Jak przenieść WordPress na serwer w home.pl?

Przygotowanie do przenoszenia CMS WordPress

Do poprawnego przeniesienia strony WWW pomiędzy serwerami, niezbędne będzie posiadanie zrzutu (pobranych plików) bazy danych MySQL oraz katalogów z plikami strony internetowej. Dodatkowo przydatne mogą okazać się narzędzia wspomagające proces przenoszenia strony, np.:

 • edytor tekstu, np. darmowy Notepadd ++, do odczytu plików konfiguracyjnych WordPress,
 • klient FTP, np. Total Commander, do pobrania i umieszczenia plików strony na serwerze FTP,
 • przeglądarka WWW, np. Firefox, Chrome itp. do uruchomienia Panelu Administracyjnego w home.pl.
Do instalacji i obsługi CMS WordPress polecamy usługę Hosting WordPress SSD zapewniającą wyjątkową wydajność i wysokie parametry bezpieczeństwa. Usługa oferowana jest także z certyfikatem SSL dla lepszej ochrony witryny WWW oraz newralgicznych danych. Sprawdź ofertę, zarejestruj usługę, zadzwoń jeśli masz dodatkowe pytania.

W celu poprawnego przeniesienia strony WWW opartej o CMS WordPress zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami pomocy:

 • Kliknij tutaj, aby sprawdzić konfigurację klienta FTP celem pobrania/umieszczenia plików strony WWW.
 • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak na serwerze w home.pl wykonać eksport bazy danych MySQL do pliku.
 • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak na serwerze w home.pl wykonać import bazy danych z pliku.
 • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej czym jest baza danych MySQL.
Usługi spełniające techniczne wymagania do instalacji/przeniesienia CMS WordPress to: Hosting WordPress SSD Start, Hosting WordPress Profesjonalny, Hosting WordPress Premium, Hosting Start, Hosting Biznes, Hosting Profesjonalny, Hosting Premium,

Przenoszenie strony WWW opartej o CMS WordPress można wykonać na dwa sposoby:

 1. przeniesienie całego katalogu z plikami strony WWW oraz przeniesienie bazy danych MySQL na serwer w home.pl (procedura opisana w poniższym artykule),

   

  lub

 2. wykonanie nowej instalacji WordPress na nowym serwerze, następnie przeniesienie folderu wp-content oraz przeniesienie bazy danych MySQL na nowy serwer.
Pierwszy wariant pozwala na przeniesienie strony jako pełnej kopii (przenosisz wszystko w takim samym stanie – razem z wersją systemu WordpPress), a jedyną modyfikacją jaką wykonujesz po przeniesieniu danych, jest aktualizacja nazwy i hasła do bazy danych w plikach konfiguracyjnych WordPress.

 

Przy drugim wariancie należy wykonać nową instalację systemu WordPress na docelowym serwerze (możesz wybrać na jakiej wersji systemu WordPress będzie funkcjonowała strona WWW po przeniesieniu). Po zainstalowaniu systemu WordPress, należy przenieść katalog wp-content z całą jego zawartością na nowy serwer oraz przeniesienie bazy danych MySQL. Na serwerze w home.pl system CMS WordPress możesz zainstalować na dwa sposoby:

Nie pamiętam nazwy i hasła do bazy danych MySQL w aplikacji WordPress

Dane w postaci nazwy bazy danych, użytkownika bazy danych oraz hasła do bazy danych zapisane są bezpośrednio na serwerze FTP w pliku wp-config.php. Po połączeniu się z serwerem FTP, odszukaj i otwórz plik wp-config.php. Przy pozycjach: DB_USER, DB_NAME, DB_PASSWORD odnajdziesz dane dostępu do bazy danych, z której korzysta Twój sytem WordPress.
WAŻNE! W ramach serwerów w home.pl, nazwa użytkownika i nazwa bazy danych są identyczne. W przypadku migracji serwisu WWW, w polu DB_USER oraz DB_NAME należy wskazać taką samą nazwę bazy danych.

Przenoszenie CMS WordPress z zewnętrznego serwera do home.pl

Zgodnie z powyższymi informacjami, w celu przeniesienia CMS WordPress od innego usługodawcy serwera do home.pl, niezbędne będzie pobranie z poprzedniego serwera:

 • bazy danych MySQL,
 • plików strony WWW (z serwera FTP).
 • Jeśli nie posiadasz dostępu do w/w elementów, skontaktuj się z dostawcą usługi hostingowej lub informatykiem. Home.pl nie świadczy wsparcia w zakresie obsługi usług zewnętrznych.
 • Jeśli posiadasz powyższe dane lub masz do nich bieżący dostęp i możesz je pobrać, przejdź do punktu 2 poniższej instrukcji (w celu umieszczenia plików na docelowym serwerze w home.pl).

Przenoszenie CMS WordPress pomiędzy serwerami do home.pl

 1. Eksport bazy danych i plików strony WWW ze „starego” serwera.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak wykonać eksport bazy danych.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak skonfigurować połączenie FTP.

  Po wykonaniu eksportu bazy danych oraz zrzutu plików/katalogu strony na lokalny dysk komputera, możesz przejść do kolejnego kroku, jakim jest umieszczenie wszystkiego na „nowym” serwerze.

 2. Import bazy danych i plików strony WWW na „nowy” serwer w home.pl
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak założyć nową bazę danych MySQL.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak wykonać import bazy danych.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak skonfigurować połączenie FTP.

  W przypadku usług: Hosting WordPress SSD Start, Hosting WordPress Profesjonalny, Hosting WordPress Premium, Hosting Biznes, Hosting Profesjonalny lub Hosting Premium, podczas połączenia FTP umieść katalog ze stroną WWW na serwerze w środku katalogu /public_html. Ze względów bezpieczeństwa, oraz zachowania porządku na serwerze FTP, pliki stron WWW sugerujemy umieszczać w podkatalogach. Umieszczenie w ten sam sposób kilku stron WWW pozwoli na prosty dostęp do plików i zarządzanie stronami.

 3. Zaloguj się na serwer FTP, na na który przeniosłeś pliki oraz bazę danych strony WWW. Następnie odszukaj plik wp-config.php w katalogu strony WWW. Jego edycji możesz dokonać za pomocą darmowego edytora tekstu Notepadd++.

  Plik wp-config.php po przeniesieniu „nowy” serwer, powinien zawierać dane konfiguracyjne bazy danych, utworzonej jeszcze na poprzednim „starym” serwerze. Konieczna będzie aktualizacja pliku konfiguracyjnego i wskazanie nazwy i hasła dostępu do nowej bazy danych.

  Serwer FTP - Widok FTP - Odszukaj Plik wp-config.php

  WAŻNE! Podczas tworzenia lub edycji bazy danych niemożliwe jest samodzielne zdefiniowanie całej jej nazwy. Zwróć uwagę, że w nazwie bazy danych występuje element stały, którego nie możesz zmienić. Pamiętaj, że nazwa bazy danych na „nowym” serwerze, nie musi być taka sama jak na „starym”. Wystarczy, że na nowym serwerze w pliku konfiguracyjnym podasz nazwę i hasło do „nowej” bazy danych.

  W pliku konfiguracyjnym odszukaj wiersze opisane jako DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD:

  Serwer FTP - Widok FTP - Plik wp-config.php - Odszukaj wiersze opisane jako DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD

  W celu poprawnego skonfigurowania przeniesionej strony WWW z nową bazą danych, w polach DB_NAME, DB_USER oraz DB_PASSWORD wpisz dane nowej bazy danych.

 4. Po wykonaniu odpowiednich zmian w pliku wp-config.php, przypisz domenę do serwera w home.pl i przekieruj ją właściwy podkatalog, w którym znajdują się pliki ze stroną WWW:
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak przypisać domenę do serwera (domena opłacana w home.pl).
  • Kliknij tutaj,aby sprawdzić jak przypisać domenę do serwera (domena opłacana u innego operatora).
WAŻNE! Zmiany dotyczące ustawień domeny powinny być widoczne (odświezyć się) w ciągu kilkunastu minut. W przypadku domen delegowanych od zewnętrznego operatora na DNS home.pl, zmiany mogą widoczne nawet po 30h. Jest to czas propagacji domeny w sieci Internet.
Jeśli przenoszona strona WWW, zarówno na poprzednim jak i nowym serwerze będzie działa pod tym samym adresem domeny, wprowadzone zmiany nie wymagają dodatkowej konfiguracji.

 

W przypadku, jeśli wraz ze zmianą serwera, ulega zmianie adres strony WWW (zmienia się główna domena, pod którą serwis funkcjonował), należy w bazie danych MySQL wprowadzić nowy adres URL strony WWW. Najprostszą metodą jest skorzystanie ze specjalnej wtyczki, która zaktualizuje za nas adres domeny w bazie danych (np. Velvet Blues Update URLs lub Search and Replace). Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zalogować się do phpMyAdmin, aby mieć możliwość zarządzania bazą danych.
WAŻNE! home.pl nie udziela wsparcia technicznego w zakresie edycji zawartości baz danych. Wiele przydatnych informacji m.in. o aktualizacji URL w bazie danych, znajdziesz na stronach oficjalnego wsparcia WordPress.

Przenoszenie CMS innych niż WordPress

W większości przypadków wszystkie strony WWW oparte o oprogramowanie CMS (np. Joomla!, WordPress, Drupal) przenosi się w ten sam sposób – poprzez przeniesienie bazy danych oraz plików strony WWW. Niezbędnym elementem jest prawidłowe skonfigurowanie bazy danych z plikami konfiguracyjnymi strony WWW.
Pamiętaj, że oprogramowanie CMS jest oprogramowaniem zewnętrznym, dla którego home.pl nie świadczy wsparcia technicznego w zakresie obsługi i konfiguracji. W przypadku wątpliwości lub uwag dotyczących działania strony WWW, sugerujemy odnieść się do dokumentacji oprogramowania lub skontaktować się z jego autorami.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.