Jak utworzyć spis treści we wpisie WordPress?

Spis treści w witrynie internetowej często kojarzony jest z paskiem nawigacji. Chociaż to menu strony oferujące dostęp do najważniejszych działów tematycznych. Jednak we wpisach i bezpośrednio na stronach WordPress spis treści odgrywa równie ważną rolę. Porządkuje i daje dostęp do kolejnych treści umieszczonych już na  konkretnych stronach witryny. Ten z pozoru mało istotny element, stanowi dziś bardzo ważny mechanizm działania wpisu, pozwalając użytkownikom od razu przejść, np. do rozwiązania ich problemu, jeśli np. nie interesuje ich część teoretyczna.

SPIS TREŚCI

Spis treści WordPress – informacje podstawowe

Przykładem dobrze działających spisów treści jest Centrum Pomocy, gdzie staramy się, abyś w każdym publikowanym artykule, poza prostą instrukcją, znalazł również definicje dla najważniejszych zagadnień oraz wprowadzenie. Takie informacje nie będą potrzebne osobom technicznym, ale mogą być bardzo przydatne początkującym użytkownikom usług. W celu zapewnienia szybkiego dostępu do poszczególnych sekcji artykułów tworzymy właśnie spis treści.

Powodów, dla których możesz chcieć utworzyć spis treści, może być znacznie więcej, czasami artykuł jest po prostu bardzo długi. Spis treści ułatwia użytkownikom przechodzenie do poszczególnych jego fragmentów. Istnieje jeszcze jeden ważny powód dla którego, możesz od teraz chcieć tworzyć spisy treści. Pomaga on w SEO WordPress, ponieważ Google używa spisów treści, dodając linki w wynikach wyszukiwania.

Do obsługi i instalacji witryny opartej na CMS WordPress zalecamy skorzystanie z oferty dedykowanej usługi hostingowej: Hosting WordPress SSD. Odpowiada on potrzebom witryn WordPress, dostarczając im wysoką wydajność, obsługę LiteSpeed, a w przypadku wyższych pakietów także dedykowany adres IP. 

Dodawanie spisu treści w CMS WordPress nie wymaga wiedzy technicznej. Dodaj blok Lista, aby utworzyć całą strukturę menu. Możesz tworzyć główne sekcje i podsekcje menu. Następnie podlinkuj poszczególne sekcje listy do tzw. kotwic. Kotwice możesz utworzyć w dowolnym bloku, nadając im unikalne nazwy. W poniższej instrukcji znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, aby utworzyć dobrze działający spis treści WordPress.

Jak utworzyć spis treści we wpisie WordPress?

Tworzenie spisu treści jest proste z blokiem Lista. Skorzystaj z niej, aby utworzyć strukturę, dodaj hiperłącza do kotwic i utwórz kotwice, np. w nagłówkach strony:

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Wpisy lub Strony.
 3. Edytuj istniejący lub dodaj nowy wpis lub stronę.
 4. Skorzystaj z przycisku wstawiania bloków. Wyszukaj blok Lista.
  Dodaj nowy blok lista do treści WordPress
 5. Dodawaj kolejne podpunkty listy. Skorzystaj z opcji wcięcia, aby zagnieździć je głębiej w strukturze spisu treści.
  Utwórz strukturę spisu treści
 6. Zaznacz poszczególne wiersze listy i skorzystaj z opcji dodawania hiperłącza.
  Podaj adres URL wprowadzając odnośnik do kotwicy w tekście
 7. Wprowadź nazwę kotwicy w formacie #nazwa_kotwicy.
 8. Kliknij dowolny blok w treści wpisu, np. nagłówek H2 lub H3 i skorzystaj z menu po prawej stronie, aby dodać nazwę kotwicy, bez znaku #.
  Umieść nazwę kotwicy w wybranym miejscu w treści wpisu

Spis treści został utworzony. Możesz teraz szybko przemieszczać się po strukturze opublikowanej treści.

Czytaj więcej:
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.