączony do otwartej, darmowej sieci WiFi czy korzystasz z domowego internetu, połączenie szyfrowane sprawia, że twoje działania w sieci nie są widoczne dla innych, zwłaszcza dla hakerów.

FileZilla w obsłudze usług home.pl

Podczas obsługi serwera w home.pl, możesz często spotkać się z poleceniem przez nas użycia programu FileZilla. Możesz dzięki niemu skonfigurować połączenie FTP lub SSH. Zobacz jak to zrobić:

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie