W odróżnieniu od wpisów strony WordPress dedykowane są treściom „statycznym” w których data publikacji schodzi na plan drugi, co nie oznacza, że nie widoczne treści nie muszą być aktualizowane. Strony prezentują zwykle treści ponadczasowe, aktualne przez cały okres ich widoczności, dlatego stosowane są zwykle jako strony informacyjne. Używaj stron, aby opisać profil działalności firmy, jej historię, ofertę, zakres świadczonych usług oraz umieść na nich formularze kontaktowe.
Użytkownicy przeglądający witrynę i kolejne jej strony, zawsze będą mogli je zobaczyć, bez względu na to kiedy odwiedzą Twoją stronę internetową. Te treści pozostaną z Tobą na długo, ale nie myl ich ze wpisami publikowanymi w tym samym CMS. Wpisy, czyli posty dedykowane są treściom dynamicznym, tj. takim, które mogą być ważne i aktualne w chwili publikacji, ale jutro nie mieć znaczenia. Dlatego posty stanowią podstawę działania blogów oraz stron z newsami.
Jak utworzyć i opublikować nową stronę w WordPress?
Od chwili zainstalowania i pierwszego logowania do CMS WordPress możesz tworzyć nowe strony. Strony nie posiadają tagów ani nie są przypisane do żadnej kategorii. Możesz jednak budować ich hierarchię, a więc układać wg. określonej kolejności, zagnieżdżać lub tworzyć grupy stron. Sama edycja treści (zawartości) strony nie różni się zwykle niczym od edycji wpisów.
- Zaloguj się do panelu administratora WordPress
- Przejdź do sekcji Strony po lewej stronie ekranu.
- Możesz od razu najechać kursorem na przycisk Strony i wybrać Dodaj nową lub kliknąć Strony, a następnie przeglądać opublikowane treści i dodawać nowe.
- Utwórz stronę WordPress. Uzupełnij temat, treść oraz dodaj interesujące Cię bloki treści, np. galerię, film, zdjęcie, nagłówki.
- W zakładce Atrybuty strony znajdziesz dodatkowe parametry jak ustawienia strony nadrzędnej oraz kolejności. To one odpowiadają za tworzenie hierarchii stron WordPress.
- Opublikuj stronę WordPress.
Tworzenie nowej strony WordPress jest bardzo proste i właśnie opublikować pierwsze informacje.
Jak zarządzać hierarchią (kolejnością) stron w WordPress?
- Zaloguj się do panelu administratora WordPress
- Przejdź do sekcji Strony po lewej stronie ekranu.
- Możesz od razu najechać kursorem na przycisk Strony i wybrać Dodaj nową lub kliknąć Strony, a następnie przeglądać opublikowane treści i dodawać nowe.
- Podczas redagowania lub edycji strony po prawej stronie ekranu znajdziesz dodatkowe opcje Rodzic / Strona nadrzędna i kolejność.
- Wybierz z rozwijanej listy, który artykuł jest nadrzędny względem edytowanego. Możesz także zmienić jego kolejność w danej gałęzi.
- Opublikuj stronę WordPress.
Rodzic (klasyczny edytor WordPress) lub Strona nadrzędna, to strona nadrzędna w stosunku do tej, którą aktualnie edytujesz (lub tworzysz). Określając strony nadrzędne / rodziców, możesz układać je w hierarchicznej strukturze. Będzie ona odgrywała rolę podczas zarządzania treściami po stronie panelu oraz przy budowaniu menu / paska nawigacji. Nie oznacza to jednak, że przypisanie stron w określonej kolejności zamyka Ci możliwość spersonalizowania menu strony. To możesz zrobić wg. dowolnej kolejności, także z użyciem innych elementów jak wpisy, a nawet adresy URL do zew. witryn internetowych.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.