Jak ręcznie zainstalować CMS WordPress na serwerze w home.pl?


W home.pl najszybszą metodą instalacji CMS WordPress jest skorzystanie z Autoinstalatora aplikacji, który pozwala na łatwe i nie wymagające specjalistycznej wiedzy instalowanie gotowych aplikacji użytkowych.

Aplikacje dostępne w ramach Autoinstalatora, to narzędzia popularne, znane wielu użytkownikom na całym świecie, bogate w funkcjonalności, a zarazem proste w użyciu (m.in. phpBB, Joomla!, WordPress, Coppermine Gallery, MediaWiki i wiele innych). Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak skorzystać z Autoinstalatora aplikacji w home.pl.
Jeśli nie jesteś zwolennikiem Autoinstalatora aplikacji, możesz wykonać samodzielną instalację CMS WordPress na serwerze w home.pl. Podczas ręcznej instalacji systemu WordPress wiesz gdzie znajdują się pliki Twojej strony WWW oraz z której bazy danych MySQL i prefiksów korzystasz. Poza tym, podczas ręcznej instalacji samodzielnie wybierasz, którą wersję systemu WordPress chcesz zainstalować.
wordpress-logo1.jpg

Jak ręcznie zainstalować CMS WordPress na serwerze w home.pl?

 1. W pierwszym kroku należy utworzyć bazę danych MySQL na serwerze w home.pl, na którym chcemy zainstalować CMS WordPress. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak utworzyć nową bazę danych MySQL. Podczas instalacji aplikacji WordPress będą nam potrzebne: nazwa bazy danych oraz jej hasło dostępu.

  bazadanych45.png
 2. Po utworzeniu odpowiedniej bazy danych pobierz paczkę instalacyjną WordPress. Możesz to zrobić po adresem: http://pl.wordpress.org/. Po pobraniu archiwum z plikami WordPressa, należy je wypakować, np. za pomocą programu WinRar lub WinZip.

  pobierzwordpress.png
  Rys. Przykładowy przycisk znajdujący na stronie http://pl.wordpress.org – pozwalający pobrać WordPressa.
 3. Przy pomocy programu FTP (np. Total Commander lub FileZilla) prześlij pliki instalacyjne z wypakowanego katalogu WordPress na serwer w home.pl. Może to potrwać nawet kilka minut!
  WAŻNE! Po wypakowaniu paczki instalacyjnej WordPress, pamiętaj aby przesłać zawartość katalogu wordpress na serwer. Przykładową listę plików, które należy przesłać na serwer, znajdziesz poniżej.
  lista-plikow-wordpress.png
  Rys. Przykładowa lista plików WordPress, które należy przesłać na serwer w home.pl.
  WAŻNE! Przesłanie wypakowanych plików instalacyjnych na serwer może potrwać nawet kilka minut! Możesz zaoszczędzić trochę czasu, przesyłając pliki instalacyjne w postaci archiwum ZIP na serwer. Po przesłaniu paczki instalacyjnej w postaci archiwum ZIP, należy go wypakować za pomocą odpowiedniego skryptu PHP. Pamiętaj, że wysłanie na serwer jednego dużego pliku (np. archiwum ZIP) będzie o wiele szybsze od wysyłki kilkuset mniejszych plików.
 4. Po przesłaniu plików instalacyjnych na serwer, należy w przeglądarce internetowej wywołać odpowiedni adres URL, aby rozpocząć instalację Twojego systemu WordPress.

  adres-wordpress.jpg
  Przykład: jeśli pliki instalacyjne WordPress znajdują się w katalogu głównym Twojego serwera, wpisz adres: http://nazwaserwera.home.pl. Jeśli pliki instalacyjne WordPress znajdują się w podkatalogu na serwerze, wpisz adres: “http://nazwaserwera.home.pl/nazwa-katalogu”.
 5. Po wywołaniu odpowiedniego adresu URL, na ekranie pojawi się strona, dzięki której będziesz mógł zainstalować i skonfigurować WordPressa na Twoim serwerze w home.pl. Kliknij przycisk “Zaczynajmy” w lewym dolnym rogu ekranu, aby rozpocząć instalację.
  jjj2.jpg
 6. Na wyświetlonym ekranie podaj niezbędne dane konfiguracyjne:
  • Nazwa bazy danych – podaj nazwę bazy danych, którą utworzyłeś w pierwszym kroku tej instrukcji.
  • Nazwa użytkownika – nazwa użytkownika jest zawsze taka sama jak nazwa bazy danych.
  • Hasło – podaj hasło dostępu do bazy danych, które ustanawiałeś w pierwszym kroku tej instrukcji.
  • Adres serwera bazy danych – pozostaw lub wpisz “localhost”, jeśli jest inna wartość.
  • Prefiks tabel
  jjj4.jpg
 7. Na ekranie powinien wyświetlić się komunikat potwierdzający nawiązanie połączenia z bazą danych (patrz obrazek poniżej). Kliknij przycisk “Uruchomienie instalacji”, aby kontynuować instalację WordPress na serwerze.
  jjj5.jpg
 8. Na wyświetlonym ekranie podaj wszystkie wymagane informacje:
  • Tytuł witryny – czyli nazwa Twojej strony WWW, która będzie wyświetlana odwiedzającym, np. przeglądarkach internetowych.
  • Nazwa użytkownika – podaj nazwę użytkownika, z którego będziesz korzystać podczas logowania do panelu administracyjnego Twojej strony WWW.
  • Hasło, dwukrotnie – podaj hasło dostępu, które zostanie przypisane do Twojego użytkownika.
  • Twój e-mail – podaj adres e-mail, który zostanie przypisany Twojemu użytkownikowi. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail, ponieważ jest on stosowany podczas procedury zmiany hasła do konta (np. w sytuacji jego zapomnienia).
  jjj6.jpg
 9. Na ekranie powinno wyświetlić się potwierdzenie zakończenia instalacji systemu WordPress.
  jjj7.jpg
 10. Kliknij przycisk “Zaloguj się”, aby po raz pierwszy skorzystać z panelu administracyjnego Twojego WordPress’a, którego przed chwilą samodzielnie zainstalowałeś. Dobra robota!
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub