Nowy edytor treści w WordPress to edytor blokowy. Zwany także edytorem wizualnym, chociaż to bardzo uproszczona nazwa dla tego prostego, a jednocześnie rozbudowanego kompozytora wpisów. W odróżnieniu od klasycznego edytora, nowy edytor oferuje bloki WordPress. Bloki to gotowe elementy które możesz szybko dodać do swojej strony internetowej, np. obszar tekstowy, tabelę, obraz, kolumny lub możesz osadzić film. Z tego artykułu dowiesz się czym są bloki i jakie mają zastosowanie podczas tworzenia treści WordPress.
SPIS TREŚCI
Bloki edytora WordPress – informacje podstawowe
Bloki edytora WordPress pozwalają na tworzenie zaawansowanych, złożonych projektów stron internetowych. To zupełnie inne podejście niż znane z klasycznego edytora WordPress. Ten domyślnie koncentrował swoją uwagę wokół samej treści i możliwości edycji HTML. Nowy edytor wnosi gotowe elementy strony internetowej, które po prostu możesz dodać jednym kliknięciem do swojej witryny internetowej.
Te gotowe elementy to właśnie bloki, których znajdziesz w WordPress kilkadziesiąt sztuk i każdy wprowadza inne rozwiązanie, np. tabele, akapity, obrazy, gotowe galerie, osadzanie video, jak również takie elementy jak listy wpisów, kategorii, ikony społecznościowe, itp..
Najważniejsze co wyróżnia bloki WordPress, to brak konieczności ich edycji za pomocą kodu HTML. Każdy blok posiada taką funkcję, ale większość ustawień zmienisz w edytorze wizualnym włączając i wyłączając różne opcje i personalizując ustawienia, w tym także wygląd niektórych elementów.
Zarządzanie blokami WordPress
Ogromną zaletą bloków WordPress jest sposób ich dodawania. Na początku, po zakończeniu instalacji WordPress, masz od razu do dyspozycji kilkadziesiąt gotowych bloków. Możesz rozszerzyć ich ilość korzystając z wtyczek z biblioteki WordPress. Wiele firm specjalizuje się w rozwoju CMS tworząc coraz to ciekawsze rozszerzenia, w tym także dla edytora. Pozwalają mu wprowadzać do publikowanych treści coraz więcej elementów. Mogą one w przyszłości mieć ogromne znaczenie dla funkcjonalności witryny, jak również skupiać uwagę użytkowników na określonych obszarach witryny internetowej, publikowanej treści.
Edytor wizualny WordPress jest czasami porównywany z edytorami takimi jak przykładowo popularny Elementor. Jednak nie jest to edytor do tworzenia całej witryny co raczej stylizowania stron i treści. Niezależnie od tego w jaki sposób ich użyjesz, mogą one zarówno stanowić drobny element wizualny w treści wpisu, np. obraz, tabela WordPress. Mogą też umożliwić Tobie zbudowanie całej strony, jej szablonu i powielanie go na inne wpisy i strony WordPress.
Bloki WordPress nie są i nie stanowią tego samego narzędzia do tworzenia witryny co sam wyżej wskazany Elementor. Mogą być do niego porównywane, ale na ten moment bloki WordPress działają jedynie wewnątrz wpisu lub strony. Docelowo, wg. plotek i zapowiedzi, WordPress ma oferować cały mechanizm blokowego tworzenia witryny internetowej. Rekonstrukcji całego szablonu, od podstawowych elementów jak nagłówek i stopka, kończąc na każdym pojedynczym elemencie. W tym zakresie Elementor czy edytor Divi mogą już pochwalić się znacznie lepszymi możliwościami.
Podsumowanie
Bloki WordPress to w chwili obecnej gotowe elementy, które możesz dodać do wpisu lub strony. Są nimi tabele, akapity, nagłówki, video, obrazy, galerie ale również przyciski, pliki, cytaty czy fragmenty kodu. Gotowe elementy w większości nie wymagają żadnej edycji kodu HTML, ale wciąż pozostawiają taką możliwość użytkownikowi. Możesz dodawać nowe bloki instalując je z wtyczek biblioteki WordPress.
Łap i przeciągaj bloki w dowolne miejsce na swojej stronie lub we wpisie, łącz je w grupy lub umieszczaj w kolumnach. Możesz utworzyć własny zestaw bloków wypełnionych treścią czy mediami, a następnie używać ich w innych wpisach.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.