W poszukiwaniu CMS WordPress w wyszukiwarce z pewnością w pierwszej kolejności trafisz na jedną z dwóch najpopularniejszych witryn: www.wordpress.org oraz www.wordpress.com. Zastanawiałeś się czym różnią się oba serwisy WWW oraz jak te różnice przekładają się na możliwość uruchomienia strony internetowej? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
SPIS TREŚCI
- Bezpłatny CMS: WordPress.org
- Serwis stron internetowych: WordPress.com
- Co wybrać: WordPress.org czy WordPress.com?
Bezpłatny CMS: WordPress.org
WordPress.org to w dużym uproszczeniu serwis, z którego możesz pobrać CMS WordPress na dysk komputera, a następnie uruchomić go na własnym hostingu WWW. WordPress.org jest po prostu tożsamy z oprogramowaniem CMS WordPress gotowym do instalacji, gdzie tylko zechcesz.
Jakie korzyści płyną ze skorzystania z tego CMS na własnym hostingu? Wszystkie, jakie daje połączenie własnej domeny z własnym hostingiem oraz bezpłatnym oprogramowaniem open source, jakim jest CMS WordPress. W ten sposób możesz uruchomić stronę internetową pod własnym adresem i w pełni dostosować ją do swoich potrzeb. Masz też pełną kontrolę nad swoją stroną.
WordPress.org – zalety:
- możesz zainstalować bezpłatny CMS WordPress na własnej usłudze hostingowej we własnej domenie: to oznacza możliwość uruchomienia wielu witryn CMS (np. w subdomenach), dodania skrzynek e-mail we własnej domenie, uruchomienie innych CMS w ramach opłacanej usługi,
- jesteś właścicielem strony internetowej, jej zawartości oraz zgromadzonych danych, a sposób prowadzenia strony podlega wyłącznie pod regulamin usługi hostingowej,
- możesz korzystać bez ograniczeń z motywów i wtyczek dla WordPress, także tych pochodzących z zewnętrznego źródła (np. instalowanych z plików, tworzonych na zamówienie),
- decydujesz o tym, jak wygląda Twoja strona: możesz wykonywać na niej dowolne zmiany, nie musisz umieszczać dopisku „Powered by”,
- możesz bez ograniczeń zarabiać na stronie, m.in. umieszczając na niej reklamy, a zyskiem nie musisz się dzielić,
- możesz korzystać z narzędzi do analityki internetowej,
- instalując WordPress na własnym hostingu, możesz nie tylko prowadzić bloga, ale także uruchomić sklep internetowy.
WordPress.org – wady:
- musisz zadbać o bezpieczeństwo strony oraz aktualizacje,
- ponosisz koszty związane z utrzymaniem strony (domena, hosting), a także z innymi usługami (np. dodatkowe kopie zapasowe, pomoc agencji interaktywnej itp.).
Serwis stron internetowych: WordPress.com
Jeśli WordPress.org to CMS WordPress do pobrania na dysk, to czym jest WordPress.com? To implementacja strony internetowej w formie usługi. W tym przypadku CMS WordPress udostępniany jest w postaci gotowego oprogramowania online, które pozwala na tworzenie strony internetowej czy bloga, bez konieczności ręcznej instalacji na hostingu. Dokładnie tak samo jak, np. kreator stron WWW w home.pl. Rejestrujesz konto, uruchamiasz witrynę i blogujesz. Bez żadnych ukrytych kosztów, ale z możliwością przejścia na płatną subskrypcję znoszącą pewne ograniczenia.
WordPress.com – zalety:
- usługa jest bezpłatna, o ile nie zdecydujesz się przejść na płatny model subskrypcji rozszerzający ilość przestrzeni hostingowej lub znoszący ograniczenie w postaci reklam usługodawcy (także w ograniczonym zakresie).
- uruchomienie strony internetowej z WordPress.com sprowadza się do przejścia do serwisu i kliknięcia przycisku Uruchom swoją stronę internetową,
- nie trzeba koncentrować się na zarządzaniu, tworzeniu kopii zapasowych czy wdrażaniu aktualizacji – można po prostu rozwijać stronę.
WordPress.com – wady:
- serwis WWW uruchomiony na www.wordpress.com wyświetla reklamy, ale nie masz z tego zysku; nie możesz też skorzystać np. z Google Ads,
- możesz korzystać jedynie z subdomeny serwisu wordpress.com,
- nie możesz instalować wszystkich rozszerzeń (za wyjątkiem najdroższego planu subskrypcji),
- dostępne są jedynie motywy (szablony) z repozytorium WordPress,
- na dole strony będzie dopisek „Powered by”,
- nie możesz korzystać z narzędzi analitycznych np. Google Analytics – dostępne są jedynie statystyki WordPress.com,
- jeśli naruszysz regulamin WordPress.com, Twoja strona może zostać usunięta.
Co wybrać: WordPress.org czy WordPress.com?
Odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli zakładasz prywatną stronę WWW i bloga i zależy Ci jedynie na obecności w internecie bez względu na wszystkie ograniczenia czy brak profitów z własnych reklam – sprawdź WordPress.com. Serwis dostarczy Ci stronę bezpłatnie, a jedyne, o co będziesz musiał zadbać, to wypełnienie jej treścią. To także świetny wybór, aby przetestować samego CMSa.
Jeśli jednak Twoje plany wobec strony internetowej wykraczają poza dodanie kilku wpisów o swoim hobby, zmienia to sytuację. Zakładasz stronę firmową, chcesz prowadzić ambitnego bloga albo myślisz o zarabianiu w sieci, nie tylko przez reklamy ale np. otwierając sklep internetowy? Wybierz wordpress.org, czyli bezpłatne oprogramowanie CMS WordPress i jego instalację na własnym hostingu.
Zalety jednego z rozwiązań są jednocześnie wadami drugiego, ale to wordpress.org zdobywa więcej uznania. Nie oznacza to jednak, że wordpress.com nie cieszy się popularnością.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.