Jak bezpieczny jest VPN?

SPIS TREŚCI

Bezpieczeństwo VPN – informacje podstawowe

Samo używanie oprogramowania VPN jest bezpieczne dla Twojego urządzenia i nie powoduje żadnego zagrożenia. Niezależnie od tego czy decydujesz się na jego używanie na komputerze, telefonie, tablecie, a nawet telewizorze, jest to bezpieczne rozwiązanie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której instalujesz oprogramowanie do obsługi VPN nieznanego pochodzenia lub pobrane z nieznanej witryny. Dlatego polecamy zarówno korzystanie z popularnych rozwiązań, np. rekomendowanego AVG Secure VPN oraz pobieranie ich najlepiej bezpośrednio ze strony samego producenta. Dzięki temu wiesz, co instalujesz oraz jakie jest źródło pochodzenia pliku instalacyjnego.

bezpieczne połączenie VPN w NordVPN

VPN może być „bezpiecznym” i zalecanym sposobem na połączenie z siecią Internet. Dzięki usłudze VPN możesz zwiększyć ochronę swoich danych online i prywatności. Celem sieci VPN jest szyfrowanie połączenia z Internetem. Serwery VPN będą reprezentowały Cię w sieci, ukrywając Twój komputer, jego adres IP i lokalizację, a także ograniczając dostęp do przesyłanych/generowanych przez Ciebie informacji, np. historii przeglądania, itp.

Czy działanie usługi VPN jest bezpieczne?

Zależy to od tego, co próbujesz zrobić. W jakim celu chcesz używać takiego rodzaju połączenia oraz co zrobisz, gdy już wejdziesz do sieci. Tak samo bezpiecznym może okazać się zachowanie anonimowości przed stroną WWW, którą odwiedzasz, jak i sam fakt, że usługodawca VPN nie prowadzi dziennika/historii Twojej aktywności w sieci. Na czym zależy Ci bardziej? Możesz mieć oba rozwiązania jednocześnie, ale nie każde z nich będzie dla Ciebie argumentem, aby sądzić, że VPN jest faktycznie bezpieczny lub potrzebny.

Usługa VPN może zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność, ale najpierw powinieneś określić, w jakim obszarze to bezpieczeństwo i prywatność są naruszone w tej chwili. Czy to usługa VPN zapewni Ci podniesienie parametru bezpieczeństwa i ochrony prywatności? Czy może zrobi to oprogramowanie antywirusowe? A może problemem jest polityka ochrony danych i treści w Twojej firmie?

Brak ochrony – brak VPN

Jeśli rozpatrujemy skutki braku użytego połączenia VPN, to możemy przyjąć, że Internet nie jest wcale tak bezpiecznym miejscem, jak się nam wydaje. Oprogramowanie VPN nie powstało dla samego podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Może być w tym kontekście rozpatrywane. Podczas korzystania z Internetu za pomocą sieci VPN, nadal mamy dostęp do wszystkich zagrożeń, jakie w niej występują. Jeśli strona, którą odwiedzamy, jest zainfekowana lub celowo przesyła zakażone pliki – nie będziemy bezpieczni. Jeśli skorzystamy z niezaufanego usługodawcy VPN, może dojść do jeszcze większego wycieku i nieautoryzowanego dostępu do informacji, niż gdybyśmy w ogóle z VPN nie korzystali. Jeśli pomimo korzystania z VPN, będziemy udostępniali nasze dane bez zastanowienia, to także usługa VPN nie będzie odgrywała żadnej kluczowej dla nas roli.

Czy używanie VPN jest bezpieczne, podnosi poziom bezpieczeństwa i zapewnia zwiększoną anonimowość? Tak. Jeśli zgodnie z powyższym przed rozpoczęciem korzystania z usługi VPN określisz, w jakim obszarze potrzebujesz dodatkowej ochrony.

Prywatność i bezpieczeństwo są bezcenne

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z usług największych dostawców usług VPN, którzy cieszą się zaufaniem, jedynym zmartwieniem, jakie Cię czeka to kolejny rachunek za usługę. Chociaż istnieje na rynku wiele darmowych rozwiązań cieszących się dobrą opinią, to należy pamiętać, że przy darmowych usług, prawie zawsze zdarza się przysłowiowy haczyk. Wielu usługodawców deklaruje darmowy charakter świadczenia usługi, ale dzięki dodatkowemu oprogramowaniu, generują oni ruch, np. na reklamach. Aż 38% spośród dostępnych bezpłatnych rozwiązań, zawierało w sobie ukryte i złośliwe oprogramowanie i ponad 72% zawierało zewnętrzne programy śledzące.

Oznacza to, że nie tylko korzystanie z VPN traciło sens, ale dodatkowo narażaliśmy się na przekazanie naszych danych nieznanym podmiotom.

Jak bezpieczne jest korzystanie z VPN? W głównej mierze  poziom bezpieczeństwa usługi określa nie ilość dostępnych narzędzi, ale cel, w jakim taka usługa będzie używana. Wielu dostawców usług chce maksymalizować zainteresowanie usługą oraz stale podnosi poziom jakości jej świadczenia. Oferują nie tylko szybkie, bezpieczne i stabilne serwery VPN, ale także dedykowane serwery pod określone rodzaje połączeń, dopasowane do Twoich potrzeb. Wiele usług zawiera także dodatkowe mini usługi, jak zabezpieczenie przed reklamami, itp.. Korzyści z korzystania z usługi VPN jest znacznie więcej niż powodów, aby tego nie robić w dzisiejszych czasach. O ile Internet nie jest zagrożeniem samym w sobie, to na największe niebezpieczeństwo narażamy samych siebie, podejmując nieprzemyślane decyzje. Żaden program nie jest w stanie ochronić nas, przed dobrowolnym oddaniem/udostępnieniem naszych danych i sprzedania swojej prywatności. Nie uchroni nas także przed kliknięciem źródła zagrożenia, np. pobraniem zainfekowanych plików. Może nas jednak ochronić przed skutkami tego kliknięcia lub w porę ostrzec o niebezpieczeństwie.

Komplet usług do ochrony prywatności

Jeśli oczekujesz najlepszego zabezpieczenia swoich danych, a jednocześnie szukasz rozwiązań VPN do ochrony prywatności, sugerujemy skorzystać z dwóch usług jednocześnie (na każdym z urządzeń). Usługę VPN warto wesprzeć działaniem dobrego oprogramowania antywirusowego. O ile jednak oba rozwiązania chronią dwa pod wieloma względami różne obszary naszej pracy, to połączone, stworzą kompleksową ochronę.

Jednym z najwyżej ocenianych pod względem niezawodności i prywatności narzędzi VPN jest AVG Secure VPN. Usługę tę znajdziesz w ofercie naszej firmy. AVG Secure VPN to usługa płatna, która w ramach jednej licencji pozwoli Ci chronić połączenia nawet 5 urządzeń jednocześnie. Oprogramowanie zapewnia dostęp do ogromnej ilości zaufanych serwerów VPN oferujących wiele rodzajów połączeń.

Jeśli szukasz sprawdzonego oprogramowania antywirusowego, sprawdź ofertę home.pl na:

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie