Total Commander – Obsługa serwera FTP w aplikacji

Total Commander to jeden z najpopularniejszych a zarazem najdłużej używanych menadżerów plików. Jego głównym zadaniem jest zarządzanie plikami umieszczonymi na dysku komputera. Total Commander pełni więc zastępstwo dla znanego wszystkim użytkowników Windowsa eksploratora plików. Swoją budową przypomina i nawiązuje do legendarnego menadżera Norton Commander.

Dzięki swojej popularności oraz ciągłemu wsparciu ze strony autorów programu, oprogramowanie doczekało się bardzo wielu rozszerzeń, wtyczek, umożliwiających np. podgląd plików graficznych bezpośrednio z poziomu programu. Total Commander dostępny jest także w polskiej wersji językowej, dzięki czemu jego obsługa jest naprawdę prosta i intuicyjna. Jeśli zdecydujesz się korzystać z programu, zachęcamy do zapoznania się z jego dokumentacją. Menadżer plików posiada bardzo wiele opcji, których zastosowanie może być wszechstronne.

W obsłudze usług home.pl, Total Commander jest jednym polecanych programów do obsługi połączenia FTP.

Total Commander – dwa katalogi jednocześnie

Charakterystyczną cechą Total Commander jest podzielenie okna aplikacji na trzy sekcje:

  • górny i dolny pasek nawigacji oraz dostępnych opcji, umożliwiający wykonywanie setek czynności i poleceń na plikach i folderach,
  • widok struktury katalogów po lewej i prawej stronie, umożliwiający poruszanie się po minimum 2 lokalizacjach jednocześnie.

Menadżer plików Total Commander

Menadżer plików  umożliwia dostęp do plików i folderów nie tylko zlokalizowanych na fizycznym dysku komputera, ale także nośnikach przenośnych jak PenDrive, karty pamięci, płyty CD oraz na zasobach sieciowych. M.in. z tego powodu także, zyskał popularność jako Klient FTP.

Menadżer plików jako Klient FTP

Klient FTP to aplikacja umożliwiająca nawiązanie połączenia sieciowego z serwerem i wyświetlenie jego zawartości. Korzystając z protokołu FTP program łączy się z serwerem a następnie wyświetla strukturę plików i katalogów umożliwiając wykonywanie na nich licznych operacji. Warto zwrócić uwagę, że w zarządzaniu zawartością serwera FTP pomaga właśnie możliwość otwarcia kilku lokalizacji i wyświetlenie ich struktury. Dzięki temu można zarządzać wieloma dyskami, serwerami w jednym czasie.

Płatny Total Commander

Total Commander jest programem płatnym, ale opartym na licencji shareware. Licencja shareware umożliwia użytkownikom bezpłatne korzystanie z programu przez okres jednego miesiąca. Po tym czasie użytkownik musi dokonać zakupu licencji lub odinstalować program. Ze względu na fakt, że program Total Commander powstał w czasach kiedy podejście do tematu licencji oraz kontroli ich działania było mniej restrykcyjne ale też łatwiejsze do ominięcia, autorzy pozostawili mechanizm w stanie niezmienionym. Dzięki temu pomimo upływu jednego miesiąca, program działa także później. Jedynym ograniczeniem czy też zabezpieczeniem przed nielegalnym użytkowaniem, jest konieczność kliknięcia przy uruchomieniu aplikacji, jednego z trzech losowo wybieranych przycisków. Ten element doczekał się także wielu zabawnych historii, ale niewątpliwie podtrzymuje ogromną popularność programu.

Menadżer plików Total Commander

Pomimo tej sytuacji, Total Commander jest uznawany za oprogramowanie płatne, a licencja wskazuje jasno z jakiego powodu należy zapłacić za niego. Jest to szczególnie istotne w komercyjnym użyciu programu, chociażby przez firmy.

Menadżer plików w obsłudze usług home.pl

Podczas obsługi serwera w home.pl, możesz często spotkać się z poleceniem przez nas użycia programu. Możesz dzięki niemu skonfigurować połączenie FTP lub SSH. Zobacz jak to zrobić:

WAŻNE! Total Commander umożliwia nawiązanie połączenia SSH po zainstalowaniu dodatkowej wtyczki do obsługi SFTP, np. SFTP Plugin.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie