Gdzie zgłosić oszustwo internetowe i jak to zrobić?

Cyberprzestępcy nie próżnują i różnymi sposobami polują na nowe ofiary. Tylko w 2022 roku do CERT Polska wpłynęło ponad 322 tysiące zgłoszeń dotyczących cyberzagrożeń i 218 tysięcy zgłoszeń dotyczących podejrzanych SMS-ów. Jeśli natkniesz się na próbę oszustwa w sieci, zgłoś to. Twoja czujność może ochronić innych przed przestępcami. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie zgłosić oszustwo internetowe, telefoniczne czy SMS-owe i jak to zrobić.

SPIS TREŚCI

Jakie rodzaje oszustw są najczęstsze?

Spośród incydentów obsłużonych przez CERT w 2022 roku, ponad 88% stanowiły oszustwa internetowe, wśród których zdecydowanie najpopularniejszy jest phishing. Stanowił on niemal 2/3 wszystkich incydentów. Z kolei incydenty dotyczące złośliwego oprogramowania stanowiły ponad 8,5% wszystkich obsłużonych w 2022 roku.

Uważać trzeba też na SMS-y – ponad 41% SMS-ów z linkiem w treści zgłoszonych do CERT w 2022 roku okazało się być próbą phishingu.

Oszuści mają coraz to nowsze pomysły na to, jak dobrać się do pieniędzy i/lub danych swoich ofiar. Informują o rzekomej konieczności dopłaty do dostawy paczki lub weryfikacji danych, ostrzegają przed nieautoryzowanym logowaniem albo transakcją na koncie bankowym… Wszystko po to, by zmusić nas do natychmiastowego działania. Tymczasem najlepszą reakcją na zetknięcie się z potencjalnym oszustwem, jest jego zgłoszenie.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe?

Niemal wszystkie rodzaje internetowych oszustw i innych incydentów cyberbezpieczeństwa można zgłaszać do CERT. Najprościej skorzystać ze strony incydent.cert.pl. Można także zrobić to:

 • SMS-em: +48 799 448 084
 • Telefonicznie: +48 22 380 82 74
 • E-mailem: cert@cert.pl
 • Przez WhatsApp: wa.me/48780907000
 • Listownie na adres NASK PIB.
Do CERT można zgłaszać także oszustwa telefoniczne i SMS.

Gdzie zgłaszać oszustwa SMS?

Jeśli dostaniesz SMS, który wygląda jak próba oszustwa, zgłoś go do CERT, przesyłając go pod nr 8080. Kliknij, by dowiedzieć się więcej. Możesz też skorzystać z formularza na stronie incydent.cert.pl.

Nawet najbardziej ostrożna osoba może przypadkowo kliknąć potencjalnie niebezpieczny link lub załącznik. Zabezpiecz swoje urządzenia oraz cenne dane i nie daj się zaskoczyć cyberprzestępcom.

CHCĘ CHRONIĆ MOJE URZĄDZENIA

Jak zgłosić oszustwo internetowe do CERT?

Najprościej i najszybciej zgłosisz oszustwo internetowe do CERT przez internet.

 1. Wejdź na stronę incydent.cert.pl
 2. Wybierz reprezentowany podmiot – w większości przypadków będzie to Osoba fizyczna/inne podmioty.
 3. Wybierz właściwą kategorię dla swojego zgłoszenia.
 4. Wypełnij formularz, który się pojawi:
  • Podanie danych kontaktowych (adres e-mail, nr telefonu) jest nieobowiązkowe, ale może pomóc w prawidłowej reakcji na incydent, który zgłaszasz
  • Opisz zgłaszany incydent – każda informacja może się przydać. W niebieskich ramkach znajdziesz podpowiedzi, co i w jaki sposób powinno być dołączone do zgłoszenia (np. w jaki sposób przekazać podejrzany e-mail).
  • Przejdź weryfikację Captcha (kliknij „Nie jestem robotem”), a następnie dodaj załączniki (np. zrzuty ekranu).
  • Gdy zgłoszenie jest gotowe, zaznacz checkbox w polu „Przyjmuję do wiadomości, że…” (zgoda RODO) i kliknij Wyślij zgłoszenie.
Jeśli w formularzu podano dane kontaktowe, w ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź zwrotną.
Do CERT możesz zgłaszać takie incydenty cyberbezpieczeństwa, jak:

 • złośliwe domeny wyłudzające dane osobowe lub pieniądze
 • podejrzane wiadomości e-mail i SMS
 • fałszywe sklepy internetowe, próby podszywania się
 • złośliwe oprogramowanie, np. próbki wirusów, ransomware
 • podatności w oprogramowaniu i aplikacjach internetowych
 • nielegalne treści

oraz inne incydenty, które nie pasują do powyższych kategorii.

Jak zgłosić podejrzany SMS do CERT?

Jeśli otrzymasz podejrzany SMS, prześlij go do CERT na numer 8080, korzystając z opcji Przekaż dalej. Przesyłanie SMS-ów dalej może przebiegać nieco inaczej w różnych telefonach, ale z reguły należy:

 1. Przytrzymać dymek wiadomości, która ma być przekazana.
 2. Wybrać opcję Więcej lub rozwinąć menu (trzy kropki w rogu ekranu).
 3. Wybrać opcję Przekaż/Prześlij dalej.
 4. Wpisać numer odbiorcy i wysłać wiadomość.

Zgłoszenie oszustwa internetowego na policję

Próbę oszustwa można też zgłosić w najbliższej jednostce policji lub prokuraturze. Jeśli oszukano Cię, zgłoś to koniecznie – możesz to zrobić na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo (znajdziesz tam też więcej informacji o tym, kto, gdzie i jak może zgłosić przestępstwo oraz co należy przygotować).

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie