Publikowanie stron i wpisów WordPress jest bardzo proste. Po prostu utwórz nowy wpis, dodaj temat i treść, a następnie kliknij przycisk Publikuj. Treść jest już widoczna w Internecie. To instrukcja dla Ciebie, jeśli chcesz aby publikowane treści były zawsze widoczne w sieci dla wszystkich. Powinieneś też wiedzieć, że możesz zmienić szybko dostępność treści poprzez zmianę statusu np. z publicznego na prywatny. Możesz je także zabezpieczyć hasłem. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje dot. widoczności wpisów WordPress. W tym możliwości zastosowania tej funkcji w praktyce przy tworzeniu własnej witryny internetowej, sklepu czy wewnętrznej witryny, bazy wiedzy, firmy.
SPIS TREŚCI
Stany dostępności wpisów – informacje podstawowe
Treści tworzone w CMS WordPress od chwili dodania nowego wpisu lub strony, ale jeszcze przez ich opublikowaniem otrzymują status szkicu. Szkic to nic innego jak notatka z tworzonego artykułu, a więc nie jest on fizycznie treścią dostępną w WordPress a jedynie zbiorem treści, nie mającym żadnego odniesienia do innych publikowanych artykułów. Szkic powstanie automatycznie gdy zaczniesz wpisywać treść. Możesz też ręcznie zapisać szkic korzystając z dedykowanego przycisku.
W chwili kiedy po raz pierwszy zapiszesz wpis lub stronę nadasz jej jeden z trzech statusów dostępności. Dopiero wtedy zaczną one funkcjonować jako pełnowartościowa treść w CMS WordPress. Otrzymają unikalny adres URL i w zależności od przyznanego im statusu, będą widoczne w sieci. Opcjonalnie tylko wewnątrz witryny, a więc i tak będą dostępne dla innych użytkowników. Ustawienia statusów wpisów, w tym szkiców ma duże znaczenie w momencie, w którym posiadasz wielu użytkowników witryny. Ci dodatkowo mają przypisane różne role użytkownika. Role użytkownika ograniczają lub nadają dostęp do różnych funkcji i obszarów panelu administratora, w tym również uwzględniają dostępność niektórych treści, np. prywatnych.
Zmiana stanów dostępności wpisów i stron WordPress stwarza duże możliwości do rozwoju witryny internetowej lub przekształcenia ją w magazyn treści. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów, które mogą Cię zainteresować i pozwolą lepiej wykorzystać potencjał tego popularnego CMS jakim jest WordPress:
- Blog informacyjny: to jeden z popularniejszych typów witryn. Zarządzanie takim blogiem jest równie łatwe co tworzenie treści. Dodając wielu użytkowników i przypisując im różne role, nie tylko pozwolisz każdemu tworzyć nowe treści, ale wykorzystasz w pełni statusy widoczności wpisów, które będą wymagały sprawdzenia przed publikacją,
- Prywatny blog: prywatny ale nie publicznie dostępny, dzięki zabezpieczeniu wpisów hasłami lub pozostawieniu ich w statusie prywatne, możesz zezwolić na dostęp do nich określonej grupie użytkowników tworząc im konta dostępu,
- Zamknięte forum: zamień się w moderatora i zarządzaj użytkownikami oraz treściami jakie oni publikują wewnątrz witryny. Zabezpieczenie hasłem, prywatne wpisy oraz unikalne konta użytkowników pozwolą zamienić CMS WordPress w forum dyskusyjne,
- Baza wiedzy dla pracowników: podobnie jak w przypadku prywatnych blogów, zamkniętego forum, tak samo tworząc bazę wiedzy możesz ograniczyć jej widoczność. My również korzystamy z tego rozwiązania, udostępniając naszym pracownikom świeże informacje o zmianach, ofertach ale również instrukcje, które później mogą pomóc Tobie w czasie rozmowy z konsultantem lub przy obsłudze naszych usług.
Dostępne stany widoczności wpisów
Podczas publikowania treści WordPress będziesz miał możliwość skorzystania z trzech stanów dostępności:
- Publiczny — wpis będzie widoczny dla wszystkich i wysłany e-mailem do Twoich obserwujących.
- Prywatny — post będzie widoczny tylko dla redaktorów i administratorów bloga. Posty prywatne nie są widoczne w Czytniku, kanałach ani w wynikach wyszukiwania. Nie jest również wysyłany pocztą elektroniczną do Twoich obserwujących.
- Chroniony hasłem — wpis będzie chroniony wybranym hasłem. Obserwatorzy nadal otrzymają powiadomienie e-mail o tym nowym poście, ale tylko ci, którzy mają hasło, mogą go wyświetlić.
Po zaktualizowaniu ustawień widoczności posta lub strony kliknij przycisk Aktualizuj lub Opublikuj , aby wprowadzić zmiany.
Dodatkowy stan jaki możesz ustawić dla publikowanego wpisu to Oczekuje na ocenę. Umożliwia on oznaczanie postów, które mogą wymagać sprawdzenia przez innych autorów lub redaktorów w Twojej witrynie . Ten status dodaje wiadomość Oczekujące na sprawdzenie obok tytułu na liście postów, aby inni autorzy wiedzieli, że muszą sprawdzić wersję roboczą.
W tym stanie wpis może być publiczny, ale wewnątrz panelu będzie dawał sygnał swoim statusem, że wciąż może wymagać edycji. Jeśli Twoją witryną zarządza wiele osób, warto wpisy wymagające sprawdzenia pozostawić jako prywatne. Da to pewność, że po tym jak je opublikujesz, będą stanowiły wartość dla użytkownika i będą pozbawione błędów.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.