Różnice między WordPress.com i WordPress.org

W poszukiwaniu CMS WordPress w wyszukiwarce z pewnością w pierwszej kolejności trafisz na jedną z dwóch najpopularniejszych witryn: www.wordpress.org oraz www.wordpress.com. Zastanawiałeś się czym różnią się oba serwisy WWW oraz jak te różnice przekładają się na możliwość uruchomienia strony internetowej? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

SPIS TREŚCI

WordPress.com i WordPress.org to tak naprawdę dwie bardzo różne platformy umożliwiające docelowo uruchomienie strony internetowej, bloga czy sklepu online. Wspólnym mianownikiem jest sam CMS WordPress, w którym uruchomisz serwis WWW. Różnice dotyczą tego, w jaki sposób tego dokonasz i jakie ograniczenia lub korzyści pojawią się wraz z wyborem jednego z rozwiązań.
Skorzystaj z wyjątkowej oferty home.pl i zarejestruj usługę stworzoną dla CMS WordPress – WordPress Hosting SSD. Utwórz witrynę internetową firmy, prywatnego bloga lub otwórz sklep internetowy w kilka minut. Nie masz czasu na konfigurację usługi i projektowanie serwisu WWW? Zamów stronę internetową przygotowaną przez naszych specjalistów, dopasowaną do Twoich potrzeb. Wyróżnij witrynę internetową na tle konkurencji.

Bezpłatny CMS: WordPress.org

WordPress.org to w dużym uproszczeniu serwis, z którego możesz pobrać CMS WordPress na dysk komputera, a następnie uruchomić go na własnym hostingu WWW. WordPress.org jest po prostu tożsamy z oprogramowaniem CMS WordPress gotowym do instalacji, gdzie tylko zechcesz.

Jakie korzyści płyną ze skorzystania z tego CMS na własnym hostingu? Wszystkie, jakie daje połączenie własnej domeny z własnym hostingiem oraz bezpłatnym oprogramowaniem open source, jakim jest CMS WordPress. W ten sposób możesz uruchomić stronę internetową pod własnym adresem i w pełni dostosować ją do swoich potrzeb. Masz też pełną kontrolę nad swoją stroną.

WordPress.org – zalety:

 • możesz zainstalować bezpłatny CMS WordPress na własnej usłudze hostingowej we własnej domenie: to oznacza możliwość uruchomienia wielu witryn CMS (np. w subdomenach), dodania skrzynek e-mail we własnej domenie, uruchomienie innych CMS w ramach opłacanej usługi,
 • jesteś właścicielem strony internetowej, jej zawartości oraz zgromadzonych danych, a sposób prowadzenia strony podlega wyłącznie pod regulamin usługi hostingowej,
 • możesz korzystać bez ograniczeń z motywów i wtyczek dla WordPress, także tych pochodzących z zewnętrznego źródła (np. instalowanych z plików, tworzonych na zamówienie),
 • decydujesz o tym, jak wygląda Twoja strona: możesz wykonywać na niej dowolne zmiany, nie musisz umieszczać dopisku „Powered by”,
 • możesz bez ograniczeń zarabiać na stronie, m.in. umieszczając na niej reklamy, a zyskiem nie musisz się dzielić,
 • możesz korzystać z narzędzi do analityki internetowej,
 • instalując WordPress na własnym hostingu, możesz nie tylko prowadzić bloga, ale także uruchomić sklep internetowy.

WordPress.org – wady:

 • musisz zadbać o bezpieczeństwo strony oraz aktualizacje,
 • ponosisz koszty związane z utrzymaniem strony (domena, hosting), a także z innymi usługami (np. dodatkowe kopie zapasowe, pomoc agencji interaktywnej itp.).
Sam proces instalacji WordPress.org jest bardziej złożony, ale o to nie musisz się martwić. W home.pl zainstalujesz CMS WordPress jednym kliknięciem myszki.

Serwis stron internetowych: WordPress.com

Jeśli WordPress.org to CMS WordPress do pobrania na dysk, to czym jest WordPress.com? To implementacja strony internetowej w formie usługi. W tym przypadku CMS WordPress udostępniany jest w postaci gotowego oprogramowania online, które pozwala na tworzenie strony internetowej czy bloga, bez konieczności ręcznej instalacji na hostingu. Dokładnie tak samo jak, np. kreator stron WWW w home.pl. Rejestrujesz konto, uruchamiasz witrynę i blogujesz. Bez żadnych ukrytych kosztów, ale z możliwością przejścia na płatną subskrypcję znoszącą pewne ograniczenia.

Skorzystaj z wyjątkowej oferty home.pl i zarejestruj usługę stworzoną dla CMS WordPress – WordPress Hosting SSD. Utwórz witrynę internetową firmy, prywatnego bloga lub otwórz sklep internetowy w kilka minut. Wyróżnij witrynę internetową na tle konkurencji.

WordPress.com – zalety:

 • usługa jest bezpłatna, o ile nie zdecydujesz się przejść na płatny model subskrypcji rozszerzający ilość przestrzeni hostingowej lub znoszący ograniczenie w postaci reklam usługodawcy (także w ograniczonym zakresie).
 • uruchomienie strony internetowej z WordPress.com sprowadza się do przejścia do serwisu i kliknięcia przycisku Uruchom swoją stronę internetową,
 • nie trzeba koncentrować się na zarządzaniu, tworzeniu kopii zapasowych czy wdrażaniu aktualizacji – można po prostu rozwijać stronę.

WordPress.com – wady:

 • serwis WWW uruchomiony na www.wordpress.com wyświetla reklamy, ale nie masz z tego zysku; nie możesz też skorzystać np. z Google Ads,
 • możesz korzystać jedynie z subdomeny serwisu wordpress.com,
 • nie możesz instalować wszystkich rozszerzeń (za wyjątkiem najdroższego planu subskrypcji),
 • dostępne są jedynie motywy (szablony) z repozytorium WordPress,
 • na dole strony będzie dopisek „Powered by”,
 • nie możesz korzystać z narzędzi analitycznych np. Google Analytics – dostępne są jedynie statystyki WordPress.com,
 • jeśli naruszysz regulamin WordPress.com, Twoja strona może zostać usunięta.

Co wybrać: WordPress.org czy WordPress.com?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli zakładasz prywatną stronę WWW i bloga i zależy Ci jedynie na obecności w internecie bez względu na wszystkie ograniczenia czy brak profitów z własnych reklam – sprawdź WordPress.com. Serwis dostarczy Ci stronę bezpłatnie, a jedyne, o co będziesz musiał zadbać, to wypełnienie jej treścią. To także świetny wybór, aby przetestować samego CMSa.

Jeśli jednak Twoje plany wobec strony internetowej wykraczają poza dodanie kilku wpisów o swoim hobby, zmienia to sytuację. Zakładasz stronę firmową, chcesz prowadzić ambitnego bloga albo myślisz o zarabianiu w sieci, nie tylko przez reklamy ale np. otwierając sklep internetowy? Wybierz wordpress.org, czyli bezpłatne oprogramowanie CMS WordPress i jego instalację na własnym hostingu.

Zalety jednego z rozwiązań są jednocześnie wadami drugiego, ale to wordpress.org zdobywa więcej uznania. Nie oznacza to jednak, że wordpress.com nie cieszy się popularnością.

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.