Ile stron internetowych WordPress mogę zainstalować na hostingu?

Strony internetowe utworzone w systemie zarządzania treścią WordPress działają w oparciu o pliki, tj. serwer FTP oraz bazy danych SQL. Potrzebują miejsca na serwerze FTP, aby przechowywać dane o strukturze strony, grafice, stylu, itp. a jednocześnie korzystają z bazy danych, przechowując w niej treści (zawartość). To powoduje, że system CMS jest niezawodnym i bardzo rozwojowym systemem zarządzania treścią strony internetowej.

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

Decydując się na wybór usługi hostingowej dla systemów CMS WordPress, należy poza jego wydajnością, często określoną parametrami bezpieczeństwa, zwrócić uwagę także na pojemność usługi oraz dostępność baz danych – typ oraz ilości. Od tego zależeć będzie, ile stron internetowych opartych o system CMS WordPress (lub inne systemy CMS) będziesz mógł uruchomić na jednej usłudze hostingowej.

Ile miejsca zajmuje strona internetowa?

Wiesz już, że CMS WordPress do działania strony internetowej potrzebuje miejsca na pliki strony internetowej oraz bazy danych. O ile w teorii możemy założyć, że strona internetowa nie zajmuje dużo miejsca, gdyż składa się z kilku grafik i tekstu, to w praktyce może okazać się, że jest inaczej.

Na ilość zajętego przez stronę internetową miejsca wpływa to, co znajduje się na stronie internetowej. Tak naprawdę zależy to wyłącznie od zawartości Twojej witryny. Większość witryn internetowych WordPress ma średnio około 100-200 MB, a jedna strona zajmuje około 1-2 MB. Ale czy tyle samo zajmuje Twoja strona? Trudno to określić nie znając faktycznej wartości danych.  Warto mieć zapas miejsca na wypadek szybkiego rozwoju strony internetowej, a jednocześnie pamiętać o optymalizacji witryny i minimalizowania, np. rozmiaru plików graficznych.

Podstrony większe niż 2 MB są całkowicie niepraktyczne gdyż rozmiar ten będzie przekładał się na długi czas ładowania witryny w przeglądarce. To samo dotyczy wysokiej jakości grafik skalowanych do miniatur i używanych na potrzeby małych przycisków. To zniechęci użytkownika ale może też wpłynąć na inny parametr, jakim jest pakiet transferu danych Twojego usługodawcy hostingowego. Nie inaczej jest z rozmiarem bazy danych, której gabaryt będzie przekładał się na czas przetwarzania danych, np. w sklepie internetowym może to znacznie utrudnić zakupu.

Podobnie jest w przypadku bazy danych, która może przyjmować wiele rozmiarów w zależności od ilości danych, jakie przechowuje. Maksymalny rozmiar bazy danych to kolejny parametr, który może Cię ograniczyć w rozwoju. W home.pl nie jest on egzekwowany, ale nie oznacza to, że wielkogabarytowe bazy danych (kilka GB i więcej) będą dobrze wpływały na działanie strony internetowej. Takie witryny mogą wymagać rozwiązań dedykowanych.

Ile stron internetowych WordPress mogę zainstalować na hostingu?

Ilość stron internetowych opartych o system CMS WordPress zależy od tego, ile miejsca zajmują na serwerze FTP oraz z ilu baz danych korzystają. Pamiętaj też, że wyczerpanie niektórych parametrów nie oznacza, że nie możesz tworzyć stron w innym środowisku, np. HTML bez obsługi baz danych. Ważne jest także określenie, jaki ruch generują witryny internetowe, a co za tym idzie, w jakim stopniu zużywają most hostingu.

Jaki hosting wybrać dla CMS WordPress?

Poniżej znajdziesz przykładową ofertę na Hosting stron WWW do obsługi CMS WordPress. Zwróć szczególną uwagę na parametry: pojemność, baza danych oraz ilość instalacji WordPress.

  1. Hosting stron internetowych< czyli podstawowa oferta hostingu w home.pl to od 70 GB do nawet 2 TB pojemność oraz 25 baz danych, a nawet brak limitu dla wyższych pakietów. Możemy więc przyjąć, że w ramach usługi Hosting Start możesz uruchomić nawet 25 instalacji CMS WordPress. To 25 różnych stron internetowych. Pamiętaj, że przedstawiona oferta dotyczy hostingu współdzielonego. W miarę rozwoju witryny i wzrostu odwiedzalności może być konieczne zwiększenie parametrów bezpieczeństwa poprzez zmianę typu usługi na wyższą lub nawet skorzystanie z rozwiązań dedykowanych.
  2. Przykładowa oferta na hosting stron internetowych

  3. Hosting WordPress SSD to rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników, którzy od razu oczekują wzmocnionej wydajności, wyższych parametrów bezpieczeństwa, szybszych dysków pamięci. Hosting dedykowany do obsługi CMS jest droższy, a jego pojemność mniejsza. Działa on oparciu o nowoczesne rozwiązania, m.in. dysku SSD. Parametry bezpieczeństwa sprawiają, że nawet wysoko pozycjonowane strony o dużej odwiedzalności będą działały szybko i bez przerwy. W przykładowej ofercie Hosting WordPress SSD Start pozwoli Ci obsłużyć do 5 instalacji CMS WordPress, ale Hosting WordPress SSD Profesjonalny już do 50 instalacji CMS WordPress, 50 niezależnych stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku hostingu stron WWW, podstawowej oferty, w miarę rozwoju serwisów może koniecznym być przejście na wyższe pakiety usług lub skorzystanie z rozwiązań dedykowanych.

Przykładowa oferta na hosting dedykowany do obsługi CMS WordPress

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie