Jak bezpiecznie korzystać z internetu na wakacjach? Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

Wakacje to wyjątkowy czas, podczas którego większość z nas planuje wypoczynek poza domem. Jeśli tego lata planujesz udać się na dłuższy urlop, upewnij się, że urządzenia Twoje oraz Twoich bliskich są odpowiednio zabezpieczone przed wirusami i innymi zagrożeniami. Jak zachować bezpieczeństwo w internecie w podróży? Jak bezpiecznie łączyć się z publiczną siecią Wi-Fi za pomocą smartfona? Odpowiedzi na te oraz inne ciekawe pytania znajdziesz w poniższym artykule.

SPIS TREŚCI

Bezpieczeństwo w sieci: internet domowy a sieć poza domem

Wiele zasad bezpieczeństwa w sieci jest uniwersalnych, bez względu na to, czy używasz internetu w domu, czy łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi. W każdej sytuacji należy zachować ostrożność i rozwagę, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą ataku hakerskiego. Nie musi to być od razu próba wyłudzenia pieniędzy. Zwykłe włamanie na konto mailowe czy profil w social mediach może przynieść już sporo problemów, jak choćby próby oszukania osób z naszej listy kontaktów.

O tym, że podstawową metodą ochrony naszej obecności w internecie jest używanie dobrego antywirusa chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. W  dobie rozwoju cyfryzacji złośliwe oprogramowania również stale się rozwijają. Bez względu na to, czy używamy sieci domowej, czy publicznej, nigdy nie jesteśmy zwolnieni z zachowania ostrożności.

Czy korzystanie z publicznego Wi-Fi jest bezpieczne? Jakie są zagrożenia w sieci publicznej?

Publiczna sieć Wi-Fi – duże korzyści i niemałe zagrożenie

Darmowe sieci Wi-Fi w miejscach publicznych są bardzo potrzebne. Właściciele hoteli czy galerii handlowych za darmo udostępniają swoim klientom możliwość korzystania z internetu. I jak tu nie korzystać? Coraz częściej spotyka się sieci, które nie wymagają nawet wprowadzania hasła. Dostęp do internetu w wielu miejscach staje się w ten sposób jeszcze bardziej komfortowy. W takich sytuacjach aż szkoda używać transferu danych w ramach własnej sieci komórkowej.

Jeśli jednak mielibyśmy ustawić na szali korzyści i potencjalne zagrożenia, konsekwencje braku ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia smartfona mogłyby być dość dotkliwe. Główną wadą sieci publicznych jest ich duża podatność na złamanie, przez co nawet mniej zaawansowany haker może włamać się do niej i przechwytywać dane użytkowników, a także przekierowywać ruch na swoje fałszywe strony, przeznaczone do kradzieży danych.

Jak bezpiecznie korzystać z darmowej sieci publicznej?

Jeśli już potrzebujemy podłączyć się do sieci w miejscu publicznym, zadbajmy o to, by wykonać tylko potrzebne minimum i po zakończonych czynnościach rozłączyć się od sieci. Podczas takiego połączenia nie powinniśmy logować się do kont bankowych czy innych portali, zawierających wrażliwe dane.

Gdy jednak musisz wykonać jakąś ważną czynność w miejscu ogólnodostępnym, miej zawsze na smartfonie sprawdzonego antywirusa z funkcjami ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, ochroną bankowości elektronicznej i modułem antyphishingowym (phishing z ang. oznacza metodę wyłudzania wrażliwych danych).

Drugim zabezpieczeniem, które w obecnych czasach okazuje się niezbędne podczas połączenia z niezabezpieczoną siecią, jest VPN (Virtual Private Network). Dzięki VPN łączysz się z siecią za pomocą zaszyfrowanego tunelu, dzięki któremu uzyskujesz inny adres IP. Zachowujesz pełną anonimowość w internecie, a Twoje poczynania stają się nie do odszyfrowania. Nie oznacza to, że oprócz antywirusa musisz dokupić również aplikację VPN. Część antywirusów posiada wbudowany moduł VPN, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, np. Norton 360, czy Bitdefender.

Na co narażone są nasze smartfony i inne urządzenia?

Oto potencjalne zagrożenia, na które narażone są nasze urządzenia mobilne poza domem, np. na wakacjach:

  • zhakowanie urządzenia – zablokowanie dostępu do smartfona, a w konsekwencji zniszczenie urządzenia,
  • zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem – wirusami, czy oprogramowaniem śledzącym, które przechwytuje i przekazuje wrażliwe dane hakerowi,
  • kradzież loginów i haseł – do kont mailowych, social media, kont bankowych,
  • kradzież tożsamości – np. za pomocą fałszywych linków w SMS-ach, e-mailach,
  • straty finansowe – kradzież pieniędzy z kont bankowych np. przez fałszywe linki, czy przez podanie kodu BLIK.

Bezpieczny internet na wakacjach – zadbaj o ochronę swoich urządzeń mobilnych

Nasze smartfony nie obronią się same. Powinniśmy sami postarać się o to, by korzystanie z sieci było jak najbardziej bezpieczne, a dzięki temu przyjemne. Jeśli wprowadzimy w życie kilka istotnych zasad, ryzyko związane z używaniem otwartych sieci Wi-Fi spadnie do minimum.

Higiena korzystania z internetu. Czyli uważaj na hakerów: podejrzane maile, SMS-y i linki

Pierwszą zasadą bezpiecznego korzystania z sieci na wakacjach jest nasza świadomość zagrożeń, wiedza z tym związana i praktykowanie dobrych nawyków. Żaden, nawet najlepszy antywirus ani VPN nie ochronią naszego urządzenia i wrażliwych danych, jeśli nie wyrobimy w sobie odpowiednich zachowań.

Wiele oszustw i włamań hakerskich niestety dzieje się „za przyzwoleniem” samego poszkodowanego.

Przykład:
Otrzymujesz maila czy SMS-a z informacją, że Twoja przesyłka została wstrzymana przez niedopłatę i nadawca prosi o uregulowanie kwoty w wysokości np. 90 groszy. Kliknięcie linku w takiej wiadomości przeniesie Cię na fałszywą stronę banku, na której podajesz swój login i hasło. Nie uregulujesz płatności, oszuści uzyskają Twoje dane, a na samym końcu pewnie przypominasz sobie, że niczego ostatnio nie zamawiałeś/aś.

Jak zabezpieczyć smartfona podczas wakacji? Nie otwieraj linków od nieznanych nadawców.

Takich i podobnych historii jest wiele, dlatego niech Cię nie zwiedzie pozorna oczywistość tego przykładu. Oszuści bardzo często są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinach socjotechnicznych. Wiele antywirusów posiada moduł wykrywający linki służące do wyłudzania danych. Nadal są to jednak narzędzia, którym powinno się pomagać odpowiednią higieną zachowania w Internecie.

Jak chronić swoje urządzenia w każdej sytuacji? Podstawa, to dobry antywirus

Antywirus nie powinien być dodatkiem jedynie do laptopów, czy komputerów stacjonarnych. To właśnie urządzenia mobilne dominują, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z internetu. Mowa tu o mediach społecznościowych, serwisach streamingowych, czy platformach zakupowych.

Większość antywirusów wspiera mobilne systemy operacyjne, więc często można zaoszczędzić na licencjach, wybierając takie, które obejmują ochroną nieraz 5-10 urządzeń (PC, smartfony, tablety…). Dobrym przykładem jest Bitdefender Family Pack, z którym zabezpieczysz nawet 15 urządzeń.

Co dobry antywirus powinien posiadać? Przede wszystkim powinien zapewniać ochronę przed złośliwym oprogramowaniem (ransomware) poprzez jego natychmiastową identyfikację i usunięcie. Dodatkowe funkcje antywirusów, które zwiększą bezpieczeństwo w sieci, to:

  • ochrona przed phishingiem (wyłudzaniem danych),
  • ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym,
  • zapora sieciowa (firewall),
  • zabezpieczenie kamery internetowej,
  • ochrona bankowości elektronicznej,
  • moduł antykradzieżowy,
  • asystent rodzica (kontrola rodzicielska).
Jeśli wybierzesz antywirusa, który posiada wyżej wymienione parametry, możesz mieć pewność, że jest to bezpieczne oprogramowanie.

Porównaj antywirusy w home.pl

Ochrona prywatności z wirtualną, prywatną siecią VPN

O funkcji VPN wspomnieliśmy już wcześniej, jednak warto poświęcić temu zagadnieniu jeszcze chwilę uwagi. Z powodzeniem można stwierdzić, że używanie VPN-a jest doskonałym dopełnieniem oprogramowania antywirusowego. Ze sprawdzonym antywirusem jesteśmy bezpieczni, jeśli chodzi o narażenie na złośliwe oprogramowanie. VPN za to chroni nas przed kradzieżą wrażliwych danych, podawanych podczas korzystania z internetu.

Zapewnienie całkowitej prywatności i anonimowości, to nie jedyna funkcja oprogramowania VPN. Dzięki niemu możemy również uzyskiwać dostęp do treści standardowo niedostępnych w naszym kraju, np. niektóre filmy na YouTube, Netflixie, czy Disney+. Wiele aplikacji VPN pozwala samodzielnie wybrać region/kraj, którego IP będziemy używać podczas połączenia. Okazuje się, że VPN przyda się nie tylko podczas wakacji.

Jak wspomnieliśmy wyżej, niektóre antywirusy mają wbudowany moduł VPN i nie ma konieczności używania oddzielnego programu. Oprócz Nortona 360, czy Bitdefendera, dobrym przykładem takiego kompleksowego pakietu jest AVG Ultimate, który łączy antywirusa, VPN i optymalizator systemu.

Odpowiedzialność za najmłodszych, czyli pozytywna kontrola rodzicielska

Wakacje, to jeden z najlepszych okresów zwłaszcza dla najmłodszych. Niektóre dzieci wcześnie otrzymują swój własny smartfon lub tablet, dlatego tym bardziej zdrowa kontrola zachowania podopiecznych w sieci powinna być zachowana.

Kontrola rodzicielska jest funkcją wielu antywirusów, np. Norton 360, czy Bitdefender Family Pack. Dobrze używany asystent rodzica ma kilka zadań, które warto poznać nie tylko przy okazji wyjazdu na wakacje:

  • kontrola czasu korzystania z urządzenia – czas, w którym dziecko jest online,
  • podgląd aktywności w sieci – raporty z danymi dotyczącymi odwiedzania witryn różnych kategorii,
  • blokada urządzenia – tymczasowe i natychmiastowe zablokowanie smartfona,
  • lista niedozwolonych witryn – samodzielnie stworzona lista stron, których dziecko nie powinno odwiedzać,
  • podgląd czasu spędzanego w konkretnych aplikacjach – media społecznościowe, gry, aplikacje streamingowe, np. YouTube,
  • lokalizacja urządzenia – np. kiedy dziecko jest w drodze do/ze szkoły.
Podsumujmy. Jeśli chcemy bezpiecznie i przyjemnie spędzać czas w Internecie, powinniśmy stale aktualizować swoją wiedzę i stosować ją w praktyce. Jedną z cennych praktyk bezpieczeństwa w sieci jest korzystanie na swoich urządzeniach ze sprawdzonego oprogramowania, które będzie chronić nasze dane i tożsamość w sieci nie tylko podczas wakacji.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie