ESET Antyvirus – Ochrona przed ransomware

Ransomware to jedno z najpopularniejszych złośliwych oprogramowań, o którym mówi się coraz więcej. Ransomware zwane jest także oprogramowaniem żądającym okupu. Jego działanie jest bardzo proste a zarazem bardzo skuteczne: po infekcji komputera, do czego najczęściej dochodzi po uruchomieniu nieznanej/zainfekowanej aplikacji lub załącznika, ransomware blokuje dostęp do plików/folderów/dokumentów lub zasobów sieciowych, szyfrując je. Aby odzyskać dostęp potrzebny jest klucz, a ten uzyskamy tylko gdy opłacimy okup. A i to nie daje nam żadnej gwarancji, że klucz otrzymamy lub, że po jego wprowadzeniu nie dojdzie do kolejnego ataku i blokady.

Celem zapewnienia maksymalnej ochrony Twojego komputera przez całą dobę, cały rok, skorzystaj z oprogramowania ESET Security Pack lub ESET NOD32 Antivirus, a także ESET for Android. Oprogramowanie rekomendowane przez home.pl do ochrony danych oraz aktywności w sieci Internet, także przed oprogramowaniem typu ransomware.

Najskuteczniejszą metodą walki z ransomware jest nie skuteczne leczenie zainfekowanego komputera, a ochrona przed instalacją złośliwego oprogramowania. Dodatkowym zabezpieczeniem dla Ciebie będzie posiadanie kopii zapasowej najważniejszych plików i dokumentów, które zawsze będziesz mógł odzyskać zanim zostanie przywrócona kontrola nad Twoim komputerem. Jeśli dojdzie do blokady zasobów przez oprogramowanie ransomware, użycie najskuteczniejszych narzędzi do jego usunięcia może pomóc, ale nie pomoże Ci odszyfrować danych.

Dlaczego potrzebujesz ochrony przed oprogramowaniem ransomware?

Zgodnie z powyższą definicją ransmoware, wiesz, że oprogramowanie to jest wyjątkowo złośliwe. Chociaż jego działanie jest proste, skutki mogą być nieodwracalne. Potrzebujesz dobrych programów antywirusowych opartych o mechanizmy stałej kontroli Twojego komputera, aby szybko móc reagować na niebezpieczne, podejrzane lub nieznane aplikacje oraz pliki (np. załączniki) które są pobierane na dysk Twojego urządzenia.

Złośliwe oprogramowanie ransomware dotyka także użytkowników urządzeń z systemem Android.

Z tego właśnie powodu, tak duży nacisk firma home.pl wraz z partnerami technologicznymi, m.in. firmą ESET, kładzie na zabezpieczenie danych naszych klientów i szeroko idące działania prewencyjne – zapobiegające utracie dostępu do danych lub uszkodzenia całego komputera oraz innych urządzeń. Skorzystaj z oprogramowania ESET Security Pack lub ESET NOD32 Antivirus, a także ESET for Android

Czy ESET Antyvirus pomoże mi w ochronie przed ransomware?

Oprogramowanie ESET skutecznie ochroni Twoją firmę i dane przed złośliwym oprogramowaniem ransomware. Aby oprogramowanie to działało w możliwie najwyższym stopniu zabezpieczeń, możesz skorzystać z dodatkowej ochrony przez wprowadzenie zaawansowanej konfiguracji oprogramowania antywirusowego.

Czy darmowy antywirus chroni przed ransmoware?

W ofercie firmy ESET nie ma darmowego oprogramowania antywirusowego, za wyjątkiem programu/skanera antywirusowego online. Program ten zapewnia podstawową ochronę przed wirusami, a skanowanie odbywa się jednorazowo. Do pełnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wymagane jest posiadanie antywirusa, który działa tle, np.:

Czy ESET Online Scanner chroni przed ransmoware?

ESET Online Scanner  zapewnia możliwość jednorazowego skanowania komputera w poszukiwaniu wirusów i trojanów. Identyfikuje oprogramowanie szpiegujące i eliminuje zagrożenia bezpieczeństwa. Uważany jest  za alternatywną wersję aplikacji komputerowej ESET Internet Security lub ESET NOD32 Antyvirus. Nie zapewnia pełnej ochrony urządzenia, nie pracuje w tle. Skanowanie odbywa się jednorazowo w podstawowym zakresie ochrony. Do ochrony przed ransomware zalecane jest używanie pełnych wersji programów antywirusowych.

Jak chronić dane przed ransomware?

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć utraty danych:

 • Regularnie wykonuj kopie zapasowe danych – i zachowaj co najmniej jedną pełną kopię zapasową w trybie offline
 • Aktualizuj i aktualizuj całe swoje oprogramowanie – w tym systemy operacyjne

Najbardziej niezawodnym rozwiązaniem jest niezawodne i wielowarstwowe rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo. Ochrona powinna obejmować zarówno stałe działanie programów antywirusowych, a także zabezpieczenia sieciowe i kopie zapasowe najważniejszych danych firmy.

Zaawansowane reguły dedykowane firmom:

 • Zmniejsz ryzyko ataku, wyłączając, blokując  lub odinstalowując niepotrzebne usługi i oprogramowanie z twojego urządzenia. Ogranicz instalowanie oprogramowania do zaufanych źródeł. Nawet jeśli pobierasz znane Ci oprogramowanie, pobieraj je ze strony producenta,
 • Wyeliminuj ryzyko złamania słabych haseł dostępu. Zadbaj aby były trudne do złamania oraz zadbaj o miejsce ich przechowywania,
 • Ogranicz lub zablokuj korzystanie z protokołu RDP (Remote Desktop Protocol) spoza sieci lub włącz uwierzytelnianie na poziomie sieci
 • Użyj połączenia VPN – wirtualnej sieci prywatnej 
 • Przejrzyj ustawienia zapory Firewall
 • Zabezpiecz swoje kopie zapasowe za pomocą uwierzytelniania dwu- lub wieloskładnikowego
 • Regularnie prowadź zajęcia edukacyjnego dla swojego personelu w zakresie rozpoznawania ataków phishingowych i radzenia sobie z nimi

 

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Chroń komputery PC, Mac i urządzenia mobilne

Pakiet ESET Security Pack chroni już miliony osób na całym świecie. Zabezpiecz aż 3 komputery i 3 smartfony jedną licencją.