Jak ręcznie zainstalować CMS WordPress na serwerze w home.pl?

W home.pl najszybszą metodą instalacji CMS WordPress jest skorzystanie z Autoinstalatora aplikacji, który pozwala na łatwe i niewymagające specjalistycznej wiedzy instalowanie gotowych aplikacji użytkowych.

Poradnik wideo: jak pobrać i zainstalować CMS WordPress?

Aplikacje dostępne w ramach Autoinstalatora, to narzędzia popularne, znane wielu użytkownikom na całym świecie, bogate w funkcjonalności, a zarazem proste w użyciu (m.in. phpBB, Joomla!, WordPress, Coppermine Gallery, MediaWiki i wiele innych). Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak skorzystać z Autoinstalatora aplikacji w home.pl.
Jeśli nie jesteś zwolennikiem Autoinstalatora aplikacji, możesz wykonać samodzielną instalację CMS WordPress na serwerze w home.pl. Podczas ręcznej instalacji systemu WordPress wiesz, gdzie znajdują się pliki Twojej strony WWW oraz z której bazy danych MySQL i prefiksów korzystasz. Poza tym, podczas ręcznej instalacji samodzielnie wybierasz, którą wersję systemu WordPress chcesz zainstalować.
Obrazek przedstawiający logo CMS WordPress

Jak ręcznie zainstalować CMS WordPress na serwerze w home.pl?

 1. W pierwszym kroku należy utworzyć bazę danych MySQL na serwerze w home.pl, na którym chcemy zainstalować CMS WordPress. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak utworzyć nową bazę danych MySQL. Podczas instalacji aplikacji WordPress będą nam potrzebne: nazwa bazy danych oraz jej hasło dostępu.

  Baza danych MySQL - Formularz tworzenia nowej bazy danych na serwerze w home.pl - Wpisz nazwę bazy danych oraz jej hasło dostępu
 2. Po utworzeniu odpowiedniej bazy danych pobierz paczkę instalacyjną WordPress. Możesz to zrobić po adresem: http://pl.wordpress.org/. Po pobraniu archiwum z plikami WordPressa należy je wypakować, np. za pomocą programu WinRar lub WinZip.

  WordPress - Paczka instalacyjna WordPress - Pobierz archiwum z plikami WordPressa
  Rys. Przykładowy przycisk znajdujący na stronie http://pl.wordpress.org – pozwalający pobrać WordPressa.
 3. Przy pomocy programu FTP (np. Total Commander lub FileZilla) prześlij pliki instalacyjne z wypakowanego katalogu WordPress na serwer w home.pl. Może to potrwać nawet kilka minut!
  WAŻNE! Po wypakowaniu paczki instalacyjnej WordPress pamiętaj, aby przesłać zawartość katalogu wordpress na serwer. Przykładową listę plików, które należy przesłać na serwer, znajdziesz poniżej.
  Przykładowa lista plików WordPress, które należy przesłać na serwer w home.pl
  Rys. Przykładowa lista plików WordPress, które należy przesłać na serwer w home.pl.
  WAŻNE! Przesłanie wypakowanych plików instalacyjnych na serwer może potrwać nawet kilka minut! Możesz zaoszczędzić trochę czasu, przesyłając pliki instalacyjne w postaci archiwum ZIP na serwer. Po przesłaniu paczki instalacyjnej w postaci archiwum ZIP, należy go wypakować za pomocą odpowiedniego skryptu PHP. Pamiętaj, że wysłanie na serwer jednego dużego pliku (np. archiwum ZIP) będzie o wiele szybsze od wysyłki kilkuset mniejszych plików.
 4. Po przesłaniu plików instalacyjnych na serwer należy w przeglądarce internetowej wywołać odpowiedni adres URL, aby rozpocząć instalację Twojego systemu WordPress.

  Przeglądarka internetowa - Wpisz odpowiedni adres URL, aby rozpocząć instalację systemu WordPress
  Przykład: jeśli pliki instalacyjne WordPress znajdują się w katalogu głównym Twojego serwera, wpisz adres: http://nazwaserwera.home.pl. Jeśli pliki instalacyjne WordPress znajdują się w podkatalogu na serwerze, wpisz adres: „http://nazwaserwera.home.pl/nazwa-katalogu”.
 5. Po wywołaniu odpowiedniego adresu URL, na ekranie pojawi się strona, dzięki której będziesz mógł zainstalować i skonfigurować WordPress na Twoim serwerze w home.pl. Kliknij przycisk „Zaczynajmy” w lewym dolnym rogu ekranu, aby rozpocząć instalację.
  Przeglądarka internetowa - Adres URL - Instalacja - Kliknij przycisk Zaczynajmy
 6. Na wyświetlonym ekranie podaj niezbędne dane konfiguracyjne:
  • Nazwa bazy danych – podaj nazwę bazy danych, którą utworzyłeś w pierwszym kroku tej instrukcji.
  • Nazwa użytkownika – nazwa użytkownika jest zawsze taka sama jak nazwa bazy danych.
  • Hasło – podaj hasło dostępu do bazy danych, które ustanawiałeś w pierwszym kroku tej instrukcji.
  • Adres serwera bazy danych – pozostaw lub wpisz „localhost”, jeśli jest inna wartość.
  • Prefiks tabel – jeśli chcesz zainstalować więcej niż jedną kopię WordPressa w tej samej bazie danych.
  Przeglądarka internetowa - Adres URL - Instalacja - Podaj niezbędne dane konfiguracyjne
 7. Na ekranie powinien wyświetlić się komunikat potwierdzający nawiązanie połączenia z bazą danych (patrz obrazek poniżej). Kliknij przycisk „Uruchomienie instalacji”, aby kontynuować instalację WordPress na serwerze.
  Przeglądarka internetowa - Adres URL - Instalacja - Kliknij przycisk Uruchomienie instalacji
 8. Na wyświetlonym ekranie podaj wszystkie wymagane informacje:
  • Tytuł witryny – czyli nazwa Twojej strony WWW, która będzie wyświetlana odwiedzającym, np. przeglądarkach internetowych.
  • Nazwa użytkownika – podaj nazwę użytkownika, z którego będziesz korzystać podczas logowania do panelu administracyjnego Twojej strony WWW.
  • Hasło, dwukrotnie – podaj hasło dostępu, które zostanie przypisane do Twojego użytkownika.
  • Twój e-mail – podaj adres e-mail, który zostanie przypisany Twojemu użytkownikowi. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail, ponieważ jest on stosowany podczas procedury zmiany hasła do konta (np. w sytuacji jego zapomnienia).
  Przeglądarka internetowa - Adres URL - Instalacja - Uzupełnij formularz i kliknij przycisk Zainstaluj WordPressa
 9. Na ekranie powinno wyświetlić się potwierdzenie zakończenia instalacji systemu WordPress.
  Przeglądarka internetowa - Adres URL - Instalacja - Potwierdzenie zakończenia instalacji systemu WordPress - Sukces - Kliknij przycisk Zaloguj się
 10. Kliknij przycisk Zaloguj się, aby po raz pierwszy skorzystać z panelu administracyjnego Twojego WordPressa, którego przed chwilą samodzielnie zainstalowałeś. Dobra robota!
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.