Różnice między WordPress.com i WordPress.org

W poszukiwaniu CMS WordPress w wyszukiwarce z pewnością w pierwszej kolejności trafisz na jedną z dwóch najpopularniejszych witryn: www.wordpress.org oraz www.wordpress.com. Zastanawiałeś się czym różnią się oba serwisy WWW oraz jak te różnice przekładają się na możliwość uruchomienia strony internetowej? Ten artykuł rozwieje Twoja wątpliwości.

WordPress.com i WordPress.org to tak naprawdę dwie bardzo różne platformy umożliwiające docelowo uruchomienie strony internetowej, bloga, sklepu online. Wspólnym mianownikiem jest sam CMS WordPress w którym uruchomisz serwis WWW. Różnice dotyczą tego, w jaki sposób tego dokonasz i jakie ograniczenia lub korzyści pojawią się wraz z wyborem jednego z rozwiązań.

Skorzystaj z wyjątkowej oferty home.pl i zarejestruj usługę stworzoną dla CMS WordPress – WordPress Hosting SSD. Utwórz witrynę internetową firmy, prywatnego bloga lub otwórz sklep internetowy w kilka minut. Nie masz czasu na konfigurację usługi i projektowanie serwisu WWW? Zamów stronę internetową przygotowaną przez naszych specjalistów, dopasowaną do Twoich potrzeb. Wyróżnij witrynę internetową na tle konkurencji.

Bezpłatny CMS WordPress

WordPress.org to w dużym uproszczeniu serwis, z którego możesz pobrać CMS WordPress na dysk komputera a następnie uruchomić go na własnym hostingu WWW. WordPress.org tożsamym jest po prostu z oprogramowaniem CMS WordPress gotowym do instalacji gdzie tylko zechcesz.

Jakie korzyści płyną ze skorzystania z tego CMS na własnym hostingu? Wszystkie jakie oferuje połączenie własnej domeny, z własnym hostingiem oraz bezpłatnym oprogramowaniem open source jakim jest CMS WordPress. Umożliwia uruchomienie strony internetowej pod własnym adresem. W pełni dostosować  witrynę do swoich potrzeb. Pełna kontrola i brak ograniczeń.

Co wyróżnia uruchomienie strony WordPress na własnym hostingu i we własnej domenie? Naprawdę dużo korzyści:

 • możesz zainstalować CMS WordPress na własnej usłudze hostingowej we własnej domenie co oznacza, możliwość uruchomienia wielu witryn CMS (np. w subdomenach), dodania skrzynek e-mail we własnej domenie, uruchomienie innych CMS w ramach opłacanej usługi,
 • jesteś właścicielem zarówno strony internetowej, jej zawartości oraz zgromadzonych danych a jej prowadzenie podlega wyłącznie pod regulamin usługi hostingowej,
 • możesz korzystać bez ograniczeń z wtyczek dla WordPress, także tych pochodzących z zewnętrznego źródła (np. instalowanych z plików, tworzonych na zamówienie),
 • możesz bez ograniczeń zarabiać na stronie, m.in. umieszczając na niej reklamy, a także korzystać z narzędzi do analityki internetowej,
 • WordPress umożliwia uruchomienie sklepu internetowego.

Prowadzenie strony internetowej w tej sytuacji oznacza także, że musisz zadbać o jej bezpieczeństwo oraz aktualizacje. Koszty utrzymania strony zależne są od ceny usług hostingowych i domeny, usług uzupełniających (np. dodatkowe kopie zapasowe), płatnych wtyczek i szablonów, pomocy agencji interaktywnej, itp.. Możesz też ograniczyć koszty wyłącznie do niezbędnych, np. utrzymania hostingu WWW.

Sam proces instalacji jest bardziej złożony, ale o to nie musisz się martwić. W home.pl zainstalujesz CMS WordPress jednym kliknięciem myszki.

 • Jak zainstalować CMS WordPress w Panelu klienta home.pl?
 • Jak ręcznie zainstalować CMS WordPress na hostingu w home.pl?

Serwis stron internetowych WordPress

Więc jeśli WordPress.org to CMS WordPress do pobrania na dysk, to czym jest WordPress.com? To implementacja strony internetowej w formie usługi. W tym przypadku CMS WordPress udostępniany jest w postaci gotowego oprogramowania online, które pozwala na tworzenie strony internetowej, bloga, bez konieczności ręcznej instalacji na hostingu. Dokładnie tak samo jak, np. kreator stron WWW w home.pl. Rejestrujesz konto, uruchamiasz witrynę i blogujesz. Bez żadnych ukrytych kosztów, ale z możliwością upgrade konta do płatnej subskrypcji znoszącej pewne ograniczenia.

Skorzystaj z wyjątkowej oferty home.pl i zarejestruj usługę stworzoną dla CMS WordPress – WordPress Hosting SSD. Utwórz witrynę internetową firmy, prywatnego bloga lub otwórz sklep internetowy w kilka minut. Wyróżnij witrynę internetową na tle konkurencji.

Właśnie na te ograniczenia należy zwrócić uwagę. To rozwiązanie nie jest tak elastyczne jak własna instalacja. Serwis WWW uruchomiony na www.wordpress.com  wyświetla reklamy, ma ograniczone miejsce do przechowywania danych oraz pracuje w subdomenie serwisu wordpress.com. WordPress.com zasadniczo nie pozwala też na instalowanie wszystkich rozszerzeń (za wyjątkiem najdroższego planu subskrypcji). Użytkownicy serwisu poświęcają więc elastyczność i możliwości samego WordPressa na rzecz prostej obsługi i możliwości utworzenia praktycznie bez żadnych kosztów strony internetowej. Ogranicza też możliwości zarabiania, np. na reklamach zewnętrznych.

Lista korzyści wynikających z korzystania z WordPress.com jest znacznie krótsza,:

 • usługa jest bezpłatna o ile nie zdecydujesz się przejść na płatny model subskrypcji rozszerzający ilość przestrzeni hostingowej lub znoszący ograniczenie w postaci reklam usługodawcy (także w ograniczonym zakresie).
 • uruchomienie strony internetowej z WordPress.com sprowadza się do przejścia do serwisu i kliknięcia przycisku Uruchom swoją stronę internetową.

Lista wad jest jednak znacznie dłuższa i są one przeciwieństwem tego, jakie możliwości oferuje WordPress.com: reklamy serwisu wordpress.org na Twojej stronie w bezpłatnym abonamencie, brak możliwości instalowania wtyczek z poza oficjalnej biblioteki WordPress, brak możliwości wprowadzenia własnych reklam, np. AdSense, niestandardowych motywów. Statystyki serwisu dostarcza serwis wordpress.com. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja witryna internetowa zostanie usunięta, jeśli nie będzie spełniała warunków regulaminu świadczenia usług.

Co wybrać: WordPress.org czy WordPress.com?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli zakładasz prywatną stronę WWW i bloga, a jedyne na czym zależy Ci to być w sieci Internet, bez względu na wszystkie ograniczenia czy brak profitów z własnych reklam – sprawdź WordPress.com. Serwis dostarczy Ci stronę bezpłatnie, a jedyne o co będziesz musiał zadbać to wypełnienie jej treścią. To także świetny wybór aby przetestować samego CMSa.

Jeśli jednak Twoje plany wobec strony internetowej wykraczają poza dodanie kilku wpisów o swoim hobby, zmienia to sytuację. Zakładasz stronę firmową, chcesz prowadzić ambitnego bloga albo myślisz o zarabianiu w sieci, nie tylko przez reklamy ale np. otwierając sklep internetowy – wybierz bezpłatne oprogramowanie CMS WordPress i jego instalację na własnym hostingu (wybierz wordpress.org).

Zalety jednego z rozwiązań są jednocześnie wadami drugiego, ale to wordpress.org zdobywa więcej uznania. Nie oznacza to jednak, że wordpress.com nie cieszy się popularnością.

 

 

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.