Co to jest spyware i jak się przed tym chronić?

Spyware to oprogramowanie szpiegujące. Jednym z rodzajów złośliwego oprogramowania typu malware, które gromadzi i udostępnia informacje o komputerze lub sieci bez zgody użytkownika. O ile zdefiniowane takiego rodzaju oprogramowania jest dosyć proste, to jego wykrycie może być bardzo utrudnione.

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

Oprogramowanie szpiegujące to oprogramowanie działające w tle w sposób niezauważalny dla użytkownika. Podobnie jak keylogger. Zwykle jednak spyware działa na odmiennej zasadzie niż typowe wirusy. Nie replikuje się. W odróżnieniu od wirusów nie uszkadza danych ani urządzeń, na których jest zainstalowane. Działa zdecydowanie gorzej. Poprzez brak aktywności i trudność z jego wykryciem, spyware może wykraść najcenniejsze informacje z naszego urządzenia i trudno tak naprawdę określić jakie.

Spyware należy do grupy popularnego oprogramowania malware

Spyware może zostać zainstalowany w systemie jako ukryty składnik oryginalnego oprogramowania lub z zewnątrz, jak typowe złośliwe oprogramowanie – przez reklamy, strony internetowe, pocztę e-mail lub udostępniane linki (połączenie).  Niezależnie od źródła pochodzenia, oprogramowanie szpiegujące jest ukryte przed użytkownikiem. Równie trudno je wykryć jak i określić stopień zagrożenia, jakie niesie ze sobą jego obecność. Najczęściej wykrywane jest poprzez obniżoną wydajność systemu lub pojawianie się niepożądanych zachowań, chociaż i to nie jest regułą, biorąc pod uwagę ogólną dostępną wydajność urządzeń, na których jest instalowane.

Spyware może współdziałać, np. z keyloggerami. Z technicznego punktu widzenia oprogramowanie szpiegujące jest ciekawym rodzajem oprogramowania, dlatego że o jego skuteczności decyduje to ile, jakie i w jaki sposób uda mu się przesłać dane z naszego systemu do odbiorcy tych danych.

Kto używa spyware i jakie są skutki jego działań?

Organizacje przestępcze wykorzystują oprogramowanie szpiegujące typu spyware do gromadzenia informacji, głównie finansowych, takich jak numery rachunków bankowych, dane dostępu do nich, hasła, numery kart płatniczych. Często właścicielami oprogramowania są także reklamodawcy, którzy obserwują swoje ofiary i na podstawie ich zachowań tworzą nowe mechanizmy reklamowe. Chociaż nikt najpewniej nie przyzna się do takich działań, agencje rządowe i wszystkie firmy z nimi powiązane, gromadzą także informacje o użytkownikach internetu – gdy tylko jest taka okazja.

Głównym skutkiem obecności spyware jest nie utrata dostępu do danych (jak ma to często miejsce w przypadku złośliwych wirusów i programów wyłudzających). Jest nią utrata tożsamości, brak poczucia wolności, utrata prywatnych  informacji. Te wszystkie dane, które gromadzimy na komputerze, w systemie, które każdego dnia są przez nas wielokrotnie używane, po prostu opuszczają nas i trafiają w ręce osób trzecich. To kolejny dowód na to jak ogromne znaczenie ma używanie oprogramowania antywirusowego, które przez cały czas monitoruje naszą aktywność oraz aktywność każdego oprogramowania, podejrzanego linku, strony WWW, które mogą potencjalnie nam zaszkodzić.

Jak w większości przypadków, np. przy zastosowaniu keyloggerów, podobnie przy oprogramowaniu szpiegującym zdarzają się wyjątki od reguły. Oprogramowanie szpiegujące chociaż ma negatywny wydźwięk, może stanowić część oprogramowania używanego przez korporacje lub firmy powierzające sprzęt swoim pracownikom. W ograniczonym i zwykle w sposób jawny dla pracownika programy te rejestrują jego aktywność celem eliminowania innych problemów jak kradzież tajemnicy firmowej czy korzystanie z komputera w sposób wykraczając poza to, do czego on został pracownikowi udostępniony. Programy szpiegujące mogą też stanowić część większego systemu, np. kontroli rodzicielskiej.

Zabezpiecz również swój telefon komórkowy. Sprawdź: Jak zabezpieczyć telefon przed wyciekiem danych i wirusami?

Jak wykryć i usunąć oprogramowanie szpiegujące na moim komputerze?

Spyware rzadko kiedy występuje jako pojedyncze oprogramowanie. Jeśli dojdzie do tego typu infekcji, najczęściej towarzyszą mu inne programy typu malware. Nie jest to jednak regułą. Możesz na podstawie typowych dla takiego oprogramowania objawów wykryć jego obecność:

  • pojawiające się nieoczekiwanie paski narzędzi, nowe wyszukiwarki,
  • wyskakujące reklamy, okna powiadomień,
  • spowolnienie komputera, systemu, częste ładowanie informacji i danych.

Oprogramowanie typu spyware może być głównym konsumentem zasobów systemowych, zwiększając przy tym obciążenie procesora czy zużycie pamięci RAM, a także ruchu sieciowego.

Większość programów antywirusowych posiada wbudowane rozwiązania do eliminowania działania lub zapobiegania infekcją spyware. Ze względu na ruch sieciowy jakie takie oprogramowanie wykorzystuje do przesyłania danych, niewątpliwie newralgicznym punktem kontroli powinna być właśnie warstwa bezpieczeństwa sieci, blokując komunikację programów szpiegujących.

Najskuteczniejszą metoda ochrony przed spyware jest oczywiście działanie prewencyjne, zapobieganie ryzyku zainfekowania urządzenia. Pomoże w tym zarówno dobrze działający program antywirusowy, monitorujący system przez cały czas jego aktywności, ale także działania, jakie możemy podjąć sami. Kluczowe będzie tu powstrzymanie się przed uruchamianiem i instalowaniem oprogramowania z nieznanych źródeł, kontrola załączników do wiadomości, zabezpieczenie newralgicznych danych takich jak hasła i loginy i używanie programów szyfrujących je, np. menadżerów haseł. Istnieje szereg programów typowo nastawionych na ochronę przed spyware, chociaż zalecamy używanie nowoczesnych programów antywirusowych, które posiadają takie zabezpieczenie jako jedno z wielu narzędzi.

Zabezpiecz się za pomocą odpowiedniego oprogramowania

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie rootkit niż użycie oprogramowania antywirusowego. Sprawdź bogatą ofertę oprogramowania chroniącego i optymalizującego pracę Twojego komputera. Nie czekaj, dodaj usługę do swojego konta w home.pl już dziś lub skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, aby dobrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie