Przenoszenie WordPressa na inny serwer

SPIS TREŚCI

Przygotowanie do przenoszenia WordPressa na inny serwer

Poniżej znajdziesz instrukcję samodzielnego przeniesienia WordPressa na inny serwer. Jeśli chcesz, możemy wykonać przeniesienie za Ciebie. Zapoznaj się z ofertą migracji

Do poprawnego przeniesienia WordPressa na inny serwer niezbędne będzie posiadanie zrzutu (pobranych plików) bazy danych MySQL oraz katalogów z plikami strony internetowej. Dodatkowo przydatne mogą okazać się narzędzia wspomagające proces przenoszenia WordPressa na inny serwer, np.:

  • edytor tekstu, np. darmowy Notepad++ — do odczytu plików konfiguracyjnych WordPress,
  • klient FTP, np. Total Commander — do pobrania i umieszczenia plików strony na serwerze FTP,
  • przeglądarka WWW, np. Firefox, Chrome itp. — do uruchomienia Panelu klienta w home.pl.
Do instalacji i obsługi CMS WordPress polecamy usługę Hosting WordPress SSD zapewniającą wyjątkową wydajność i wysokie parametry bezpieczeństwa. Usługa oferowana jest także z certyfikatem SSL dla lepszej ochrony witryny WWW oraz newralgicznych danych. Sprawdź ofertę, zarejestruj usługę lub zadzwoń jeśli masz dodatkowe pytania.

W celu poprawnego przeniesienia WordPressa na inny serwer zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami:

  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak skonfigurować klienta FTP w celu pobrania lub umieszczenia plików strony WWW na serwerze.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak na serwerze w home.pl wyeksportować bazy danych MySQL do pliku.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak na serwerze w home.pl zaimportować bazy danych z pliku.
  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat baz danych MySQL.
Usługi spełniające techniczne wymagania do instalacji lub przeniesienia WordPressa na inny serwer to Hosting WordPress SSD Start, Hosting WordPress SSD Profesjonalny, Hosting WordPress SSD Premium, Hosting Start, Hosting Biznes, Hosting Profesjonalny oraz Hosting Premium.

Przenoszenie WordPressa na inny serwer można wykonać na dwa sposoby:

  1. przenoszenie całego katalogu z plikami strony WWW oraz bazy danych MySQL na serwer w home.pl (opisane w tym artykule),

     

    lub

  2. wykonanie nowej instalacji WordPressa na innym serwerze, następnie przeniesienie folderu wp-content oraz przenoszenie bazy danych MySQL na nowy serwer.
Pierwsza opcja pozwala na przenoszenie WordPressa na inny serwer jako pełną kopię (przenosisz wszystko w takim samym stanie — razem z wersją systemu WordPress), a jedyną modyfikacją, jaką wykonujesz po przeniesieniu danych, jest aktualizacja nazwy i hasła do bazy danych w plikach konfiguracyjnych WordPress.

 

Przy drugim wariancie należy wykonać nową instalację systemu WordPress na docelowym serwerze (możesz wybrać, na jakiej wersji systemu WordPress będzie funkcjonowała strona WWW po przeniesieniu). Po zainstalowaniu systemu WordPress należy przenieść bazę danych MySQL oraz katalog wp-content z całą jego zawartością na nowy serwer. W home.pl system CMS WordPress możesz zainstalować na dwa sposoby:

Nie pamiętam nazwy i hasła do bazy danych MySQL w aplikacji WordPress

Nazwy bazy danych i użytkownika oraz hasło zapisane są bezpośrednio na serwerze FTP w pliku wp-config.php. Po połączeniu się z serwerem FTP odszukaj i otwórz plik wp-config.php. Przy pozycjach: DB_USER, DB_NAME, DB_PASSWORD znajdziesz dane dostępu do bazy danych, z której korzysta Twój system WordPress.
WAŻNE! Na serwerach home.pl nazwa użytkownika i nazwa bazy danych są identyczne. W przypadku migracji serwisu WWW, w polu DB_USER oraz DB_NAME musisz wskazać taką samą nazwę bazy danych.

Przenoszenie WordPressa na inny serwer (z zewnątrz do home.pl)

Przenoszenie WordPressa na inny serwer (od innego usługodawcy do home.pl) możesz rozpocząć po pobraniu z poprzedniego serwera:

  • bazy danych MySQL,
  • plików strony WWW (z serwera FTP).
  • Jeśli nie masz dostępu do tych elementów, skontaktuj się z dostawcą usługi hostingowej lub informatykiem. home.pl nie świadczy wsparcia w zakresie obsługi usług zewnętrznych.
  • Jeśli masz już powyższe dane lub dostęp do nich i możesz je pobrać, przejdź do punktu 2. poniższej instrukcji (w celu umieszczenia plików na docelowym serwerze w home.pl).

Przenoszenie WordPressa na inny serwer (między hostingami w home.pl)

  1. Eksport bazy danych i plików strony WWW ze „starego” serwera.
    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak wykonać eksport bazy danych.
    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować połączenie FTP.

    Wykonaj eksport bazy danych i pobierz pliki lub katalogi strony na lokalny dysk. Następnie umieść je na „nowym” serwerze.

  2. Import bazy danych i plików strony WWW na „nowy” serwer w home.pl
    • Kliknij tutaj i dowiedz się, jak założyć nową bazę danych MySQL.
    • Kliknij tutaj i sprawdź, jak skonfigurować połączenie FTP.
    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak wykonać import bazy danych.

    W przypadku usług: Hosting WordPress SSD Start, Hosting WordPress SSD Profesjonalny, Hosting WordPress SSD Premium, Hosting Biznes, Hosting Profesjonalny lub Hosting Premium, podczas połączenia FTP umieść katalog ze stroną WWW na serwerze w środku katalogu /public_html. Ze względów bezpieczeństwa oraz w celu zachowania porządku na serwerze FTP, pliki stron WWW sugerujemy umieszczać w podkatalogach. Umieszczenie w ten sam sposób kilku stron WWW pozwoli na prosty dostęp do plików i zarządzanie stronami.

  3. Zaloguj się na serwer FTP, na którym znajdują się przeniesione pliki oraz baza danych strony WWW. Następnie odszukaj plik wp-config.php w katalogu strony WWW. Możesz go edytować za pomocą darmowego edytora tekstu Notepad++.

    Plik wp-config.php po przeniesieniu na „nowy” serwer powinien zawierać informacje konfiguracyjne bazy danych, utworzonej jeszcze na „starym” serwerze. Konieczna będzie aktualizacja pliku konfiguracyjnego oraz wskazanie nazwy i hasła dostępu do nowej bazy danych.

    Serwer FTP - Widok FTP - Odszukaj Plik wp-config.php

    WAŻNE! Podczas tworzenia lub edycji bazy danych niemożliwe jest samodzielne zdefiniowanie jej całej nazwy. Zwróć uwagę, że w nazwie bazy danych występuje element stały, którego nie możesz zmienić. Pamiętaj, że nazwa bazy danych na „nowym” serwerze nie musi być taka sama, jak na „starym”. Wystarczy, że na „nowym” serwerze w pliku konfiguracyjnym podasz nazwę i hasło do „nowej” bazy danych.

    W pliku konfiguracyjnym odszukaj wiersze opisane jako DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD:

    Serwer FTP - Widok FTP - Plik wp-config.php - Odszukaj wiersze opisane jako DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD

    W celu poprawnego skonfigurowania przeniesionej strony WWW z nową bazą danych, w polach DB_NAME, DB_USER oraz DB_PASSWORD wpisz dane nowej bazy. Zwróć także uwagę na pole DB_HOST i upewnij się, że widnieje tam 'localhost’ (jeśli instalacja korzysta z bazy MySQL 5.7) bądź 'mysql8′ (w przypadku MySQL 8.0).

Przenoszenie WordPressa na inny serwer. Jak przenieść WordPress na inną domenę?

  1. Po wykonaniu odpowiednich zmian w pliku wp-config.php przypisz domenę do serwera w home.pl i przekieruj ją na właściwy podkatalog, w którym znajdują się pliki ze stroną WWW:
    • Kliknij tutaj i dowiedz się, jak przypisać domenę do serwera (dla domen opłacanych w home.pl).
    • Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak przypisać domenę do serwera (dla domen opłacanych u innych operatorów).
WAŻNE! Zmiany dotyczące ustawień domeny powinny być widoczne w ciągu kilkunastu minut. W przypadku domen delegowanych od zewnętrznego operatora na DNS home.pl zmiany mogą widoczne nawet po 30 godzinach. Jest to tzw. czas propagacji domeny w internecie.
Jeśli przenoszona strona WWW, zarówno na poprzednim jak i nowym serwerze, będzie działa pod tym samym adresem domeny, wprowadzone zmiany nie wymagają dodatkowej konfiguracji.

 

W przypadku, gdy wraz ze zmianą serwera, modyfikacji ulega adres strony WWW (zmienia się główna domena, pod którą serwis funkcjonował), w bazie danych MySQL należy wprowadzić nowy adres URL strony WWW. Najprostszą metodą jest skorzystanie ze specjalnej wtyczki, która zaktualizuje za nas adres domeny w bazie danych (np. Velvet Blues Update URLs lub Search and Replace).
Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak zalogować się do phpMyAdmin i zarządzać bazą danych.
WAŻNE! home.pl nie udziela wsparcia technicznego w zakresie edycji zawartości baz danych. Wiele przydatnych informacji, m.in. o aktualizacji URL w bazie danych, znajdziesz na stronach oficjalnego wsparcia WordPressa.

Przenoszenie innych CMS-ów niż WordPress

W większości przypadków wszystkie strony WWW oparte o CMS-y (np. Joomla!, WordPress, Drupal) przenosi się w ten sam sposób — poprzez migrację bazy danych i plików strony WWW. Niezbędnym elementem jest wprowadzenie odpowiednich ustawień bazy danych z plikami konfiguracyjnymi strony WWW.
Pamiętaj, że WordPress jest oprogramowaniem zewnętrznym, dla którego home.pl nie świadczy wsparcia technicznego w zakresie obsługi i konfiguracji. W przypadku wątpliwości lub uwag dotyczących działania strony WWW sugerujemy odnieść się do dokumentacji oprogramowania, lub skontaktować się z jego autorami.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.