Co to jest rootkit i jak go usunąć z komputera?

Rootkit to rodzaj złośliwego oprogramowania malware zaprojektowanego tak, aby dać cyberprzestępcom możliwość zdalnego kontrolowania Twojego komputera. Mogą pozostać ukryte na komputerze.

Oprogramowanie typu rootkit należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych złośliwych programów, jakie może trafić na Twoje urządzenie. Nie tylko generują ogromne straty, ale także mogą być bardzo trudne w znalezieniu, jak i usunięciu.

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

Jeśli wiesz już, że rootkit otwiera cyberprzestępcom możliwość zdalnego kontrolowania Twojego komputera, nie zaskoczy Cię fakt, że oprogramowanie to może zawierać w sobie wiele mniejszych narzędzi. Mogą nimi być programy do kradzieży haseł, keyloggery, spyware, zdalne dostęp do poszczególnych części systemu jak i pojedynczego oprogramowania. W praktyce umożliwiają wyłączenie wszelkiego rodzaju oprogramowania w tym oprogramowania zabezpieczającego lub dodanie wyjątków bezpieczeństwa, o których nie dowiesz się szybko.

Wyłączenie oprogramowania antywirusowego i innych systemów bezpieczeństwa powoduje, że sam rootkit staje się praktycznie niemożliwy do wykrycia. Może on bardzo długo istnieć zainstalowany na komputerze bez wiedzy użytkownika, powodując znaczne szkody. Najczęściej, w sytuacji, w której udaje nam się wykryć takie oprogramowanie, pierwszą rzeczą, jaka następuje, jest odcięcie dostępu do sieci (o ile stanowiła ona w danym momencie kluczowy element przekazywania danych). Celem usunięcia rootkita najlepsze okazuje się usunięcie systemu operacyjnego i instalacja systemu od nowa.

Jak atakuje rootkit?

Rootkit może przedostać się do Twojego systemu operacyjnego dokładnie w taki sam sposób jak każde inne oprogramowanie malware: przez infekcję ze zmodyfikowanego oprogramowania, zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, niebezpieczne linki. Rootkit może także pojawić się na urządzeniach mobilnych za sprawą aplikacji na nim instalowanych, które mogą żądać pełnego dostępu do zasobów urządzenia lub zwyczajnie zainstalować oprogramowanie szpiegujące. Oczywiście jednym z rozwiązań w tym ostatnim przypadku jest instalowanie aplikacji z pewnego źródła.

Rootkit może funkcjonować pod postacią różnego rodzaju oprogramowania, bardzo zbliżonego do siebie funkcjonalnością. Wyróżnia się między innymi tzw. bootloadery czyli programy ładujące system wraz z określonym narzędziem, które następnie atakuje komputer. Wyróżniamy także rootkit sprzętowy, który najczęściej atakuje np. BIOS lub oprogramowanie układu pamięci. Równie niebezpieczne są np. rootkity aplikacji, a więc złośliwe oprogramowanie działające wraz z popularnymi programami używanymi na komputerze. Przykładowo w chwili uruchomienia Worda czy Notatnika, uruchamia się także złośliwe oprogramowanie.

Jak chronić się przed rootkit?

Ochrona przed rootkitem to działanie zapobiegawcze w obszarach, w których rootkit działa. Jednak podobnie jak w przypadku każdego rodzaju malware, ważne jest, aby działać prewencyjnie, zapewniając ochronę swojemu komputerowi i unikając podejrzanych plików, aplikacji, linków.  Aktualizowanie systemów operacyjnych, oprogramowania antywirusowego i innych aplikacji to najlepszy sposób ochrony przed rootkitami.

Zabezpiecz się za pomocą odpowiedniego oprogramowania

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie rootkit niż użycie oprogramowania antywirusowego. Sprawdź bogatą ofertę oprogramowania chroniącego i optymalizującego pracę Twojego komputera. Nie czekaj, dodaj usługę do swojego konta w home.pl już dziś lub skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, aby dobrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie