Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?

Dobrze zbudowane menu stanowi część skutecznej nawigacji po stronie internetowej, która ma decydujący wpływ na zainteresowanie użytkowników oraz ich utrzymanie na stronie. W przypadku wielu serwisów internetowych, w tym także sklepów internetowych, dobrze skonstruowane menu ale też dobrze wyglądające, może zadecydować o sfinalizowaniu transakcji. Menu pozwala na sprawną nawigację na stronie, daje dostęp do odpowiednich stron ale też pokazuje po raz pierwszy, co masz do zaoferowania.

Korzystając z CMS WordPress możesz tworzyć rozbudowane menu składające się z kategorii, wpisów, stron oraz linków zewnętrznych, kierujących bezpośrednio, np. do stron Twoich kontrahentów. Do utworzenia efektywnego a przede wszystkim prostego w obsłudze menu nawigacji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych wtyczek.  Powinieneś wiedzieć, że skuteczne i Dobrze zaprojektowane menu stanowi klucz do zwiększenia konwersji a jednocześnie zmniejszenia współczynnika odrzuceń, stanowiącego zmorę wielu firm.

CMS WordPress umożliwia tworzenie samego menu. Od tego jak będzie ono finalnie wyglądało zadecyduje struktura menu (zagnieżdżenie podkategorii) lub szablon z którego będziesz korzystał. Możesz więc tworzyć typowe paski nawigacji składające się z kilku pozycji, które nie rozwijają żadnych dodatkowych opcji lub tworzyć rozbudowane drzewa kategorii ukrywające się pod poszczególnymi przyciskami.

Menu rozwijane na stronie internetowej WordPress

Przykładowe menu: rozwijane, rozbudowane, zawierające odnośniki do kolejnych kategorii lub wpisów.

Statyczny pasek nawigacji na stronie internetowej WordPress

Przykładowe proste menu, jednopoziomowe, zwane często paskiem nawigacji.

Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?

Z tego artykułu dowiesz się jak utworzyć rozwijane menu za pomocą narzędzi dostępnych bezpośrednio w CMS WordPress, bez instalowania dodatkowych rozszerzeń. Rozwiązanie umożliwia tworzenie rozbudowanych menu używanych w górnym pasku nawigacji, bocznym, a także w innych miejscach witryny, w których szablon umożliwia dodanie takich elementów, np. za pomocą widgetów.

 1. Przejdź do sekcji Wygląd> Menu  na pulpicie nawigacyjnym WordPress.
 2. Kliknij Utwórz nowe menu aby rozpocząć pracę z nowym rozwijanym menu. Ten widok może nieco różnić się w zależności od używanego szablonu. Nazwij nowe menu i Zapisz je.
  Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?
 3. W kolejnych krokach będziesz mógł m.in. skorzystać z opcji Wybierz menu do edycji. Po rozwinięciu listy zobaczysz wszystkie utworzone do tej pory menu. Możesz mieć wiele menu na różne okazje i zmieniać je wg. potrzeby.
 4. Po lewej stronie ekranu znajdziesz kluczową do budowania menu sekcję: Dodaj element menu. W tym miejscu znajdziesz Strony, Wpisy, Kategorie (wpisów) oraz będziesz mógł dodać własne odnośniki URL. Liczba elementów (typów) zmieni się w zależności od uruchomionych dodatków.
  Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?
 5. Zaznacz elementy które będą tworzyły określone menu, jego kategorie główne lub podkategorie. Kliknij Dodaj do menu.
 6. Złap i przeciągnij poszczególne elementy menu aby tworzyć drzewo kategorii i podkategorii, itp.. W ten sposób utworzysz rozwijane menu WordPress zagnieżdżając kolejne podkategorie pod kategoriami głównymi.
  Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?
 7. Edytuj wybrany element aby zmienić jego nazwę widoczną w menu. Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?
 8. Tworzone w ten sposób menu składa się z klikalnych elementów. Jeśli chcesz utworzyć pusty element, będący wyłącznie, np. nazwą kategorii menu, użyj elementu Własny odnośnik, w polu link wprowadź znak # i nazwij element, np. MENU. W ten sposób możesz zamknąć całe utworzone wyżej menu (drzewo kategorii i podkategorii WordPress) w jednym elemencie.
  Jak utworzyć menu rozwijane w WordPress?
 9. Po skonfigurowaniu własnego menu rozwijanego WordPress  możesz przystąpić do jego publikacji na stronie internetowej.
 10. Skorzystaj z dostępnych opcji. Ich ilość może zmieniać się w zależności od użytego szablonu, który posiada „wbudowane” miejsca do publikowania menu. Domyślnie większość szablonów posiada sekcję Main menu (główne menu widoczne w pasku nawigacji strony). Dodatkowo mogą pojawić się opcję Footer menu (menu w stopce strony internetowej) czy Left/Right/Center menu.
  Automatyczne dodawanie elementów do nowego menu
 11. Zapisz menu.

Utworzyłeś własne menu, w każdej chwili możesz je edytować. Pamiętaj o zapisaniu zmian jeśli mają one być widoczne na stronie internetowej. W sekcji Wygląd > Menu możesz także dowolnie przełączać się między wieloma utworzonymi menu WordPress, np. wg. okazji i potrzeb. Możesz też szybko uruchamiać je w poszczególnych lokalizacjach.

Aby zmienić położenie menu lub wybrać inne menu do szablonu, przejdź do opcji: Zarządzaj rozmieszczeniem.

Zarządzanie rozmieszczeniem Menu WordPress

W tym widoku wybierz które menu ma być widoczne w której lokalizacji. Zwróć uwagę, że dostępne tu opcje nie uwzględniają dodawania menu jako widgetu. To możesz zrobić w sekcji Wygląd > Widgety. 

Informacje dodatkowe:

 

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.