Czym jest ransomware? Mój komputer został zablokowany

Co to jest ransomware?

Ransomware to jedna z wielu form złośliwego oprogramowania, którego działanie sprowadza się najczęściej do zablokowania dostępu do określonych danych lub całego komputera.

Oprogramowanie typu malware odmawia dostępu do danych, przejmuje kontrole nad częścią komputera, a ofiary zmuszane są do dokonania płatności na rzecz atakującego.

Nie zwlekaj z ochroną swojego komputera i urządzenia mobilnego. Zarejestruj w tej chwili oprogramowanie antywirusowe i chroń swoje dane. Sprawdź bogatą ofertę home.pl:

Przy złośliwym oprogramowaniu tego typu, zaatakowani użytkownicy dostają szereg instrukcji, jak uiścić opłatę, aby uzyskać klucz do odszyfrowania danych. Koszty jakie muszą ponieść przeważnie wahają się od kilkuset do kilku tysięcy dolarów, najczęściej płatnych w walucie wirtualnej, np. Bitcoin.

Jak usunąć wirus ransomware z mojego komputera?

Najprostsze typy ransomware zakładają prostą blokadę na system operacyjny lub aplikacje, która jest stosunkowo łatwa do zwalczenia dla doświadczonych użytkowników. W przypadku bardziej zaawansowanych form tego oprogramowania stosujących tzw. technikę kryptowirusowego wymuszenia – może dojść nawet do zaszyfrowania plików ofiary metodami kryptograficznymi, które uniemożliwią odczyt i zażądają okupu w zamian za odszyfrowanie.

WAŻNE! W prawidłowo przeprowadzonym ataku wymuszeniowym, przywrócenie danych bez posiadania klucza deszyfrującego jest praktycznie niemożliwe. Zabezpiecz swoje urządzenia programami antywirusowymi, aby zapobiec takiej kryzysowej sytuacji u siebie!

Skąd pochodzi oprogramowanie ransomware?

Ransomware jest tworzony przez oszustów, którzy dysponują wiedzą na temat programowania komputerowego. Głównym zadaniem ransomware jest uzyskanie kontroli nad określonym oprogramowaniem lub całym komputerem –  głównym celem jest zablokowanie dostępu do danych.

Oprogramowanie ransomware może „trafić” do urządzenia, np. za  pomocą załącznika e-mail lub za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Do takiego zdarzenia dochodzi, np. jeśli zdarzy ci się odwiedzić witrynę zainfekowaną tego rodzaju złośliwym oprogramowaniem.

Jedną z najpopularniejszych metod ataku ransomware jest dostarczanie złośliwego oprogramowania razem ze spamem wysyłanym na skrzynki e-mail. Najczęściej są to załączniki, które trafiają do ofiary w wiadomości e-mail, podszywając się pod plik, którym użytkownicy ufają. Po pobraniu i otwarciu takiego załącznika może dojść do przejęcia komputera ofiary. Ataki są dotkliwsze zwłaszcza, jeśli zainfekowany komputer posiada wbudowane narzędzia lub dostęp do serwisów i sieci społecznościowych.

Otrzymujesz wiadomości z podejrzanymi załącznikami. Dowiedz się, gdzie i jak zgłosić oszustwo internetowe.

Jak rozpoznać oprogramowanie ransomware?

Zainfekowanie urządzenia tego typu złośliwym oprogramowaniem objawia się najczęściej odmową dostępu do danych. Tracimy w ten sposób kontrolę nad komputerem lub określoną aplikacją, w zamian otrzymując szereg powiadomień będących instrukcjami dalszego postępowania, tj. np. dokonania płatności na rzecz atakującego.

Jednym z częstych wariantów tego ataku są próby podszycia się przez atakujących pod organy ścigania, np. policję, prokuraturę lub inną publiczną instytucję. Przy takich scenariuszach ataku, złośliwe oprogramowanie próbuje wyłudzić od ofiary opłatę, komunikując, że ta dokonała czegoś nielegalnego w sieci.

Często użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że mogą narazić się na infekcję, pobierając nawet legalne oprogramowanie z nieoficjalnego lub niepewnego źródła.

W zasadzie ransomware jest formą złośliwego oprogramowania, które nie wykrada danych z komputera, ale blokuje do nich dostęp. Działanie oprogramowania można porównać do działania przestępców, którzy napadając na bank, biorą zakładników i oczekują w zamian za ich uwolnienie pieniędzy. Całe przestępstwo odbywa się więc na terenie (komputerze) ofiary i to tutaj musi ono zostać zwalczone.

Dlaczego firmy powinny martwić się o oprogramowanie ransomware?

Oprogramowanie ransomware może doprowadzić do upadku firmy o czym wiele instytucji i firm już zdążyło się przekonać. Unieruchomienie komputerów, zwłaszcza pracujących w sieci (infekcja zaczyna się na jednym stanowisku, po czym może zablokować później całą sieć) może doprowadzić do ogromnych strat finansowych. W tym przypadku, nie tylko jesteśmy zmuszeni zapłacić za odblokowanie dostępu, ale sami tracimy dochód i klientów.

Oprogramowanie ransomware potrafi działać w trybie offline, a więc także bez dostępu do Internetu. Oznacza to, że unieruchomione oprogramowanie będzie zablokowane do czasu wyczyszczenia komputera lub wniesienia „okupu”, o ile ten, faktycznie da nam dostęp do klucza odszyfrowującego. Tego nikt nie może nam zagwarantować.

Zabezpiecz się za pomocą oprogramowania anty-ransomware

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie ransomware niż użycie oprogramowania antywirusowego. Sprawdź bogatą ofertę oprogramowania chroniącego i optymalizującego pracę Twojego komputera. Nie czekaj, dodaj usługę do swojego konta w home.pl już dziś lub skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, aby dobrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie